Żywot człowieka poczciwego. Tom I

Okładka książki Żywot człowieka poczciwego. Tom I Mikołaj Rej
Okładka książki Żywot człowieka poczciwego. Tom I
Mikołaj Rej Wydawnictwo: De Agostini, Ossolineum Seria: Skarby Biblioteki Narodowej klasyka
klasyka
Skarby Biblioteki Narodowej
De Agostini, Ossolineum
2003-01-01
2003-01-01
klasyka człowiek poczciwy

Okładka książki Antologia poezji polskiej Jan Kochanowski, Ignacy Krasicki, Adam Mickiewicz, Julian Ursyn Niemcewicz, Cyprian Kamil Norwid, Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Mikołaj Rej, Juliusz Słowacki, Wisława Szymborska, Julian Tuwim
Antologia poez... Jan Kochanowski, Ig...
Okładka książki Chwasty Polskie Tadeusz Boy-Żeleński, Aleksander Fredro, Jan Kochanowski, Hieronim Morsztyn, Jan Andrzej Morsztyn, Daniel Naborowski, Daniel Olbrychski, Wacław Potocki, Mikołaj Rej, Julian Tuwim
Chwasty Polskie Tadeusz Boy-Żeleńsk...

Uważam, że książka jest bardzo dobra, czytając ją odnalazłam w niej wiele mądrości, do których dorosłam z czasem. Jedynie opisanie żywotu w starości jakoś mnie nie przekonało, w dzisiejszych czasach wydaje mi się dosyć nieaktualne, choć, kto wie, być może z czasem też dojdę do podobnych wniosków.

Wycinając kilka iście kalwińskich bzdur o predestynacji a także specyficzne rozmyślania o czterech płynach (które swoją drogą świetnie się czyta) spokojnie wykorzystać można tenże utwór wykorzystać jako podręcznik, szczególnie księgę pierwszą, jako zbiór porad a propos dobrego wychowania dzieci.

Średniowieczna pozycja mówiąca o życiu bezimiennego człowieka dobrego, który dorasta, uczy się, kształtuje, a także podróżuje się by być kimś poczciwym...

Niektóre spostrzeżenia są trafne i dziś nadal aktualne. Filolozfia autora jest prosta, ale wydaję się być mądra.Z pewnością nie jest to wielka literatura,a niestety dzisiaj mała czytelne i w większości niezbyt interesująca.

Cóż by tu recenzować. Staropolskie wskazówki jak być ,,człowiekiem poczciwym" pisane staropolszczyzną. Lubię czytać ale mnie jakoś nie przekonało. Dzieło przeczytane na rzecz zajęć HLP Staropolska;)

Napisane staropolską polszczyzną porady na temat jak zachować status człowieka poczciwego. W jego mniemaniu najwyższą wartością jest zgodność z naturą, co obecnie wydaje się być zdecydowanie przestarzałe.

Porady na szczęśliwy żywot.

Porady na szczęśliwy żywot.

Książka, która przeszła do kanonu polskich lektur renesansu. Mistrz Rej odsłania kulisy życia i myślenia 16- wiecznej społeczności wiejskiej. Lektura obowiązkowa.

• Lektury
  • Filologia polska