rozwiń zwiń

Filozofia życia

Okładka książki Filozofia życia
Friedrich Schlegel Wydawnictwo: Hachette Polska filozofia, etyka
412 str. 6 godz. 52 min.
Kategoria:
filozofia, etyka
Wydawnictwo:
Hachette Polska
Data wydania:
2012-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2012-01-01
Liczba stron:
412
Czas czytania
6 godz. 52 min.
Język:
polski
ISBN:
9788377395523
Średnia ocen

                3,0 3,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Literatura na Świecie nr 9-10/2023 (626-627) Redakcja pisma Literatura na Świecie, Friedrich Schlegel
Ocena 0,0
Literatura na ... Redakcja pisma Lite...
Okładka książki Pisma teoretyczne niemieckich romantyków Novalis, Friedrich Schlegel, Ludwig Tieck, Heinrich von Kleist
Ocena 6,0
Pisma teoretyc... Novalis, Friedrich ...
Okładka książki Literatura na Świecie nr 10-11/1999 (339-340) Charles Baudelaire, Jacques Derrida, Søren Aabye Kierkegaard, Paul de Man, Marcel Proust, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Friedrich Schlegel
Ocena 7,5
Literatura na ... Charles Baudelaire,...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
3,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
100
3

Na półkach:

Friedrich Schlegel znany jest głównie jako jeden z najważniejszych poetów niemieckiego romantyzmu. Chociaż większość życia spędził na zgłębianiu językoznawstwa, interesował się również filozofią i kulturą wschodu. Urodzony w gorliwej, protestanckiej rodzinie, Schlegel w młodym wieku odrzucił postulaty chrześcijaństwa na rzecz ateizmu i indywidualizmu, poświęcając się całkowicie pracy literackiej. Dopiero w 1808 r. przeszedł na katolicyzm, co jednakże doszczętnie pogrzebało jego relacje z rodziną i przyjaciółmi. Rok później przeprowadził się do Austrii, gdzie pełnił funkcję dziennikarza i dyplomaty w służbie Klemensa von Metternicha.

W latach dwudziestych XIX wieku wygłaszał swoje wykłady filozoficzne, które uporządkowano i opublikowano w 1828 r. pt. „Vorlesungen einer Philosophie des Lebens". Pomimo że większość badaczy uważa go do dziś za idealistę, sam Schlegel stwierdził w książce, iż jest jednoznacznie spirytualistą, a z materializmem i idealizmem nie ma nic wspólnego. Filozofię Niemca charakteryzuję w lwiej części teocentryzm, bez którego autor książki nie napisałby ani jednej strony swojego dzieła. Według poety prawdy należy szukać i wyłącznie w objawieniach i Bogu, którym nauki przyrodnicze powinny ustępować w kontekście objaśniania świata.

Sam utwór w mojej opinii nie zasługuje na uznanie. Pomimo ciekawego wstępu, książka po pewnym czasie staję się nieznośnie toporna i monotematyczna. Główne postulaty można byłoby ziścić w o wiele bardziej przystępnej formie pozbawionej zbędnej paplaniny i licznych dygresji. Ponadto autor na przestrzeni stron nieustannie sobie przeczy, potrafiąc na jednej stronie zamieścić dwie zupełnie wykluczające się informacje. Najgorszą jednakże rzeczą w omawianej książce jest brak podstawowej wiedzy filozoficznej pisarza i ustawiczne wyciąganie przez niego faktów ze zwykłych przeświadczeń. Poeta przykładowo informuję czytelnika, iż Arystoteles tak naprawdę był idealistą, a ludzie w prehistorii niezaprzeczalnie byli silniejsi i inteligentniejsi od współczesnego człowieka. Na koniec sam tytuł utworu jedynie odgrywa rolę zwykłego haczyka, który ma za cel nic innego, jak uwiarygodnienie postulatów artysty, który wyraźnie się zagalopował.

Friedrich Schlegel znany jest głównie jako jeden z najważniejszych poetów niemieckiego romantyzmu. Chociaż większość życia spędził na zgłębianiu językoznawstwa, interesował się również filozofią i kulturą wschodu. Urodzony w gorliwej, protestanckiej rodzinie, Schlegel w młodym wieku odrzucił postulaty chrześcijaństwa na rzecz ateizmu i indywidualizmu, poświęcając się...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    4
  • Posiadam
    3
  • Przeczytane
    3
  • Teraz czytam
    1
  • Filozofia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Filozofia życia


Podobne książki

Przeczytaj także