Żelazny cierń

Okładka książki Żelazny cierń Caitlin Kittredge
Okładka książki Żelazny cierń
Caitlin Kittredge Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Żelazny Kodeks (tom 1) fantasy, science fiction
Żelazny Kodeks (tom 1)
The Iron Thorn
Jaguar
2012-04-04
2012-04-04
Grzegorz Komerski
antyutopia maszyny steampunk

Okładka książki Sensation Comics Featuring Wonder Woman #48 Scott Hampton, Caitlin Kittredge
Sensation Comi... Scott Hampton, Cait...
Okładka książki Coffin Hill Vol.2- Dark Endeavors Caitlin Kittredge, Inaki Miranda
Coffin Hill Vo... Caitlin Kittredge, ...
Okładka książki Coffin Hill Vol.3- Haunted Houses Caitlin Kittredge, Inaki Miranda
Coffin Hill Vo... Caitlin Kittredge, ...
Okładka książki Coffin Hil Vol.1- Forest Of The Night Caitlin Kittredge, Inaki Miranda
Coffin Hil Vol... Caitlin Kittredge, ...

Między obłędem a magią

Fajny plan domu na początku książki. Kiedyś próbowałam go zbudować w Simsach.

Fajny plan domu na początku książki. Kiedyś próbowałam go zbudować w Simsach.

Aoife Grayson to przyszła pani inżynier twardo stąpająca po ziemi, gotowa jednak w każdej chwili uwierzyć w coś nie z tego świata. Za wszelką cenę próbująca udowodnić ludziom, że inna nie znaczy gorsza. We krwi ma szaleństwo, tak jak i jej matka, tylko czeka, aż nekrowirus dosięgnie i ją. Nie może przed tym uciec. Wszystko zmienia listu od obłąkanego brata, który prosi ją o pomoc. Opuszcza akademię wraz ze swym przyjacielem i wyrusza do posiadłości zaginionego ojca, gdzie prowadzi ją nowy dziwny człowiek o imieniu Dean. Po drodze i kilku przygodach docierają do danego domostwa, które skrywa więcej tajemnic, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. "Żelazny cierń" to połączenie mitologii Lovecrafta, fantastyki naukowej i antyutopii. W mieście Lovecraft nikt nie posiada wolnej woli - każdy przejaw ludzkiej fantazji i oderwania od rzeczywistości jest tępiony. Pełno tu nakazów i zakazów, które są jej siłą napędową - czytelnik zastanawia się, jak dalej potoczą się losy Aoife, Deana i Cala.

Książka jest dobra, świat maszyn wydawał mi się na początku nieciekawy. Ale na szczęście pierwsze strony książki rozwiały wątpliwości. Minusem jest fakt, iż główni bohaterowie książki mają po piętnaście lat. A wielki plus to okładka zapowiadająca mrok :) "Żelazny cierń" to pierwszy tom z cyklu "Żelazny kodeks", wydaje mi się że szybko nie sięgnę po kolejny tom, gdyż książka nie zaciekawiła mnie na tyle, żebym nie mogła się doczekać dalszych losów.

Spodobał mi się klimatyczny, mroczny i poetyczki świat stworzony przez autorke ale już bohaterzy lekko mnie drażnili. Są w tym trudnym wieku gdy młodzi raczej głównie drażnia i są zbyt szablonowi by wzbudzić moja symapatię. Autorce udało się mnie zaskoczyć w kilku momentach ale nie zauroczyła mnie, mimo potecjału swojego świat.

Książka ma swój klimat i ciekawe uniwersum.

Książka ma swój klimat i ciekawe uniwersum.

To książka z gatunku takich, po przeczytaniu których cieszę się, że to już koniec. I nawet nie jest mi smutno, że nie ma polskiego tłumaczenia następnych części.

Długo się do niej zabierałam. Zastanawiałam się, czy jest sens zaczynać serię, której kontynuacji nie przetłumaczono, ale ponieważ kiedyś ją kupiłam, bo już dawno temu mnie zainteresowała i że tak powiem, znalazła się na mojej "kolejce" książek, uznałam, że nadszedł jej czas.

