Krótka historia świata

1999-01-01
83-7255-011-5
Barbara Tarnas, Zofia Rudzka
historia świata

Nigdy nie przepadałam za historią, a daty i postacie z przeszłości to dla mnie czarna magia. Coś mnie jednak podkusiło, żeby sięgnąć po tę pozycję i jak wielkie było moje zdziwnienie gdy KRÓTKA HISTORIA ŚWIATA okazała się najlepszym podręcznikiem do historii jaki kiedykolwiek trzymałam w rękach. Strukturą przypomina jeden wielki wykład Ernsta H. Gombricha, bardzo przejrzysty, ciekawy.Autor zrobił coś, co mało komu wychodzi - uczy wcale nie starając się uczyć. Przez to ta pozycja jest tak genialna. Jeśli ktoś nie pała miłością do historii, tak jak ja, ale chce się jeszcze czegoś dowiedzieć o świecie lub przypomnieć, to co z biegiem czasu gdzieś uleciało, to bardzo polecam! Jest przeznaczona zarówno dla tych młodszych, jak i tych nieco starszych.

Świetna pozycja dla dzieci zainteresowynach tematem historii. Problemem dla mnie było niestety tłumaczenie oraz różnice kulturalne (książka jest wyraźnie skierowana do niemieckiego czytelnika, toteż na niemieckiej historii się skupia). Poza tymi drobnymi wadami, to jest to zdecydowanie wspaniale napisany przewodnik po dziejach dla najmłodszych.

Jeżeli macie już dosyć wyrobioną wiedzę na temat historii świata- ta książka niczego nowego nie wniesie. Ale to przecież nie jest jej cel, ponieważ została napisana jako swego rodzaju podręcznik (po zobaczeniu propozycji nowej książki z której młodzi obywatele mieliby kształcić się w dziedzinie historii, autor zaproponował swoją wersję). Ta książka jest zaadresowana do dzieci które dopiero zaczynają się uczyć historii, i są tym bardzo zainteresowane, lub dla dorosłych którzy nigdy nie poświęcali wiele uwagi sprawom przeszłości. Po przeczytaniu jej otrzymujemy porządną "ramę" która zawiera ogólnie opisane najważniejsze wydarzenia z historii świata (niezależnie od tego z której jego części pochodzimy),oraz pokazane związki przyczynowo-skutkowe pomiędzy rożnymi wydarzeniami. Po otrzymaniu takiej właśnie "ramy" możemy dodawać nowe fakty jak elementy układanki, ponieważ mamy już ogólny pogląd na wygląd epoki, jej przewodnią myśl filozoficzną, czy najważniejsze postacie. Dodatkowo książka jest napisana w wyjątkowo przystępny sposób, dzięki któremu przyjemnie sie ja czyta. Polecam szczególnie mlodzierzy szkolnej (podstawówka gimnazjum),gdyż może bardzo pomoc w nauce historii, i jest wystarczająco lekka dla osoby nieobytej z grubymi księgami z których bedzie sie uczyć w swojej bliskiej przyszłości. Jeżeli natomiast jesteście pasjonatami tej nauki, i niejedno już przeczytaliście i usłyszeliście, po prostu nie ma po co tracić czasu, bo niczego nowego sie nie dowiecie.

Historia świata 'wg Gombricha' jest skrótowa i ogólna, co wcale nie jest jej wadą - to przecież jedynie wstęp do kolejnych, z pewnością bardziej skomplikowanych lektur. Myślę, że jest to idealna pozycja dla dzieci, które dzięki niej mają szanse zainteresować się historią (a nie zanudzić na - często beznadziejnych - szkolnych lekcjach). A opowieści przez autora pominięte można przecież dzieciom dopowiedzieć :) Największymi zaletami książki Gombricha są z pewnością wciągająca narracja oraz umiejętność wytłumaczenia różnych problemów w sposób prosty i klarowny.

To historia świata od pierwszych ludzi do czasów współczesnych, ale bardzo skrócona. Opisane są tylko wszystkie najważniejsze wydarzenia( najważniejsze wg autora). Ale napisana jest w sposób łatwo zrozumiały, bardzo prostym językiem, bez żadnych ozdobników.To pozycja przeznaczona głównie dla młodych czytelników lub dla tych którzy chcą poznać tylko ogólny zarys w przystępnej formie. Fajne jest to,że autor przywiązuje dużą wagę do tego jak ludzie żyli w dawnych czasach, co myśleli, dlaczego coś robili, czemu dany władca stał się "Wielkim".Autor stosuje takie bajanie, jakby opowiadał bajkę. Oto próbka "Także wtedy wiedzieli o tym ludzie dobrze i byli smutni i zrozpaczeni i życzyli sobie powrotu dawnych czasów. A czego sobie ludzie życzą, to nieraz sobie i wyśnią, to znaczy uwierzą w końcu, że to prawda".
Ponieważ to krótka historia świata , to wiele wydarzeń jest pominiętych. Np jeśli chodzi o Anglię to pierwszy raz zdawkowo jest wspomniana Magna Karta. A następne 400 lat jest praktycznie przemilczane.
Natomiast Polska- pierwszy raz jest wspomniany Wrocław, gdy ok.1241r stanęły tu hordy koczowników i zagroziły Niemcom.Trochę jest to wybiórcze prawda?,no i inaczej się uczyliśmy w szkole.
Natomiast autor dużo rozpisuje się o Wielkim Cesarstwie Niemieckim! Ale autor przecież nie jest Polakiem, tylko Niemcem, a historia zawsze była i jest subiektywna.

ciekawa, napisana w sposób jasny, czytelny i zrozumiały dla wszystkich czytelników. polecam dla tych, którzy czują się zagubieni w historycznym wirze wątków i opowieści.

Doskonale pojmuję, że rzecz z natury tak skrótowa musi być ogólnikowa, choć autora stać na wtręty z dziesiątkami ciekawostek, jak rozumiem, mających uatrakcyjnić odbiór czytelnikowi, którego Historia nudzi... Ale Historia Świata to Historia Świata, a nie Opis Postrzegania Historii Przez Europocentryka i Okcydentalistę... Dla przykładu: dzieje Chin to odrobina starożytności, Konfucjusz i Tao a potem (pomijając Marco Polo) to już dopiero od XVIII wieku, a i to po łebkach... Z naszych rodaków z nazwiska wymienionych mamy tylko Kopernika i Sobieskiego, a Legnica jest uważana za najdalszy zachodni skrawek państwa Mongołów...

SUPER!!!!

SUPER!!!!

Fantastyczna książka, by móc odświeżyć sobie historię świata, albo przeczytać je dzieciom. Lekka i przyjemna, człowiek czytając ją nie czuje się przytłoczony. Polecam gorąco.

• Historyczne
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Krótka historia świata