Wielkie pustkowie

Okładka książki Wielkie pustkowie
João Guimarães Rosa Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Współczesna literatura piękna
literatura piękna
Proza Współczesna
Grande Sertão: Veredas
Państwowy Instytut Wydawniczy
1972-12-01
1972-12-01
Helena Czajka
Brazylia pustkowie płaskowyż rozbójnicy Ameryka Południowa literatura brazylijska

Okładka książki Opowiadania brazylijskie Afonso Arinos, Aluísio Azevedo, Lima Barreto, Regina Célia Colônia, Sônia Coutinho, Roberto Drummond, Carlos Drummond de Andrade, Lygia Fagundes Telles, João Antônio Ferreira Filho, Oswaldo França Júnior, Victor Giudice, João Guimarães Rosa, Clarice Lispector, Monteiro Lobato, João Simões Lopes Neto, Aníbal Machado, Flávio Moreira da Costa, Wander Piroli, Nélida Piñon, Ary Quintella, Graciliano Ramos, Pedro Paulo Rangel, Samuel Rawet, Murilo Rubião, Fernando Sabino, Moacyr Scliar, Antônio Torres, Dalton Trevisan, José J. Veiga, Luiz Vilela
Ocena 6,7
Opowiadania br... Afonso Arinos, Aluí...

Sertão i jagunço. Terminy te, oznaczające półpustynne połacie w południowo-wschodniej Brazylii oraz ich dziewiętnastowiecznych, uzbrojonych i nadaktywnych mieszkańców płci męskiej, konstytuują tę słynną opowieść. Przedstawia ona bardzo interesujący świat i składa się z dość niepowtarzalnej plątaniny mądrości i komunałów.
Niestety, jest przy tym mocno chaotyczna i...

Książka stanowi opis przeżyć bohatera w zbójeckiej bandzie. Znajdziemy tu ciekawe filozoficzne rozważania o Bogu, szatanie, śmierci;

„Co nie jest Bogiem, jest w ręku diabła”

„Człowiek pragnie nieba, bo pragnie końca”

Z bardziej imponujących fragmentów pozostał mi w pamięci przesąd o zdobyciu odwagi poprzez zabicie jaguara i zjedzenie jego serca.

Generalnie jednak bardzo...

Na półkach: , , , ,

Coś niebywałego.
Pierwsze, powiedzmy, sto stron nuży, dłuży się i nudzi. Wchodząc jednak w opowieść, która jest monologiem Riobaldo bez choćby najmniejszego oddechu (żadnych rozdziałów czy chociaż podwójnego odstępu), zaczynamy śledzić i odkrywać dziwną relację z Diadorimem, naturę "grande sertão" i realia życia cangaceiros.
Ale przyciąga głównie to pierwsze. I taka moja...

• Brazylia
  • 100 książek wg The Guardian
  • Biblioteka
  • Literatura brazylijska
  • Literatura ameryki łacińskiej
  • Iberoameryka
  • Moja prywatna półka

Dodaj cytat z książki Wielkie pustkowie