BZRK

Amber
2012-05-08
2012-05-08
Agnieszka Kubala
powieść dla młodzieży amerykańska--21 w.

Okładka książki Hero Michael Grant, Michael Grant
Hero Michael Grant, Mich...

Groźna strona technologii

Świetny, sci-fi thriller. Wielka szkoda, że zaprzestano wydawania w Polsce.

Świetny, sci-fi thriller. Wielka szkoda, że zaprzestano wydawania w Polsce.

Nie mam pojęcia dlaczego w Polsce książka nie była popularna i nie udało się wydać kolejnych tomów. Fantastyczna, oryginalna koncepcja, wartka akcja. Powieść jest po prostu prawdziwa, brutalna. Rewelacyjna literatura młodzieżowa, pełna akcji, technologii i intryg.

Recenzja książki znajduje się również na moim blogu: http://magia-ksiazek-recenzje.blogspot.com/2016/09/bzrk-czyli-o-swiecie-makro-i-nano_25.html

Makro i nano. To dwa miejsca, w których dzieje się akcja powieści Michaela Granta pt. ,,BZRK''. Autor po znakomitej serii dla młodzieży ,,Gone Zniknęli'' zabrał się do napisania innego cyklu, nieco trudniejszego, gdyż jest on z gatunku science-fiction. Czy mu się to udało? Zobaczmy!
BZRK opowiada o świecie, w których główną rolę pełnią nanoboty i bioty. Oczywiście występują tam ludzie, gdyż tylko oni potrafią kontrolować te małe organizmy.

Pewnego dnia wydarzyła się katastrofa lotnicza, podczas której zginął Grey, główny uczestnik organizacji BZRK. Zostawił on po sobie jedynie córkę Sadie, którą po kilku dniach odnajdują tajni agenci uważając, że to ona zyskała po ojcu pewne zdolności.
W zupełnie innym miejscu, Noah siedzi w więzieniu ze swoim chorym psychicznie bratem Aleksem, który również był uczestnikiem BRZK. Chłopak musi zastąpić swojego brata i tym samym trafia pod opiekę ludzi z Berserk.
Jedna dziewczyna. Jeden chłopak. Czy poprawnie pokierują swoimi biotami i zniszczą tajną organizację stworzoną przez braci Armstrongów? Czy zdążą na czas?

,,Nie możesz być szczęśliwy, jeśli nie jesteś wolny.''

Styl Granta jest równie niesamowity jak dawniej. Myślę, że tworząc BZRK musiał się nieco bardziej postarać. Science-fiction to gatunek, z którym jest na pewno ciężko się oswoić. Niby zwykły ten styl, ale... Taki wyjątkowy. Szczerze? Mogłabym ciągle czytać powieści tegoż autora.

Ale do rzeczy. Początek BZRK jest po prostu bardzo trudno i troszkę zanudzający. Trudno było się połapać z bohaterami, których i imiona, i ksywki występowały razem w książce. Na dodatek pierwsze kilkadziesiąt stron szło mi opornie. Niestety, z żadną postacią się nie przywiązałam, co jest dużym minusem, ponieważ lubię, kiedy czytelnik może poczuć jakąś więź z wybranym bohaterem.

Ten nowy świat stworzony przez Granta przeraził mnie i zaskoczył. Tyle zwrotów akcji i niespodziewanych momentów na początek to odrobinę za dużo.

Jeśli przeczytamy już kilkadziesiąt stron, żaden bohater nam się nie pomyli. Tak jak wspomniałam, na początku jest pewne zamieszanie, ale później już z górki.

Spodobało mi się to, że kiedy Michael przedstawia nam, czytelnikom, jakiegoś bohatera, to od razu podaje jego wygląd, cechy charakteru i sposób bycia. Duży plus za taki pomysł. W innych książkach dostajemy samo imię, a koloru włosów dowiadujemy się w połowie lektury. A ja takiego czegoś nie znoszę. Dlaczego? Bo wyobrażam sobie bohaterów już od samego początku, a kiedy dowiaduję się nowych rzeczy o nich, wciąż muszę ich w głowie zmieniać.

