Agnieszka, córka Kolumba

Okładka książki Agnieszka, córka Kolumba Wilhelm Mach
Okładka książki Agnieszka, córka Kolumba
Wilhelm Mach Wydawnictwo: Czytelnik literatura dziecięca
400 str. 6 godz. 40 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1964-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1964-01-01
Liczba stron:
400
Czas czytania
6 godz. 40 min.
Język:
polski
Tagi:
powieść polska
Średnia ocen

6,1 6,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,1 / 10
9 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
807
765

Na półkach: , , ,

Wilhelm Mach urodził się 105 lat temu, zmarł 56 lat temu.
Debiut literacki to publikacja wiersza "Tobie dalekiej" wydrukowanego jesienią 1945 w jednodniówce "Inaczej", natomiast opowiadaniem "Rdza" w 1945 r. na łamach 42 numeru tygodnika „Odrodzenie”.
Dzisiaj literatura pisarza jest zapomniana, twórczość oparł głównie o problematykę psychologiczną - ekonomiczno - społeczno - moralną w życiu i świadomości polskiej wsi. Powiedział kiedyś w wywiadzie z Tadeuszem Drewnowskim:
- Wychowałem się na wsi i jest to dla mnie ważne. Lubię się w ten świat zagłębiać, lubię o nim pisać, mimo że stałem się człowiekiem miasta.
Wieś, małomiasteczkowość staje się miejscem akcji, spotykamy tam ludzi, którzy naznaczeni są ostracyzmem, jednostki społeczne borykają się z odrzuceniem, problemami z tożsamością czy polityczno - wyznaniowe.

Wilhelm Mach wyalienowanie w swoim życiu ogromnie przeżywał z powodu orientacji seksualnej - homoseksualizm. Pisarz ukrywał orientację, którą socrealizm piętnowanał. Niezrozumienie, rozdarcie wewnętrzne, brak perspektyw na ułożenie sobie życia i wykorzystywanie stało się bólem egzystencjonalnym i prawdopodobnym krokiem do samobójstwa, choć to nie potwierdzona informacja.

Powieść "Agnieszka, córka Kolumba" wydana w 1964 roku jest ostatnią powieścią Wilhelma Macha. Miejsce akcji wioska rybacka i 1946 rok, po burzliwych dziejach Polska od 27 lat jest na mapie świata, propaganda z ziemiami odzyskanymi, socrealizm. Chrobrzyczki to przystań Zenona Bałcza, który jest nadrzędną jednostką - sołtysem a zarazem, byłym dowódcą kompanii karnej, agresorem i zdobywcą wioski, którą przywłaszczył sobie niczym trofeum. Kaganek oświaty staje się wyzwaniem dla Agnieszki Żwaniec, która kojarzy się z bohaterką "Siłaczki", pełna wzniosłych ideałów, czysta i odważna. Zderzenie rzeczywistości z ambicjami, stereotypami i bolesna weryfikacja. Sołtys i nauczycielka to jednostki niepożądane, intruzi, którzy pojawiają się niczym krzewiciele - zdobywcy i chcą przeprowadzić zmiany. Walkę z analfabetyzmem, elektryfikacją, znachorstwem, rozwijano infrastrukturę itd... Mężczyzna i kobieta, gdy się spotkają na końcu świata muszą ulec fascynacji i pragnieniom, ale ambicje i władza nie idą już w parze, rywalizacja intruzów doprowadzi tylko do samozniszczenia i samotności. Doskonale oddany klimat powojenny, złożoność wiejskiej społeczności i podziały, czarno - biały klimat i hermetyczność, wyobcowanie, niechęć, nieufność, skradanie się , podskórne napięcie i obserwacja, zacietrzewienie i warcholstwo.
Uniwersalność i problemy, które poruszają bohaterzy nadal spotykamy w XXI wieku i Wilhelm Mach może powróci z niebytu literackiego z pięknym językiem.
Warto zobaczyć ekranizację z 1964 roku Sylwestra Chęcińskiego -Agnieszka 46.
Przy scenariuszu Wilhelm Mach współpracował.
W rolach głównych Joanna Szczerbic i Leon Niemczyk. Świetnie wcielili się w wyobcowane jednostki, społeczność i krajobraz w odrętwieniu i beznadziei, poddaństwie i strachu, Bałcz wszechstronny i wszechmogący.

Wilhelm Mach urodził się 105 lat temu, zmarł 56 lat temu.
Debiut literacki to publikacja wiersza "Tobie dalekiej" wydrukowanego jesienią 1945 w jednodniówce "Inaczej", natomiast opowiadaniem "Rdza" w 1945 r. na łamach 42 numeru tygodnika „Odrodzenie”.
Dzisiaj literatura pisarza jest zapomniana, twórczość oparł głównie o problematykę psychologiczną - ekonomiczno - społeczno...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    11
  • Posiadam
    5
  • Literatura piękna
    1
  • Y-Czytane w szkole średniej
    1
  • Wilhelm Mach
    1
  • LITERATURA POLSKA
    1
  • Wymienię/Sprzedam
    1
  • Obyczajowe
    1
  • MJ4
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Agnieszka, córka Kolumba


Podobne książki

Okładka książki Kocia szajka i zaginione bajki Malwina Hajduk, Agata Romaniuk
Ocena 8,0
Kocia szajka i... Malwina Hajduk, Aga...
Okładka książki Edek pomaga Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 10,0
Edek pomaga Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,5
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...

Przeczytaj także