E=mc2: Historia najsłynniejszego równania

literatura faktu
83-85458-85-9
Piotr Amsterdamski
nauka historia Einstein

Historia równania Einsteina nie wyjaśnia jedynie jak odczytać samo równanie, ale i do czego doprowadziło jego sformułowanie oraz w jak wielu dziedzinach jest wykorzystywane.
Prócz próby przedstawienia samego równania w książce zawarte są historię osób, które w jakiś sposób były z nim związane. Głównie jednak prowadzące do konstrukcji bomby atomowej.
Co najważniejsze...

No cóż. Czyta się trochę jak dobry kryminał. Dostaje się w sumie proste wyjaśnienia trudnych teorii. Solidna dawka wiedzy i o fizyce i o historii.

Boska. Zrozumiałam to równanie, a jestem ciężka w tych klimatach :)

Tak naprawdę Niemcy podczas II wojny światowej były o krok od skonstruowania bomby atomowej. Nie udało im się to między innymi dlatego, że Anglicy wysadzili ich fabrykę ciężkiej wody. A co to ciężka woda? O tym za chwilę.
Wszystko zaczęło się od tego, że dwoje niemieckich uczonych Lisa Meitner i Otto Hahn odkryli, ze gdy bombardować jądro uranu (pierwiastek...

Autor nie wprowadza w głębię skomplikowanej teorii, ale w przystępny sposób wyjaśnia jej praktyczne znaczenie.
Książka jest również opowieścią o ludziach, których losy w rozmaity sposób splotły się z historią tytułowego równania.
Warstwowa konstrukcja - główny wyklad został wzbogacony bardzo obszernymi przypisami, zawierającymi mnóstwo ciekawych wiadomości - szkoda tylko,...

Ciekawa, w przystępny sposób opisująca mechanizm działania słynnego równania, co dla mnie, jako dla fizycznego laika było absolutnie czarną magią.

Dyskusje

• Popularnonaukowe