rozwiń zwiń

Emil i my. Monolog wielodzietnej matki

Okładka książki Emil i my. Monolog wielodzietnej matki
Magdalena Moskal Wydawnictwo: Karakter literatura piękna
194 str. 3 godz. 14 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
Karakter
Data wydania:
2021-09-09
Data 1. wyd. pol.:
2021-09-09
Liczba stron:
194
Czas czytania
3 godz. 14 min.
Język:
polski
ISBN:
9788366147843
Średnia ocen

                7,7 7,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii, nr 4 (52) / kwiecień 2022 Marek M. Berezowski, Aleksandra Boćkowska, Sebastian Cichocki, Iwona El Tanbouli-Jabłońska, Kateryna Kałytko, Marta Klimowicz, Jarosław Kociszewski, Karolina Lewestam, Jakub Małecki, Marian Misiak, Magdalena Moskal, Mateusz Roesler, Zofia Sawicka, Wasyl Stus, Marcin Wicha, Serhij Żadan
Ocena 7,0
Pismo. Magazyn... Marek M. Berezowski...
Okładka książki Majka w Krakowie. Przewodnik po serialu i mieście Magdalena Moskal, Małgorzata Olszewska
Ocena 6,1
Majka w Krakow... Magdalena Moskal, M...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
103 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
471
382

Na półkach:

Po przeczytaniu książki Magdaleny Moskal zorientowałem się, jak często refleksje autorek oraz autorów podszyte są politycznym realizmem, odwieczną batalią pomiędzy prawicą i lewicą, a tym samym rozdarciem z powodu konieczności opowiedzenia się po jednej stronie barykady, co ma uchronić przed ewentualnym zarzutem o braku konsekwencji w prezentowaniu pewnych treści oraz wynikających z tego wniosków. Powyższe prowadzi do zapatrywania, zgodnie z którym każda ocena jest zerojedynkowa, nie ma niczego pomiędzy ani tym bardziej rozwiązań stawiających autorkę lub autora ponad istniejącymi podziałami. Na całe szczęście „Emil i my” zaprzecza podobnemu stanowisku. Przestrzeń, w jakiej Magdalena Moskal tworzy monolog, znajduje się z boku, gdzie niewiele/niewielu z Nas zagląda. W tej niszy słychać donośny głos w sprawach zamiecionych pod dywan. Na bazie wielokrotnych prób przypominania otoczeniu o podmiotowości Emila, którego osobę próbuje się zastąpić niepełnosprawnością, Magdalena Moskal na nowo definiuje macierzyństwo oraz ognisko domowe z jego domownikami, a także zderzenie rodzinnego systemu wartości z tym na zewnątrz, gdzie zapomina się o prawie do wsparcia albo, co gorsze, błędnie interpretuje się postawę „pro-choice”. Ten nietypowy grunt pozwala autorce przejść do kwestii zasadniczej, jaką pozostaje wychwycenie istoty oraz sensu pracy opiekuńczej, a co również stanowi punkt zaczepienia dla jej doświadczeń rodzicielskich. W tym monologu, na wskroś osobistym i przejmującym, umiejętnie zestawiono przeżycia autorki z wypowiedziami innych zapamiętanych w literaturze, dzięki czemu łatwiej odwołano się do tego, co aktualne. To świadomy wywód bez momentów chwilowego zapomnienia, w którym wszystko dzieje się tu i teraz, a zachodzące w autorce zmiany dokonują się przy naszym, choćby biernym, udziale.

Po przeczytaniu książki Magdaleny Moskal zorientowałem się, jak często refleksje autorek oraz autorów podszyte są politycznym realizmem, odwieczną batalią pomiędzy prawicą i lewicą, a tym samym rozdarciem z powodu konieczności opowiedzenia się po jednej stronie barykady, co ma uchronić przed ewentualnym zarzutem o braku konsekwencji w prezentowaniu pewnych treści oraz...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    131
  • Przeczytane
    124
  • Posiadam
    18
  • 2022
    15
  • 2021
    14
  • 2023
    5
  • Legimi
    5
  • Teraz czytam
    4
  • Przeczytane w 2022
    3
  • Ebook
    3

Cytaty

Więcej
Magdalena Moskal Emil i my. Monolog wielodzietnej matki Zobacz więcej
Magdalena Moskal Emil i my. Monolog wielodzietnej matki Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także