Kamila

literatura dziecięca
Telbit
2006-01-01
2006-01-01

Coś ma Barańska z tymi pogrzebami. Co książka to musi koniecznie być szeroko opisany pogrzeb. Główna bohaterka mnie irytowała straszliwie, ale czytało się szybko i z zaciekawieniem - jak to książki Barańskiej.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Bohaterowie: 6/10
Akcja:6/10
Sposób pisania autorki:7/10
Okładka:6/10
Kreatywność: 7/10

Myślę, że ta powieść bardziej spodoba się młodszym czytelnikom, nastolatkom w wieku 16-17 lat. Książka ma w sobie "to coś" co przyciąga, chce się poznać losy bohaterów, ale jednocześnie jest pisana bardzo prostym językiem. Nadmiar przemyśleń bohaterki i jej opisów sytuacji odrobinę mnie przytłoczył.
Nie mniej polecam, ale tak jak wspomniałam, głównie młodszym czytelnikom.

Bohaterowie: 6/10
Akcja:6/10
Sposób pisania autorki:7/10
Okładka:6/10
Kreatywność: 7/10

Ciekawa i przejmująca historia.

Ciekawa i przejmująca historia.

Pamietam, że książka zrobiła na mnie przeogromne wrażenie. Zapadł mi bardzo motyw o niezapominajkach w wieńcu pogrzebowym. Pani Barańska przybliżyła nastoletniej mnie ten trudny temat. Pierwsza książka w życiu przy której płakałam. Ujmująca.

Po przeczytaniu usiadłam i w zupełności nie chciało mi się wstawać. Bardzo wciągająca, subtelna, pobudzająca wrażliwość. Fabuła nie grzeszy oryginalnością ale sposób w jaki napisana jest książka - bardzo dobry.

Kamila jest zwykłą dziewczyną z blokowiska. Szarą bohaterką codzienności. Znajomi traktują ją jak kolejny element szkolnego krajobrazu, nie dostrzegając w niej żywej, czującej istoty. A Kamila czuje - czuje za dużo, za bardzo...
Nikt nie spodziewał się, że pewnego pięknego dnia odbierze sobie życie. Diana, która chodziła z Kamilą do jednej klasy, czuje się po części winna śmierci koleżanki. Przywołując w pamięci jej obraz, dostrzega, ile błędów, często zupełnie nieświadomie, popełniła... Ale na refleksję trochę już za późno.

Niesamowicie poruszająca książka. Uświadamia nam, jak wiele zła nas otacza oraz jak wiele siły w nas drzemie. Każe każdemu z nas zastanowić się, co chcemy z tą siłą zrobić. Wykorzystać ją ku dobremu, czy złemu?
Mimo że rozmiarami nie grzeszy, książka ta jest aż nazbyt treściwa. A jej treścią jest ból, cierpienie, samotność.

Książka zdecydowanie warta przeczytania. Co prawda bez fajerwerków, ale niezwykle prawdziwa. W niesamowicie realny sposób otwiera oczy na problem, który staje się coraz bardziej powszechny wśród młodzieży. Warta przeczytania i polecenia. Po jej przeczytaniu kompletnie zmienia się światopogląd i sprawia, że zaczyna się dostrzegać niuanse, na które wcześniej nie zwracaliśmy uwagi.

Ta książka poruszyła mnie do łez. Opowiada ona o problemach, z jakimi Kamila musiała borykać się codziennie, a które zostały zauważone przez jej otoczenie zdecydowanie za późno, bo dopiero po popełnieniu przez nią samobójstwa. Mimo, iż akcja książki dzieje się już po śmierci dziewczyny, czytając ją przez długi czas nie docierał do mnie ten fakt. Ewa Barańska po mistrzowsku przez większą część utworu opisuje śledztwo w liceum na temat nastolatki, lecz spychając towarzyszące temu uczucia na drugi plan oraz wzbudzając napięcie i ciekawość u czytelnika, natomiast gdy sytuacja się rozjaśnia emocje w rekordowym tempie sięgają zenitu. Z pewnością jest to lektura zwracająca uwagę na bardzo ważne problemy. Należy do moich ulubionych pozycji i na pewno jeszcze kiedyś do niej wrócę.

Smutna historia...

Wzrusza.

Warta uwagi.

Smutna historia...

Wzrusza.

Warta uwagi.

Książka, która porusza poważny problem.

Przeczytałam większość książek Pani Ewy, i z ręką na sercu mogę stwierdzić, że ta była najlepsza.

Pełna smutku i cierpienia.

Książka ta uświadamia nam, że czasami warto zwrócić uwagę na drugą osobę, bo to może uchronić ją przed najgorszym. Również ,,każe" na spojrzeć w lustro i zadać sobie pytanie: Czy nie zachowałem się kiedyś jak Ci ludzie, którzy zadali ból Kamili?

Polecam tą książkę, szczególnie tym osobom, które spotkały się z przemocą w klasie lub kiedykolwiek ją zadali.

Zasłużone 10/10

Książka, która porusza poważny problem.

Pełna smutku i cierpienia.

• Młodzieżowe
  • 2011