Pan Samochodzik i Fantomas

Okładka książki Pan Samochodzik i Fantomas
Zbigniew Nienacki Wydawnictwo: Pojezierze Cykl: Pan Samochodzik (tom 7) Seria: Przygody Pana Samochodzika literatura dziecięca
literatura dziecięca
1990-01-01
Nienacki Pan Samochodzik Fantomas

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Kolejny powrót do lat młodości. Tum razem Pan Samochodzik, szuka we Francji, nieuchwytnego Fantomasa.
Jak zawsze pomagają mu młodzi ludzie, jak zawsze przeżywa mnóstwo przygód i jak zawsze wszystko dobrze się kończy. Czy aby jednak na pewno? Tym razem Fantomas, który kradnie w wyszukany sposób obrazy z zamków nad Loarą stawia naszemu bohaterowi, trudne warunki. Czyta się szybko i naprawdę z dużą przyjemnością.
Polecam.

Przeczytałem kiedyś... dawno, nie pamiętam. Gdy przychodzi już lato to sięgam po Nienackiego. Dla spokoju świętego, dla wspomnień i powrotu do starych dobrych emocji. Żeby zapomnieć o tej szmirze dzisiejszej i przywrócić szary i nędzny PRL młodości. I jest mi to obojętne czy Pan Tomasz szuka skarbu w Malborku czy też ugania się za Winnetou i Fantomasem. Ważne że moja wyobraźnia powraca do czasu błogiego dzieciństwa. Niewiarygodnych przygód, kilku głupich kolegów (byłem taki sam i być może zostało mi do dzisiaj) i pierwszych wypalanych fajek w trakcie lektury. W wakacje chcę trochę poszaleć... a Zbigniew Nienacki jest tak dobry, jak stare "bieszczackie" wino. Polecam !

Jedna z lepszych części - dobrze rozplanowana intryga.

Jedna z lepszych części - dobrze rozplanowana intryga.

2032
1975

Zamki nad Loarą, dzieła sztuki, zgrabna krajoznawcza intryga, niczego więcej nie trzeba.

Wysłuchałam audiobooka i świetnie się bawiłam. Jak ja kocham te uszczypliwości w wykonaniu Pana Tomasza! :)

Zdecydowanie jest to najlepsza część serii jak do tej pory, zaraz obok Templariuszy. Może to dzięki temu, że akcję przeniesiono z Polski do Francji, co pozwoliło na uknucie bardzo dobrej intrygi z naprawdę zaskakującym jak na ten cykl zakończeniem. Do tego dochodzi nam piękno zamków i miast nad Loarą z mnóstwem ciekawostek o historii i sztuce, dzięki którym z prawdziwą radością podróżujemy z panem Tomaszem przez tereny zachodniej i środkowej Francji. Sporo miejsca poświęcono także fałszowaniu dzieł sztuki, a w szczególności obrazów, których kradzież jest główną osią całej fabuły. Jeśli kolejne części cyklu będą równie dobre co Fantomas, to czeka mnie spory kawałek przyjemnej lektury.

To chyba jedna z niewielu części cyklu, której nie przeczytałem w młodości. Teraz nadrobiłem zaległości i niestety się rozczarowałem. Jest słabo, intryga strasznie przewidywalna, bohaterowie drugiego planu kiepscy, czarny charakter kreowany na geniusza zbrodni nijaki. Aha taki mały plus, pan Tomasz nie zbiera ani razu po głowie.

Po przeczytaniu poprzedniego tomu czyli „Pana Samochodzika i Kapitana Nemo” przez chwilę wahałem się czy sięgnąć po kolejny. „Kapitan Nemo” bowiem okazał się okropną nudą i rozczarowaniem. Zdecydowałem, że dam jednak ostatnią szansę cyklowi i jeśli kolejny tom czyli „Pan Samochodzik i Fantomas” również mnie rozczaruje to kończę z tą serią i nie będę więcej na nią marnował czasu.

Jakie było moje zaskoczenie, że „Fantomas” okazał się całkiem przyjemny i udany. Autor bowiem uknuł całkiem ciekawą intrygę opartą na kradzieży obrazów słynnych malarzy i w dodatku przeniósł jej z Polski czasów siermiężnego PRLu do Francji. A całość sowicie okrasił tym co tak w jego twórczości uwielbiam czyli licznymi historycznymi historiami, anegdotami i ciekawostkami. Naprawdę czytało się to z ogromną przyjemnością i w pełni zrehabilitowało to w moich oczach autora za ten koszmarek jakim „Kapitan Nemo”.

Warto było dać ostatnią szansę autorowi i – co za tym idzie – jedna nie pożegnam się tak szybko z Panem Samochodzikiem.

Kolejna czesc przygód Tomasza NN zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. Zbigniew Nienacki przenosi nas do wspaniałej krainy zamków nad Loarą we Francji, gdzie musi zmierzyć się ze słynnym złodziejem dzieł sztuki największych malarzy w historii.
Książkę czyta się lekko i przyjemnie, wiele zwrotów akcji w przygodzie Pana Samochodzika pozwala nam przenieść się do miejsc słynących z piękna i historii. Dokładne opisy zamków, obrazów i krótkie notatki o malarzach pozwalają nam zrozumieć co nieco o sztuce malarskiej jak i architekturze wspaniałych warowni.
I jak zwykle niespodziewane zakończenie książki zaskakuje. Nienacki w najlepszym wydaniu. Polecam

Jedna z lepszych, bardzo ciekawy suspens

Jedna z lepszych, bardzo ciekawy suspens