Bracia Armstrongowie występują tu jako złe charakterki. Ale ze wszystkich bohaterów ich polubiłam najbardziej. Ich wygląd (o którym tutaj nie wspomnę) jest kapitalny. Wyobraźnia Granta zawirowała. Bracia świetnie się spisali w tejże powieści.

Pomysł na książkę był po prostu świetny. Będę do znudzenia mówić, że science-fiction to gatunek niezwykle trudny. Ale taka jest prawda. Dla czytelnika jest kłopotliwy, a co dopiero dla autora? Podziwiam Granta za napisanie tejże powieści. Czy podołał? Tak! Dał radę. Pokazał, że stać go na napisanie dobrego fantasy, dobrej przygodówki, ale i dobrego science-fiction.

Okładka ,,BZRK'' nie należy do najpiękniejszych. Jednak to jej prostota mnie przyciągnęła. Dodatkowo jest ona ze skrzydełkami, które ja tak bardzo uwielbiam.

Pod koniec muszę oznajmić, iż nie przepadam za science-fiction. Jednak ta książka stała się moim małym wyjątkiem.

Raczej nie dla mnie
Styl pisania bardzo przyjemny w odbiorze jednak za dużo w tej książce technologii a za mało emocji. Bohaterowie też niezbyt interesujący

Raczej nie dla mnie

Czuję się nieswojo, kiedy główni bohaterowie książki mają po 17 lat, a ja 33. Coraz mniej utożsamiam się.... fuck!!
Początek książki rewelacyjny, z humorem, momentami drastyczny. Jednak id dalej w las tym powtarzalność i infantylność staje się wszechobecna. Nie licząc końcówki ;)
Czytałem z prawdziwą przyjemnością, polecam.

Czytałem z prawdziwą przyjemnością, polecam.

Ciekawa wizja przyszłości,polecam.

Ciekawa wizja przyszłości,polecam.

Mysle że trudno jest tą książkę ocenić jednoznacznie. Były momenty kiedy zmuszałem się aby ją czytać, bo po prostu mało się działo, a natłok bohaterów, którzy byli przedstawieni wyłącznie jako wojownicy "dobra ze złem" (nie licząc może Bug Mana i Burnowskiego) sprawiał że w zasadzie było mi wszystko jedno jak to się skończy. Były też momenty kiedy umiała wciągnąć, ale bynajmniej nie były to momenty kiedy rozgrywały się losy wojny BZRK z AFGC. Do 130 strony nie wiadomo zbytnio o chodzi, a do ok 250 nie wiadomo kim są wszyscy bohaterowie. Sam pomysł był genialny co w połączeniu ze stylem Granta mogła dać kolejne dzieło pokroju Gone jednak tak się nie stało i jestem zawiedziony.

Książka, która swoją plastycznością wręcz prosi się o ekranizację. Wartka akcja, postacie może jednowymiarowe, ale charakterystyczne. Pozycja warta uwagi.

Koncept na tą serię jest genialny! No ale czego można było się spodziewać po autorze Gone :D

Nanotechnologia – nazwa całego zestawu technik i sposobów tworzenia rozmaitych struktur o rozmiarach nanometrycznych, czyli na poziomie pojedynczych atomów i cząsteczek.
Badacze i futurolodzy uważają, że nanotechnologia może przekształcić wszystkie dziedziny naszego życia, od opieki zdrowotnej i produkcji po oczyszczanie środowiska i podróże kosmiczne. Wiele spośród największych nękających nas problemów można będzie usunąć jeszcze w tym wieku.
Bzrk to większości opis rozwinięcia się nanotechnologii i wiążących się z tym konsekwencjami. Brak chorób, wybór wspomnień, tworzenie uczyć i emocji. Niby same plusy ale czy będzie tak kolorowo gdy swoje zainteresowanie wykażą głowy państw ? Czy to będzie bezpieczne ?
*Nanoroboty i bioty,
Walka o odebranie wolnej woli...co będzie gdy jej zabraknie ? To wszystko odbywa się w naszych głowach , poza naszą świadomością...
Polecam oderwanie się od rzeczywistości A.