rozwiń zwiń

Alfabet nowohuckiego przedmieścia

Okładka książki Alfabet nowohuckiego przedmieścia
Maciej Twaróg Wydawnictwo: Biblioteka Magistratu Nowohuckiego biografia, autobiografia, pamiętnik
100 str. 1 godz. 40 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Biblioteka Magistratu Nowohuckiego
Data wydania:
2012-11-17
Data 1. wyd. pol.:
2012-11-17
Liczba stron:
100
Czas czytania
1 godz. 40 min.
Język:
polski
Tagi:
kraków cracoviana nowa huta alfabet osiedle wandy
Średnia ocen

                6,6 6,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zwierzynieckie rody: Malikowie Łukasz Klimek, Maciej Twaróg
Ocena 0,0
Zwierzynieckie... Łukasz Klimek, Maci...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,6 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
73
50

Na półkach:

Dla kogoś, kogo Huta ciekawi, jest to pozycja potrzebna, ale nie w takim sensie, że poszerzy ona wiedzę o Hucie. Nie. To nie jest najważniejszym celem tej pozycji (choć, oczywiście, ta perspektywa jest tu obecna). Chodzi tutaj raczej o pokazanie czegoś dokładnie przeciwnego: projekt historii intymnej, własnej, prywatnej, przeciwstawionej tej wielkiej, oficjalnej, operującej szumnymi słowami:
"Nowa Huta to mój dom. Nie będę ukrywał, że do tego co dzisiaj czuję
dojrzewałem dość długo. Nie chcę wyjaśniać powodów, dla których przestałem identyfikować się z tą ojczyzną wielką, którą wpajano mi przez lata – za którą walczono, za którą wykrwawiały się pokolenia, o którą się wykłócano i którą poniewierali ci, którzy mieli jej służyć – o sąsiadach nie wspominając. Jest mi już ten cały bieg dziejów zupełnie obojętny, zbędny i niepotrzebny. Czuję się od niego wolny – a opowieści o tym, co było z tym niegdyś wielkim krajem traktuję czysto zawodowo".

Oczywiście, cała sprawa jest ekscytująca i nabiera smaczku ze względu na osobę autora: niegdyś zaangażowanego dość silnie po prawej stronie sceny politycznej, a teraz wygłaszającego tego typu diagnozy. Dlatego warto też przeczytać tę książkę.
Prywatna historia Huty w wydaniu Twaroga bywa nierówna: jedne fragmenty zachwycają nieomal poetycką wrażliwością na drobiazgi codziennego życia, inne sprawiają wrażenie nie dość dopracowanych, rozwiniętych.
Miłośnikom Huty polecam. Też ze względu na miejsca, które Twaróg opisuje: często są one spoza "kanonu", są mniej znane.
Ciekawe jest również, że Twaróg spogląda jednocześnie na teraźniejszość i na przeszłość. Pozwala to pokazać, jak bardzo zmieniło się nasze myślenie o wspólnocie i przestrzeni publicznej (np. na podwórkach jest coraz mniej ławek, które kiedyś umożliwiały komunikację, przypadkowe spotkania zmieniały się w dłuższe rozmowy, można było czas spędzać na zewnątrz, w przestrzeni publicznej, zaś dziś sposób organizacji przestrzeni miejskiej zachęca nas raczej do zamykania się).

Dla kogoś, kogo Huta ciekawi, jest to pozycja potrzebna, ale nie w takim sensie, że poszerzy ona wiedzę o Hucie. Nie. To nie jest najważniejszym celem tej pozycji (choć, oczywiście, ta perspektywa jest tu obecna). Chodzi tutaj raczej o pokazanie czegoś dokładnie przeciwnego: projekt historii intymnej, własnej, prywatnej, przeciwstawionej tej wielkiej, oficjalnej, operującej...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    14
  • Przeczytane
    7
  • Posiadam
    2
  • Chcę w prezencie
    1
  • Papierowe
    1
  • O Krakowie
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Posiadane
    1
  • 2019
    1
  • 2012
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Alfabet nowohuckiego przedmieścia


Podobne książki

Przeczytaj także