Musisz to komuś powiedzieć

Okładka książki Musisz to komuś powiedzieć Barbara Ciwoniuk, Olga Reszelska
Okładka książki Musisz to komuś powiedzieć
Barbara CiwoniukOlga Reszelska Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Plus Minus 16 literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
Plus Minus 16
Wydawnictwo Literatura
2011-02-03
2011-02-03
9788376720470
literatura dziecięca literatura młodzieżowa wyznania

Milena to jedna z głównych bohaterek powieści. Dziewczyna jest cicha, nie wychodzi przed szereg i dobrze się uczy. Niektóre zachowania nastolatki są bardzo irytujące : wstydzi się tego, że nigdy nie piła czy nie paliła. Milena często musi doradzać swojej szalonej przyjaciółce, jest głosem rozsądku.

Kama jest energiczną i pomysłową szaloną dziewczyną. Brak ojca w życiu nastolatki spowodował, że czuje się gorsza, niekochana. Kamila nie dogaduje się z matką i bardzo często pakuje się w kłopoty. Kama zakochuje się w chłopakach, na których nie powinna nawet zwracać uwagi, nie zauważając tych, którzy zawsze są blisko.

Wszystko wskazuje na to, że wakacje Mileny będą nudne, ale już pierwsze dni lata przynoszą wiele niespodzianek. Pomimo tego, że Kama niejednokrotnie zawiedzie nastolatkę, a Paweł – dotychczasowy obiekt westchnień nie okaże się ich wart wolne dni przyniosą wiele nowych doświadczeń.

Za sprawą matki dziewczyny w ich domu pojawi się tajemniczy chłopak po przejściach. Łukasz to nastolatek z trudną przeszłością, którego wszyscy posądzają o branie narkotyków. Nowy znajomy Mileny jest bardzo zdystansowany, tajemniczy i nie przepada za Kamą.

Czy Milena odnajdzie chłopaka, który jest wart jej uwagi? Czy Kama zmieni niektóre ze swoich zachowań i przestanie pakować się w ciągłe kłopoty? Czy Łukasz jest naprawdę taki, za jakiego wszyscy go uważają?

Ciekawym wątkiem, który poruszyła autorka jest przedstawienie sylwetki Marii Konopnickiej. Z książki możemy bardzo dużo dowiedzieć się o polskiej poetce.

Książka Barbary Ciwoniuk kierowana jest do nastolatków i porusza bardzo wiele tematów, które są bliskie tej grupie wiekowej. Polecam tą wciągającą powieść, która porusza ważne tematy między innymi siłę miłości i prawdziwej przyjaźni, rolę alkoholu czy narkotyków w życiu młodych ludzi, a także problemy rodzinne.

Kama jest energiczną i pomysłową szaloną dziewczyną. Brak ojca w życiu...

Po zakończonej lekturze mam mieszane uczucia. Mam wrażenie, że to książka, która bardziej spodoba się dorosłym, a nawet bardzo dorosłym czytelnikom niż nastolatkom, do których jest kierowana. Zbyt dużo w tej książce o Konopnickiej, a zbyt mało o poważnych problemach młodych ludzi. Tych problemów poruszonych zostało sporo, bo są i narkotyki, i przyjaźń, i miłość, i homoseksualizm. Niestety wszystko to zostało potraktowane dosyć powierzchownie. Pomysł niezły, ale za dużo wrzucone do jednego wora.

Kompletnie mnie nie wciągnęła...

Kompletnie mnie nie wciągnęła...

"

"

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

"Musisz to komuś powiedzieć" jest książka niosącą ze sobą wiele życiowych mądrości, podpowiedzi, pozwalających na radzenie sobie z problemami. Tak jak pisałem wcześniej w powieści brakuje osoby, którą można by uznać za moralizatora, nie mniej jednak bystry czytelnik z łatwością dostrzeże przesłanie tej książki. Myślę, że może być to powieść uniwersalna, bowiem porusza ona ważne problemy, które przewijają się w życiu człowieka, niezależnie od czasu, co widać w zderzeniu trudnych sytuacji Mileny i Marii Konopnickiej, żyjącej wiele lat przed główną bohaterką. Jak jednak będzie naprawdę pokaże czas. Warto również zwrócić uwagę na fascynującą, przykuwającą wzrok okładkę w wykonaniu Olgi Reszelskiej. Serdecznie zachęcam wszystkich do przeczytania powieści Barbary Ciwoniuk, a szczególnie tych, którzy zafrapowani są osobą Marii Konopnickiej.

