Atatürk. Twórca nowoczesnej Turcji

Okładka książki Atatürk. Twórca nowoczesnej Turcji
Jerzy S. Łątka Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie biografia, autobiografia, pamiętnik
383 str. 6 godz. 23 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Poznańskie
Data wydania:
2016-02-03
Data 1. wyd. pol.:
2016-02-03
Liczba stron:
383
Czas czytania
6 godz. 23 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379763771
Tagi:
Turcja Atatürk historia Turcji XX wiek
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
72 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
176
61

Na półkach:

Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby przywódcy niemieccy po pierwszej wojnie światowej powiedzieli „nie” 132 miliardom marek kontrybucji, utracie Lotaryngii i Alzacji, gdyby powiedzieli: „mamy już dość tej przeklętej wojny, więc bierzcie nasze kolonie, ale wiedzcie, że nie zostaliśmy zwyciężeni”, to przeczytajcie o Mustafie Kemalu. W Polsce często dyskutujemy o naszych powstaniach, czyli o tym, czy „bić się czy nie bić” – często w sprawie, co do której zgadzamy się, że była beznadziejna. W Turcji rozdarcie to było bardziej dramatyczne aniżeli tragiczne.

Wśród czynników które umożliwiły Ataturkowi zwycięstwo, Łątka wymienia między innymi sojusz z Rosją Radziecką; wyrzutki dyplomacji europejskiej połączyły siły, pokazując, że mogą przełamać odwieczną wrogość. Inna sprawa, że Mustafa Kemal bezlitośnie zabijał komunistów tureckich. Pomogły także Włochy, które mimo że należały do obozu ententy, to jednak obawiały się nadmiernego wzrostu wspieranej przez Brytyjczyków Grecji. To właśnie minister spraw zagranicznych Carlo Sforza miał przekonać stronnictwo Kemala do udziału w konferencji londyńskiej. Jak twierdzi Łątka, niezgoda na całkowite odrzucenie traktatu z Sevres przez Wielką Brytanię, a zaledwie jego rewizję, było jedynie próbą ratowania imperialnego honoru. Pozostaje jeszcze kwestia finansowania – datki na anatolijski rząd spływały podobno z całego muzułmańskiego świata.

W samej osobowości Ataturka zaintrygowała mnie najbardziej jedna rzecz. Z jednej strony był zafascynowany mundurem; o karierze wojskowej marzył od wczesnej młodości. Sławę zdobył jako „bohater spod Anafarty”, wspaniały dowódca w bitwie pod Gallipoli. Z drugiej – od początku był przeciwny wciąganiu Turcji w I wojnę światową. Już przed wojną sceptycznie podchodził do wspierania reformy tureckiej armii przez Niemców. Na pewno miało to związek z osobistym uprzedzeniem do naczelnego wodza, beja Envera z Towarzystwa Jedności i Postępu, z którym (wtedy bezskutecznie) rywalizował, i który (przynajmniej według niego samego oraz Łątki) udaremniał mu awans mimo wysokich kwalifikacji. Mimo to, widać wyraźnie, że Mustafa Kemal nie był typowym „jastrzębiem.” Również obecnie warto zastanawiać się nad relacją między otrzymaniem tak zwanego „know-how” od wyżej rozwiniętego państwa, a utratą kontroli politycznej nad własnym.

Co do samego Łątki: moje zaufanie wzbudza fakt, że spora część bibliografii jest po turecku, co daje nadzieję, że nie kopiował autorów angielskich czy francuskich, a zachował osobiste spojrzenie. Obszerny wstęp o historii Turcji również oceniam pozytywnie, zwłaszcza, że podkreśla jak niezmiennie wojsko (dawniej przede wszystkim janczarzy) ingerowało w rządy sułtanów.

Jeżeli zastanawialiście się kiedyś, co by było, gdyby przywódcy niemieccy po pierwszej wojnie światowej powiedzieli „nie” 132 miliardom marek kontrybucji, utracie Lotaryngii i Alzacji, gdyby powiedzieli: „mamy już dość tej przeklętej wojny, więc bierzcie nasze kolonie, ale wiedzcie, że nie zostaliśmy zwyciężeni”, to przeczytajcie o Mustafie Kemalu. W Polsce często...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    157
  • Przeczytane
    80
  • Posiadam
    33
  • Historia
    9
  • Turcja
    8
  • Biografie
    6
  • Teraz czytam
    5
  • Bliski Wschód
    4
  • E-book
    4
  • Bałkany
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Atatürk. Twórca nowoczesnej Turcji


Podobne książki

Przeczytaj także