Desiree czyli czas próby

Okładka książki Desiree czyli czas próby Heidi Hassenmüller
Okładka książki Desiree czyli czas próby
Heidi Hassenmüller Wydawnictwo: Alma-Press literatura dziecięca
literatura dziecięca
Alma-Press
2007-05-01
2007-05-01
978-83-04-04843-0

Płakałam jak bóbr czytając tą historię. Autorka gra czytelnikowi na emocjach, a całość jest napisana w formie wywiadu lub pamiętnika gdzie główna bohaterka ujawnia swoje uczucia i myśli. Wydaje mi się że to dobra książka dla nastolatków, czyta się ją szybko i zostaje w pamięci na długo.

Wróciłam do tej książki z sentymentu i kolejny raz się nie zawiodłam. Niezwykle poruszająca historia o cierpieniu, przeznaczeniu, stracie, ale i ogromnej sile. Poczułam ogromną sympatię do bohaterki, oraz wielki podziw do jej dzielnej walki o lepsze jutro. Opowieść jest tak przejmująca, aż wręcz niewiarygodne, ile nieszczęść może spaść na jednego człowieka. Bardzo spodobały mi się wątki mitologiczne. Przez to ta książka zyskała jeszcze więcej głębi. Serdecznie polecam dla każdego bez wyjątku, nie tylko dla młodzieży chociaż im zwłaszcza, gdyż takich pozycji obecnie niestety brakuje... Czyta się ją naprawdę prędko, nie jest długa, a historia tak naprawdę nie traci tempa. Jest to jedna z takich powieści, które cały czas przechowuje w pamięci i uwielbiam do nich wracać.

Ta niewielkich rozmiarów pozycja stanowi opis przeżyć młodej, ale boleśnie doświadczonej przez los dziewczyny, która musi zmagać się zarówno z bólem psychicznym po utracie bliskich jej osób jak i niepełnosprawnością fizyczną. Perypetie Desiree śledzi się z zainteresowaniem, choć nawet wiedząc, że historia oparta jest na faktach, zastanawiałem się, czy to możliwe, by jedna osoba miała aż tyle pecha. Mimo nagromadzenia wydarzeń i braku dłużyzn, nie zostałem fanem stylu autorki – ni to reportaż o życiu głównej bohaterki, ni to powieść; książka stoi w rozkroku i jakby nie mogła zdecydować się, czym chce być. Choć w zamierzeniu jej przekaz miał być pozytywny i dający czytelnikom nadzieję, w ogóle tego nie odczułem, a według mnie była to lektura dość ciężka, jeśli nie dołująca. Nie uważam tego za wadę, może nawet to dzięki temu staje się wartościową przedstawicielką literatury młodzieżowej, natomiast mnie osobiście szczególnie nie porwała.

Desiree jest młoda, zakochana i wydaje się, że życie stoi przed nią otworem. Niespodziewanie jednak jej chłopak ginie w wypadku, a ona musi nauczyć się z tym żyć. Na dodatek zaczyna mieć problemy z chodzeniem, a po wielu błędnych diagnozach zostaje skazana na wózek inwalidzki. Dziewczyna nie poddaje się, przekonuje, czym jest prawdziwa przyjaźń, miłość i jak wiele znaczy w życiu cel, do którego się dąży.

Świetna seria, zawierająca prawdziwe historie. Niektóre smutne, niektóre wstrząsające, niekiedy podnoszące na duchu. Krótkie, ale bardzo treściwe.

Piękna i wzruszająca historia nastolatki, która traci swoją pierwszą miłość i zostaje skazana na wózek inwalidzki. Bohaterka poznaje chłopaka i się zakochuję. Lecz pewnego dnia chłopak ginie w wypadku, a ona musi nauczyć się z tym żyć. Z każdym dniem dziewczyna ma trudności z chodzeniem i po wielu błędnych diagnozach jest skazana na wózek inwalidzki. Bohaterka pokazuje, że warto wierzyć we własne sił i nigdy się nie poddawać, nawet w najtrudniejszym momencie należy walczyć.
Serdecznie polecam.

Bardzo przyjemnie i szybko sie ja czytalo. Ze wzgledu na brak czasu przeczytalam ja dopeiro w 3 dni pomimo ze nie moglam sie od niej oderwac. Az ciezko jest uwierzyc ze los moze byc tak okrutny. Glowna bohaterka walczy z przeciwnosciami losu na kazdym kroku. Az poczulam ze moje zycie to naprawde bajka w porownaniu z jej. Zmusza do refleksji nad naszym zyciem. Polecam!

Książkę czytałam bardzo dawno temu, ale do dziś dzień utkwiła mi w pamięci.Napisana jest tak,że do końca nie wiemy czego się spodziewać.Zakończenie mnie bardzo poruszyło i jeszcze kilka dobrych dni o niej myślałam. Polecam z całego serca.

wzruszająca książka, która przeczytałam dwa razy.

wzruszająca książka, która przeczytałam dwa razy.

Nie porwała mnie, gdyby nie to, że nie miałam innej książki pod ręką, pewnie przerwałabym ją w połowie.

• 2011
  • Młodzieżowe