Nieuchwytny

Barbara Gordon Wydawnictwo: Legat kryminał, sensacja, thriller
Legat
1990-01-01
1977-01-01
barbara gordon nieuchwytny larysa mitzner

Lubię do niej wracać co jakiś czas

Lubię do niej wracać co jakiś czas

Gorąco polecam. Bardzo dobra powieść oparta na wydarzeniach, które zapadły w pamięci pod nazwą "wampir z Zagłębia".

Jeden z pierwszych kryminałów milicyjnych które przeczytałem, a przez który zarazem tak polubiłem ten właśnie gatunek powieści. Odświeżony po latach nic nie stracił ze swojego pierwotnego uroku.
Młoda pielęgniarka odnajduje zwłoki kobiety. Dziwnym zbiegiem okoliczności w krótkim czasie później ginie następna kobieta, którą również w czasie niedalekim śmierci widziała rzeczona pielęgniarka... Kto i dlaczego zdecydował się systematycznie pomniejszać żeńską populację miasteczka, komu grozi śmiertelne zagrożenie?
Wartka akcja, dobra fabuła, polecam!

to nie jest kryminał, ale książka o ambicjach psychologicznych z wątkiem kryminalnym. Fajnie, że jak na PRL-owskie "kryminały" nie ma tu omnipotencji milicji, nie ma nacieków politycznych. Szacunek budzi też elegancki, kulturalny styl pisania. Ale książka ta mnie zmęczyła. Szybko wytraciła tempo i ugrzęzła w rozważaniach o naturze zbrodniarza. Ostatnie rozdziały z jego spowiedzią już tylko przebiegałam oczami, śmiertelnie znudzona i niewstrząśnięta.
No a natężenie obserwacji pod hasłem "kobiety takie są", "to typowe dla kobiet", "dlaczego nienawidzę kobiet" itp., płynących od niemal wszystkich bohaterów, jest tak ogromne, że rodzi się wrażenie, iż to właśnie kobiety są - jako płeć - współodpowiedzialne za to, że padają ofiarami przestępców. Książka mogłaby równie dobrze mieć (pod)tytuł "Mężczyźni (i kobiety),którzy nienawidzą kobiet".
Oh, wait...

Książka napisana na zamówienie milicji, która na początku lat siedemdziesiątych ubiegłego wieku polowała na wampira ze Śląska. Celem publikacji było uczulenie czytelników na pewne cechy zachowania sprawcy i upowszechnienie jego portretu oraz wyrobienie w kobietach stadnego poruszania się albo wychodzenia w męskim towarzystwie i niekoniecznie wieczorowa porą, by nie narażać się na atak mordercy. Książka jest dobra. Napisana innym niż się obecnie posługujemy językiem. Bardziej eleganckim? Ludzie też tkwią w formach, pani pozwoli, pani raczy spocząć, niech będzie mi wolno i temu podobne. No i milicjanci. Pan władza. Często nadęty i groźny człowiek. Kryminały z PRL-u są tak różne od dzisiejszych, że warto przeczytać jeden czy drugi, by zobaczyć jak się dawniej pisało tego typu literaturę. Polecam, bo lubię książki, które trącą myszką.

„Autor spowiedzi snuje opowieść o krzywdzie, jaka go spotkała w młodości. Lecz iluż było i jest na świecie ludzi stokroć boleśniej doświadczonych przez los i na ogół nie zostają mordercami.”
„ Mój świat jest negatywem normalnego świata. To co dla zwykłych ludzi jest jasne, dla mnie jest ciemne- i odwrotnie.(...) To co na początku było tylko słabością a potem jakimś zapamiętywaniem się ,stało się przekleństwem. Nałogiem. Ten proces we mnie przypomina rozrastanie się raka w organizmie.(...) Nie umie i nie chcę z nim walczyć.(...)Wzywałem czasem Boga , chociaż do mnie przystęp ma ,chyba tylko szatan, jak powiedziała moja babka.Ale ja wiem co innego:żadna moc nie uwolni mnie skuteczniej od siebie samego, gdy sam tego nie zdołam zrobić- jak ludzka. Tylko ludzka. Nawet jeżeli będzie tylko wymierzeniem sprawiedliwości za śmierć, którą zadawałem.więc niech się tak stanie(...) Mówią ,że nie należy mi się przebaczenie, że nie mam do niego prawa i zasłużyłem tylko na śmierć. A ja też wcale nie pragnę żadnego przebaczenia.(...) Liczyłem na to , że jakaś kobieta zachwyci i tak porwie ,swoim urokiem, dobrocią, bo ja wiem z resztą czym- że przestanę tak bardzo nienawidzieć kobiet(...) Opowiada się przecież w bajkach jak piękne i dobre dziewczyny z litości kochają potwora. Ich miłość zdejmuje z bestii zły czar i wtedy potwór staje się na powrót pięknym i przystojnym młodzieńcem.(...) ”

Zupełnie dobry kryminał i nawet nie zdezaktualizował się za bardzo i nie wynosi na wyżyny doskonałości działań Milicji a do tego wciągająca akcja i ciekawe rozważania o naturze ludzkiej.

Fajnie się czyta, jest kryminalna zagadka, jest kilku podejrzanych...jednym słowem wciąga :) polecam :)

Gordon wyrasta na moją faworytkę wśród autorek kryminałów milicyjnych. Gdyby nie nudnawa "spowiedź" mordercy byłaby gwiazdka więcej. Świetnie się czyta!

• Kryminał
  • Gordon Barbara