Zero to one. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość

Okładka książki Zero to one. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość
Blake MastersPeter Thiel Wydawnictwo: MT Biznes biznes, finanse
biznes, finanse
MT Biznes
2015-01-01
2015-01-01

Jeżeli ktoś szuka podręcznika mówiącego krok po kroku jak zbudować firmę, to nie jest książka dla niego, o czym zresztą autor wspomina na samym początku.

A czym jest ta książka? Zbiorem przemyśleń Thiela, jednego z najbardziej kontrowersyjnych przedsiębiorców w Dolinie Krzemowej, na temat zakładania i rozwijania biznesu. Od wyboru branży, poprzez to jak należy myśleć o rynku, po budowę zespołu i exit z biznesu. Sporo insightów z perspektywy nie tylko biznesmena, ale również przedsiębiorcy który zainwestował w dziesiątki, jeżeli nie setki, startupów.

Znając reputację Thiela, spodziewałem się steku kontrowersji. Spotkało mnie zaskoczenie, bo w rzeczywistości książka jest stosunkowo wyważona. Widoczny jest punkt widzenia foundera, np. w opinii na temat monopoli, ale całość nie jest rażąca. Nie uderza również w motywacyjne nuty typu "jesteś zwycięzcą, jesteś diamenten, zakładaj firmę", a w każdym razie nie bardziej niż powinna książka dotycząca zakładania firm.

Sam mam alergię na poradniki mówiące o tym jak zostać milionerem, ale tą książkę uważam za wyjątkowo strawną, a przy tym całkiem wartościową. Stąd ocena 8/10.

Pod względem formy książka przyjemna, lekko się czyta. Czytałem w oryginale, język prosty.

Trochę więcej się spodziewałem po książce jednego z założycieli PayPal, jednego z pierwszych inwestorów w fb, regularnego anioła biznesu. Ale nie żałuję czasu spędzonego na lekturze tego trochę pamiętnika, trochę podsumowania doświadczeń i obserwacji inwestora w startupy. Autor twardo i konkretnie pokazuje ryzyka działalności startupów zarówno od strony założyciela jak i inwestora. Analizuje na przykladach prawdziwych firm co się może nie udac, jakie cechy daja szanse powodzenia biznesu i jak otoczenie działalności startupów może wplywac na ich powodzenie lub upadek. Podstawowa teza, która wybrzmiewa z tej książki, to dla sukcesu firmy kluczowa jest unikalna propozycja, która byłaby czymś w rodzaju kwantowego skoku (quantum leap) w obszarze produktu, rynku, rozwiązania, adresowania potrzeb klienta, a najlepiej mieszanką tego wszystkiego.

„Zero to one” to niestety zbitek truizmów i chaotycznych, niezbyt powiązanych ze sobą przemyśleń. Mimo, że zdecydowałem się na lekturę bez wyobrażenia czym ta książka powinna być, i nie miałem co do niej żadnych konkretnych oczekiwań, mocno się rozczarowałem. Myślę, że głównie dlatego, że jej ocena w różnych serwisach jest dość wysoka i napisała ją osoba, po której spodziewałbym się ciekawszego sposobu myślenia i więcej pragmatyzmu.

Pewnie mało kto z nas założy start-up (a jeszcze mniej zrobi to w dolinie krzemowej), ale książkę warto przeczytać nawet gdy nie mamy w planach tworzenia własnej firmy.

Podczas czytania kilka razy poczujemy lekki swąd coachingu w stylu "milionera zza oceanu", ale zdecydowana większość tej lektury to po prostu ciekawe przemyślenia na temat budowania i rozwijania firm, które nie wchodzą na istniejący już rynek, tylko same go tworzą. Szczególnie wartościowe były dla mnie fragmenty poświęcone doskonałej konkurencji i monopolowi (cytując autora: "konkurencja i kapitalizm to przeciwieństwa", co nie jest takie oczywiste dla absolwentów studiów ekonomicznych).

