Wielkie pustkowie

João Guimarães Rosa Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Współczesna literatura piękna
Grande Sertão: Veredas
Helena Czajka
Państwowy Instytut Wydawniczy
Brazylia pustkowie płaskowyż rozbójnicy Ameryka Południowa literatura brazylijska
Grande Sertão: Veredas
literatura piękna
Helena Czajka
Proza Współczesna

Sertão i jagunço. Terminy te, oznaczające półpustynne połacie w południowo-wschodniej Brazylii oraz ich dziewiętnastowiecznych, uzbrojonych i nadaktywnych mieszkańców płci męskiej, konstytuują tę słynną opowieść. Przedstawia ona bardzo interesujący świat i składa się z dość niepowtarzalnej plątaniny mądrości i komunałów.
Niestety, jest przy tym mocno chaotyczna i...

Książka stanowi opis przeżyć bohatera w zbójeckiej bandzie. Znajdziemy tu ciekawe filozoficzne rozważania o Bogu, szatanie, śmierci;

„Co nie jest Bogiem, jest w ręku diabła”

„Człowiek pragnie nieba, bo pragnie końca”

Z bardziej imponujących fragmentów pozostał mi w pamięci przesąd o zdobyciu odwagi poprzez zabicie jaguara i zjedzenie jego serca.

Generalnie jednak bardzo...

Na półkach: , , , ,

Coś niebywałego.
Pierwsze, powiedzmy, sto stron nuży, dłuży się i nudzi. Wchodząc jednak w opowieść, która jest monologiem Riobaldo bez choćby najmniejszego oddechu (żadnych rozdziałów czy chociaż podwójnego odstępu), zaczynamy śledzić i odkrywać dziwną relację z Diadorimem, naturę "grande sertão" i realia życia cangaceiros.
Ale przyciąga głównie to pierwsze. I taka moja...

Dyskusje

• Literatura ameryki łacińskiej
  • Proza
  • Ameryka południowa
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Wielkie pustkowie