Więcej: http://recenzjeoptymisty.blogspot.com/2016/06/konopnicka-i-problemy-gimnazjalistow.html

Ta powieść nie jest łatwą lekturą. Jednak jest bardzo pouczająca... Polecam osobom o silnym charakterze... Mnie osobiście nie powaliła na kolana, aczkolwiek jest bardzo wartościowa, co uważam za plus.

Jak dla mnie książka przeciętna, nic mnie w niej nie zainteresowało, mimo ciekawego stylu autorki. Przyznam się, że troszkę ziewałam czytając. Ani nie polecam, ani nie odradzam. Daję 5 za okładkę, poruszenie ważnego tematu przez autorkę i ... zaskakujący koniec.

Większość tej książki opowiada o Konopnickiej- i według mnie to jest największym minusem. Ale jednak książka ma swoje plusy, ukazuje to jak w dzisiejszych czasach zachowuje się młodzież. Koniec książki był dla ,nie okropnie niezrozumiały, ponieważ Łukasz i jego mama, okłamali rodzinę Lenki że niby on 'ćpa'. Zdziwiło mnie również zachowanie Mileny na wiadomość o wszystkich kłamstwach chłopaka, przyjęła to jak gdyby nigdy nic, moim zdaniem była jednak trochę zdenerwowana. Ogółem książka mi się bardzo podobała, ale jak wspomniałam za dużo wątków o Konopnickiej. ;)

Z pozoru lekka i przyjemna książka, co może nawet potwierdzić początek, ale później wszystko runęło i w efekcie czytałam z lekką niechęcią i nudnymi informacjami o Konopnickiej... Może niektórym to o dpowiada, ale nie mi.

Jeśli chodzi o tą książkę to mam mieszane uczucia. Z jednej strony i się podobała, a z drugiej fabularnie mnie nie zaskoczyła. Na pewno dużym jej plusem jest przedstawienie życia polskiej poetki. Jednak wróćmy do początku.

,,Musisz to komuś powiedzieć '' to książka o problem nastolatków ich perypetiach i odmiennościach, które sprawiają, że ludzie omijają nas szerokim łukiem. Pomimo tego książka jednak nie powaliła mnie na kolana. Na pewno zmusiła do rozmyśleń, ale tylko na jeden dzień. Nie siedziała w mojej głowie kilka dni. Czytając ją nic nie czułam. Po prostu przewracałam kartki. Nie czytałam jej z zapartym tchem. Pomimo tego, że było dużo kryzysowych sytuacji.

Jeśli chodzi o bohaterów nie są oni dość oryginalny. Powtórzył się tu schemat z innych książek.
Milena, która dobrze się uczy. Jest szarą cichą myszką i woli trzymać się z tyłu. Często irytuje swoim zachowaniem. Wstydzi się tego, że nigdy nie piła, ani nie brała narkotyków. Jest rozsądkiem sumienia swojej przyjaciółki.

Kama jest energiczną i pomysłową dziewczyną, której brak ojca spowodował, że czuje się niekochana. Nienawidzi swojej mamy i często pakuje się w kłopoty, z których Milena musi ją wyciągać. Zakochuje się w osobach, w których nie powinna , nie widząc tych, którzy bardzo ją lubią.

Łukasz chłopak po przejściach, którym wszyscy wmówili, że brał narkotyki. Co za brednie, ale dobra nie będziemy się wdawać w szczegóły, bo nie chce niszczyć nikomu zabawy. Nowy znajomy Mileny jest tajemniczy, zdystansowany i nie lubi Kamy przez jej dziecinność.

Tak, szczerze dużo od tej książki nie wymagałam. To co przeczytałam mogło spotkać każdego znać. Pewnie nie jednej dziewczynie podczas zakończenia roku oparły buty nogi,
Książkę czytało mi się naprawdę przyjemnie, ale po wydarzeniach w domu dziadków Kamy książka coraz bardziej traciła w moich oczach. Nic się w niej praktycznie nie działo. Tylko dyskutowali.

Ale przynajmniej zmienił się obiekt westchnień Mileny. Wszystko zaczęło się sypać, gdy Milena pojechała na obóz poświęcony Marii Konopnickiej. W sumie dzięki tej książce dowiedziałam się dużo o tej poetce. Autorka w swojej książce przedstawiła skandaliczne życie Konopnickiej. Jak traktowała dzieci. I tak szczerze nie wiem czy to by jej się spodobało czy też jej rodzinie.

Podsumowując pomimo tego, że książka porusza bardzo ważne tematy jaki na pewno są: miłość, narkotyki, inna orientacja czy też siła przyjaźni, przechodzę obok tej książki obojętnie. Dla mnie czegoś w niej zabrakło, ale nie wyklucza to tego, że książka jet dobra.

• Biblioteka

Dodaj cytat z książki Musisz to komuś powiedzieć