Nie zgadzam się z dość licznymi pozytywnymi opiniami. Mnie ta historia nie powaliła, podczas jej lektury nie miałam tak, że przed zaśnięciem koniecznie muszę przeczytać przynajmniej parę stron. Dopiero pod koniec, kiedy wyszła na jaw prawda o Calu, zaciekawiło mnie, co dalej.

Ale nie zmienia to faktu, że nie ubolewam nad brakiem polskiego tłumaczenia. Gdyby istniało, pewnie bym po nie sięgnęła. Nie ma? Ok, zabieram się za inną książkę z kolejki.

Ksiązka dla licealistów, czasem bardzo drętwe dialogi, ale ma w sobie to coś, co sprawia, że czyta się ją z przyjemnością. Lubię klimaty steampunka, a jak do tego dołacza dystopia... To już jest naprawdę ciekawie.
Szkoda,że nie ukazał się drugi tom i kolejne.

Szkoda,że nie ukazał się drugi tom i kolejne.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

1997

przyznaje szczerze że ta książka mnie zaskoczyła nie spodziewałam się po niej tego co otrzymałam byłam bardzo Mile nią zaskoczona No i oczywiście jak zwykle wydawnictwo zaprzestał o kontynuacji co mnie ogromnie zasmuciło ponieważ Książka jest warta aby ją dokończyć

Wielka szkoda, że kolejne części nie zostały wydane w Polsce. To świetny steampunk dla młodzieży, bardzo interesująca fabuła, ciekawie zarysowani bohaterowie. Chciałoby się czytać dalej.

Już nie pamiętam, dlaczego kiedyś dodałam tę książkę na półkę „Chcę przeczytać”. Może jakaś recenzja mnie zainteresowała? Opis – połączenie fantasy, dystopii i jeszcze kolejnych elementów zapowiadał ciekawą lekturę? Nie wiem. W każdym razie kilka miesięcy temu robiłam zakupy w księgarni czytam.pl i zobaczyłam, że ta książka kosztowała… 3 zł. Jak to zakupoholiczka, zakupiłam ją.

Trochę przeleżała na półce, ale w końcu do niej zajrzałam. Dawno nie miałam tak mieszanych uczuć po lekturze książki. Zaczęło się dość ciekawie – mowa o jakimś nekrowirusie, który powoduje obłęd i główna bohaterka boi się, że „ma to we krwi” i zwariuje jak jej mama czy brat. Miasto, w którym żyła wydawało się mroczne, niebezpieczne, pełne złych istot – z jedną z nich spotyka się dość szybko. Nagle postanawia uciec z uczelni, żebym pomóc swojemu szalonemu bratu. O ile początek wędrówki jest ciekawy, jak już docierają do domu ojca głównej bohaterki… robi się tak dziwnie, że powiem szczerze: to do końca mi się nie podoba.

Autorka chciała tak wiele dodać do tej książki: szaleństwo, maszyny, równoległe światy, różne dziwne postacie… W pewnym momencie byłam już znużona czytaniem od tego natłoku informacji. A jak jeszcze na końcu okazało się, że wiele z tych informacji to bzdura, manipulacja pewnych ludzi itp. itd. to trochę mi opadły ręce. Odetchnęłam z ulgą, kiedy w końcu przeczytałam ostatnie zdanie i mogłam ją odłożyć.

Książka ma kontynuacje, ale z tego co widziałam, chyba nie zostały wydane w Polsce. Prawdę mówiąc nie dziwi mnie to. Ja sama nie jestem zainteresowana dalszymi losami Aoife. Co więcej, z ulgą się pozbyłam tej książki, ponieważ na pewno nie będę chciała do niej wrócić, nawet jeśli przez jej większość dość dobrze się czytało i miejscami była naprawdę interesująca.

Bardzo dobra i rozbudzająca wyobraźnię lektura :)

Bardzo dobra i rozbudzająca wyobraźnię lektura :)