O startupach przeczytałem już kilka książek (Niskobudżetowy Startup, Startup w 7 dni, Startup bez pieniędzy). Książkę Zero to one postanowiłem przeczytać ponieważ polecał ją Elon Musk i nie żałuje bo jest to zdecydowanie najlepsza pozycja o startupach jaką do tej pory przeczytałem. Dla mnie ciekawym momentem w książce był fakt, że autor w pewnym momencie konfrontuje się z poglądami Gladwella z jego książki Poza Schematem. Sekrety ludzi sukcesu więc dla osób, które ją czytały temat ten może okazać się równie ciekawy. Zdecydowanie polecam.

Kilka ciekawych historii i wskazówek ale w większosci ta książka to coachingowy bełkot.

Słowa pełne wskazówek i ciekawostek. Kwestia monopolu na produkt zachęca do eksperymentów, pomaga zrozumieć słabe strony. Wyjątkowa firma musi być stworzona od zera, z planem na kolejnych kilkanaście lat. Dusza geeka mile widziana. Pytanie tylko czy to wystarczy?

Część książki czytało się ciężko, ale w drugiej połowie było ciekawiej. Częściowo wiele rzeczy wcześniej czytałam/dowiedziałam się, przez co trochę było nudy. Ale mimo to fajna książka, tłumaczy proste rzeczy o których czasem każdemu się zapomina. Myślę, że jest to interesująca mimo wszystko pozycja.

Na półkach: , , , , , ,

Książka mimo podtytułu "Jak budować przyszłość" dotyczy dość wąskiego obszaru - jest swoistą instrukcją jak założyć start-up nastawiony na ogromne zyski, będący monopolistą w swej branży i mający siedzibę najlepiej w Dolinie Krzemowej w Stanach Zjednoczonych. Peter Thiel, który sam na swoim koncie ma wiele biznesowych osiągnięć, dzieli się z czytelnikami siedmiopunktową listą zasad, którymi należy się bezwzględnie kierować, aby odnieść sukces i zostać na rynku. Strategia Thiela i opowieść o kilku firmach, których był częścią jest bardzo ciekawa i wzbogacająca. Doświadczenie autora w zarządzaniu i inwestowaniu jest zdecydowanie imponujące. Wierzę jednak, że jest w książce miejsce na polemikę z twórcą i zasady, którymi się kieruje nie są jedyną kombinacją, która pozwala na prosperujący interes. A tym bardziej nie jedyną, która pozwala na budowanie lepszej przyszłości. Mimo wszystko jak najbardziej polecam pozycję do własnej refleksji!

Zapraszam na swojego bloga: https://melodiaslow.blogspot.com/

Pozycję nabyłem dość spontanicznie, na podstawie pochlebnych opinii i zachęcającego pierwszego rozdziału. Być może moje błędne wyobrażenie o tej książce zaważyło na ocenie. Miałem nadzieję znaleźć w niej opis mechanizmu zakładania firmy, sposoby zarządzania zespołem i zdobywania klientów przedsiębiorstwa. Żadnej z tych rzeczy się niestety nie doczekałem.

Książka jest napisana raczej z perspektywy inwestora a nie przedsiębiorcy. Autor na podstawie własnych doświadczeń stara się określić cechy firm które osiągają sukces. Muszę przyznać, że da się z lektury wyciągnąć parę mądrych wniosków, jednak ogólną ideę można by streścić w paru zdaniach. Chodzi przede wszystkim o to, żeby otwierając startup od początku dążyć do monopolu na niszowym rynku. Zdaniem autora konkurencja zabija innowacyjność. Zaserwowana wiedza to ogólniki, które w żadnym razie nie poprowadzą czytelnika "za rączkę" w kierunku założenia własnej firmy. Otwiera ona jednak oczy na kilka mechanizmów rynkowych o których faktycznie warto wiedzieć otwierając działalność.

Książka jest...

Peter Thiel Zero to one. Notatki o start-upach, czyli jak budować przyszłość Zobacz więcej