Chata wuja Toma. Powieść z czasów niewolnictwa Murzynów w Ameryce

Okładka książki Chata wuja Toma. Powieść z czasów niewolnictwa Murzynów w Ameryce
Harriet Beecher Stowe Wydawnictwo: Somix klasyka
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
klasyka
Tytuł oryginału:
Uncle Tom's cabin
Wydawnictwo:
Somix
Data wydania:
1990-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1990-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Adhelaide Wolf
Tagi:
niewolnictwo USA
Inne
Średnia ocen

                6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki The Lifted Veil. The Book of Fantastic Literature by Women. 1800--World War II Louisa May Alcott, Gertrude Atherton, Harriet Beecher Stowe, Marie Belloc Lowndes, Karen Blixen, Ann Bridge, Charlotte Brontë, Rhoda Broughton, Willa Cather, Amelia Edwards, George Eliot, Elizabeth Gaskell, Rokeya Sakhawat Hossain, Margery Lawrence, Katherine Mansfield, Florence Marryat, L.T. Meade, Mary Louisa Molesworth, C. L. Moore, Edith Nesbit, Margaret Oliphant, Charlotte Perkins Gilman, Alice Perrin, Elizabeth Stuart Phelps, Charlotte Riddell Riddell, Olive Schreiner, Mary Shelley, May Sinclair, Harriet Prescott Spofford, Christina Stead, Edith Wharton, Mary E. Wilkins Freeman, Sarah Wilkinson, A. Susan Williams, Virginia Woolf
Ocena 0,0
The Lifted Vei... Louisa May Alcott, ...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
42 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
400
215

Na półkach: ,

"Chata wuja Toma" była jednym z najważniejszych dzieł kultury dla podniesienia społecznej świadomości praw człowieka, i najprawdopodobniej popularność tej powieści przyczyniła się do szybszego zniesienia niewolnictwa w USA. Istotnym faktem jest, że została napisana przez kobietę.
Jakiś czas temu na TVP Kultura udało mi się trafić na świetny film pt. "Zniewolony", który jest ekranizacją książki napisanej w XIX wieku przez czarnego Kanadyjczyka, który został porwany i spędził w niewoli na południu USA 12 lat. Niby zdawałam sobie wcześniej sprawę ze skali przemocy stosowanej wobec niewolników, w tym przemocy seksualnej wobec kobiet, ale jeden aspekt tej przemocy chyba mi jakoś wcześniej dziwnie umknął, po prostu nigdy się nad nim nie zastanowiłam. W tym filmie zobaczyłam scenę targu niewolników, odbywającego się w jakiejś eleganckiej kamienicy, i tam wśród ludzi wystawionych na sprzedaż była kobieta z dwójką małych dzieci. Pokazana była scena, w której każde z tych dzieci zostaje sprzedane komuś innemu, a matka jeszcze komuś innemu, i ten ogrom rozpaczy matki, która zaczyna krzyczeć i ktoś musi ją siłą odciągać od tych dzieci.
Ta scena nie byłaby dla mnie aż takim szokiem, gdybym już wcześniej znała powieść "Chata wuja Toma", ponieważ ten właśnie temat jest w niej bardzo mocno zaakcentowany. Rozdzielanie matek od ich nawet maleńkich dzieci było jednym z najgorszych form bestialstwa stosowanego wobec niewolników, nierzadko przyczyną samobójstw tych kobiet.
Sądzę, że to właśnie mogło spowodować tak duży odzew społeczny tej książki, a z drugiej strony przypuszczam, że gdyby tego rodzaju książkę chciał napisać jakiś ówczesny mężczyzna, z dużym prawdopodobieństwem raczej nie położyłby zbytniego nacisku na ten akurat temat. Sądzę, że właśnie to skrzyżowanie doświadczenia niewolnictwa z uniwersalnym kobiecym doświadczeniem macierzyństwa w dużym stopniu wzbudziło pokłady empatii wśród czytelników, a zwłaszcza czytelniczek tej powieści.

"Chata wuja Toma" była jednym z najważniejszych dzieł kultury dla podniesienia społecznej świadomości praw człowieka, i najprawdopodobniej popularność tej powieści przyczyniła się do szybszego zniesienia niewolnictwa w USA. Istotnym faktem jest, że została napisana przez kobietę.
Jakiś czas temu na TVP Kultura udało mi się trafić na świetny film pt. "Zniewolony", który...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 662
  • Chcę przeczytać
    1 069
  • Posiadam
    313
  • Ulubione
    45
  • Literatura amerykańska
    29
  • Audiobook
    17
  • Klasyka
    16
  • Teraz czytam
    15
  • Audiobooki
    11
  • 2018
    11

Cytaty

Więcej
Harriet Beecher Stowe Chata wuja Toma Zobacz więcej
Harriet Beecher Stowe Chata wuja Toma Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także