Jan Paweł II. Fenomen Karola Wojtyły

2005-01-01
2004-01-01
83-89276-21-6
papież watykan biografia

Pontifex – pontyfikat – budowniczy mostów - między dwoma światami.
Ludzie którzy mieli w nosie jakie przesłanie niesie papież, interesowali się jego stanem zdrowia. Gdy papież był pytany o to jak się czuje odpowiadał:
”poczytaj gazetę, tam napisane jest wszystko”
Był bardzo blisko z dziennikarzami, nie sprzeciwiał się filmowaniu go w chorobie – czyż Jezus na krzyżu, umęczony, zakrwawiony i opluty wyglądał majestatycznie?!
Papież zbudował raport z popami rumuńskimi – przyjęli go bardzo chłodno. Jednak na cmentarzu, ukląkł przy grobie umęczonego biskupa, popatrzył na patriarchę i skinął nań głową, sugerując że tak prawosławni jak i katolicy są męczeni przez komunistów. – Pewien pop powiedział – Papież to wielki człowiek.
JPII – allah agbar (bóg jest wielki) w Palestynie. Każdy człowiek ma prawo do ojczyzny.
Zamachowiec strzelał ale kto inny prowadził kulę – kula o włos minęła każdy z istotnych dla zycia organów w ciele papieża, a sam papież w momencie oddania strzału pochylił się ku dziewczynce która wyciągnęła w jego stronę obrazek z Matką Boską
Fatima – dzieci fatimskie miały odwiedzać Maryje każdego 13tego dnia miesiąca, zamach na papieża miał miejsce 13-05-1981

Papież odbyl pięć pielgrzymek do meksyku, mimo że jest to bardzo katolicki kraj to rozdział kościoła od państwa jest bardzo znaczący. Podczas pierwszej pielgrzymki nikt z dygnitarzy nie pojawił się na poiwtaniu, po wielu latach pontyfikatu prezydent meksyku wydał polecenie aby samolot papieski kołował od razu do hangaru, aby papież nie musiał iśc w palącym słońcu. Na powitanie prezydent ukląkł i ucałował w pierścień papieża, nie zważając na potężne represje ze strony parlamentu.

Pontifex – pontyfikat – budowniczy mostów - między dwoma światami.
”poczytaj gazetę, tam napisane jest wszystko”

Książka nic specjalnego nie wnosi. Przedstawia JP2 widzianego od drugiej strony ekranu.

Krótko-ksiązka, którą czyta się jednym tchem i powinien przeczytać każdy, bez względu na wyznanie. Jest tu kawał historii, o ktorej rzadko się wie.

Ksiazka, ktora ukazala mi Naszego Papieza, jako niezwyklego, a jednak... zwyczajnego czlowieka. Nigdy wczesniej, nawet za Jego zycia, nie docieralo do mnie, ze On tez moze czuc sie samotny, ze cierpi fizycznie i duchowo. Dopiero podczas lektury uzmyslowilam sobie, ze przeciez nieobce byly Mu te codzienne, ludzkie rozterki.
Innego tez znaczenia nabraly dla mnie zdarzenia historyczne, zwiazane z ekumenizacja, opisane niejako "zza kulis".
Ksiazka napisana w sposob przystepny i ciekawy, mogaca zainteresowac osoby, ktore niekoniecznie utozsamiaja sie z Kosciolem Katolickim. Polecam.

Innego tez znaczenia nabraly dla mnie zdarzenia...

• Llllll
  • Wciąż niedoczytane