rozwiń zwiń

Agnieszka, córka Kolumba

Okładka książki Agnieszka, córka Kolumba
Wilhelm Mach Wydawnictwo: Czytelnik literatura dziecięca
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1964-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1964-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
Tagi:
powieść polska
Średnia ocen

                6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
807
765

Na półkach: , , ,

Wilhelm Mach urodził się 105 lat temu, zmarł 56 lat temu.
Debiut literacki to publikacja wiersza "Tobie dalekiej" wydrukowanego jesienią 1945 w jednodniówce "Inaczej", natomiast opowiadaniem "Rdza" w 1945 r. na łamach 42 numeru tygodnika „Odrodzenie”.
Dzisiaj literatura pisarza jest zapomniana, twórczość oparł głównie o problematykę psychologiczną - ekonomiczno - społeczno - moralną w życiu i świadomości polskiej wsi. Powiedział kiedyś w wywiadzie z Tadeuszem Drewnowskim:
- Wychowałem się na wsi i jest to dla mnie ważne. Lubię się w ten świat zagłębiać, lubię o nim pisać, mimo że stałem się człowiekiem miasta.
Wieś, małomiasteczkowość staje się miejscem akcji, spotykamy tam ludzi, którzy naznaczeni są ostracyzmem, jednostki społeczne borykają się z odrzuceniem, problemami z tożsamością czy polityczno - wyznaniowe.

Wilhelm Mach wyalienowanie w swoim życiu ogromnie przeżywał z powodu orientacji seksualnej - homoseksualizm. Pisarz ukrywał orientację, którą socrealizm piętnowanał. Niezrozumienie, rozdarcie wewnętrzne, brak perspektyw na ułożenie sobie życia i wykorzystywanie stało się bólem egzystencjonalnym i prawdopodobnym krokiem do samobójstwa, choć to nie potwierdzona informacja.

Powieść "Agnieszka, córka Kolumba" wydana w 1964 roku jest ostatnią powieścią Wilhelma Macha. Miejsce akcji wioska rybacka i 1946 rok, po burzliwych dziejach Polska od 27 lat jest na mapie świata, propaganda z ziemiami odzyskanymi, socrealizm. Chrobrzyczki to przystań Zenona Bałcza, który jest nadrzędną jednostką - sołtysem a zarazem, byłym dowódcą kompanii karnej, agresorem i zdobywcą wioski, którą przywłaszczył sobie niczym trofeum. Kaganek oświaty staje się wyzwaniem dla Agnieszki Żwaniec, która kojarzy się z bohaterką "Siłaczki", pełna wzniosłych ideałów, czysta i odważna. Zderzenie rzeczywistości z ambicjami, stereotypami i bolesna weryfikacja. Sołtys i nauczycielka to jednostki niepożądane, intruzi, którzy pojawiają się niczym krzewiciele - zdobywcy i chcą przeprowadzić zmiany. Walkę z analfabetyzmem, elektryfikacją, znachorstwem, rozwijano infrastrukturę itd... Mężczyzna i kobieta, gdy się spotkają na końcu świata muszą ulec fascynacji i pragnieniom, ale ambicje i władza nie idą już w parze, rywalizacja intruzów doprowadzi tylko do samozniszczenia i samotności. Doskonale oddany klimat powojenny, złożoność wiejskiej społeczności i podziały, czarno - biały klimat i hermetyczność, wyobcowanie, niechęć, nieufność, skradanie się , podskórne napięcie i obserwacja, zacietrzewienie i warcholstwo.
Uniwersalność i problemy, które poruszają bohaterzy nadal spotykamy w XXI wieku i Wilhelm Mach może powróci z niebytu literackiego z pięknym językiem.
Warto zobaczyć ekranizację z 1964 roku Sylwestra Chęcińskiego -Agnieszka 46.
Przy scenariuszu Wilhelm Mach współpracował.
W rolach głównych Joanna Szczerbic i Leon Niemczyk. Świetnie wcielili się w wyobcowane jednostki, społeczność i krajobraz w odrętwieniu i beznadziei, poddaństwie i strachu, Bałcz wszechstronny i wszechmogący.

Wilhelm Mach urodził się 105 lat temu, zmarł 56 lat temu.
Debiut literacki to publikacja wiersza "Tobie dalekiej" wydrukowanego jesienią 1945 w jednodniówce "Inaczej", natomiast opowiadaniem "Rdza" w 1945 r. na łamach 42 numeru tygodnika „Odrodzenie”.
Dzisiaj literatura pisarza jest zapomniana, twórczość oparł głównie o problematykę psychologiczną - ekonomiczno - społeczno...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    5
  • Literatura piękna
    1
  • Y-Czytane w szkole średniej
    1
  • Wilhelm Mach
    1
  • LITERATURA POLSKA
    1
  • Wymienię/Sprzedam
    1
  • Obyczajowe
    1
  • MJ4
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Agnieszka, córka Kolumba


Podobne książki

Okładka książki Książka o górach Patricija Bliuj-Stodulska, Robb Maciąg
Ocena 9,2
Książka o górach Patricija Bliuj-Sto...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,8
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...

Przeczytaj także