Marianna: Gwiazda Napoleona

1994-01-01
1994-01-01
Joanna Kluza, Małgorzata Mysłowska, Leszek Porembski
uczucia rodzina

Świetny romans, bardzo dobre postacie odprężyłam się czytając książkę.
Lubię romanse o miłości zawsze mnie interesują co się w nich wydarzy i jakie losy bohaterów są.
Poprawił mi mój humor ciekawy,wartka akcja....trzyma w napięciu sięgnę jeszcze po następną część bo mnie intryguje.

Świetny romans, bardzo dobre postacie odprężyłam się czytając książkę.

Postać Napoleona wywoływała i nadal wywołuje kontrowersje. Z jednej strony uważany jest za jednego z najwybitniejszych przywódców, strategów i reformatorów, z drugiej — za tyrana i agresora. Bonaparte nie przywiązywał się do ludzi, jednak miał kilka ważnych dla siebie osób. Pierwszą z nich niewątpliwie była Józefina. Pomimo tego, że rozwiódł się z nią i poślubił Marię Ludwikę (w celu przedłużenia dynastii),była osobą, do której zwracał się w najważniejszych momentach swojego życia. Jego oficjalną metresą była Maria Walewska. Napoleon miał wiele kochanek, ale to właśnie Walewska cieszyła się jego specjalnymi względami. To dzięki niej — a raczej ciąży, w którą zaszła — przekonał się, że przyczyna braku potomka z prawowitego łoża leży po stronie Józefiny.

"Marianna Gwiazda Napoleona" to pierwszy tom z cyklu "Marianna". Juliette Benzoni przedstawia w nim dzieje młodziutkiej dziewczyny, która została kochanką Napoleona. Jej rodzice zginęli podczas rewolucji, gdy ona miała zaledwie kilka miesięcy. Cudem ocalona Marianna wychowywała się u ciotki w Anglii. Tak, jak obywatele tego państwa nienawidziła cesarza Francuzów — obwiniała go i rewolucję o śmierć rodziców. Upokorzona przez męża w dniu ślubu zabiła go i jego kuzynkę, która okazała się być jego kochanką. Najbardziej bolało ją to, że mężczyzna, którego pokochała nie liczył się z jej uczuciami, tylko chciał w łatwy sposób zdobyć majątek. Na domiar złego w noc poślubną przegrał w karty jej posiadłość i ją. Zbrodnia, którą popełniła zmusiła ją do ucieczki. Jej droga do Francji była pełna mrożących krew w żyłach przygód. Na jej drodze stanęło wielu złych i dobrych ludzi. W Paryżu za sprawą ministra policji Fouchégo została lektorką księżnej de Talleyrand. To właśnie w tym domu poznała świat spisków, intryg, zdrady, przekupstwa, ale również dzięki pobytowi w tym miejscu dowiedziała się o swoim talencie muzycznym i za sprawą księcia Talleyranda poznała mężczyznę swoich marzeń. W dość tragicznych okolicznościach dowiedziała się, że mieszczanin, w którym się zakochała, nie jest tym, za kogo się podawał. Nie mogła uwierzyć w to, że spędziła noc ze znienawidzonym Napoleonem. Ponowne spotkanie z cesarzem przypieczętowało jej los — została metresą Napoleona Bonaparte.

Juliette Benzoni nie napisała powieści historycznej. "Marianna Gwiazda Napoleona" jest fikcją literacką osadzoną w czasach panowania Napoleona Bonapartego. Pojawiają się w niej postacie i wydarzenia historyczne, które przybliżają tło społeczno-polityczne i obyczajowe ówczesnej epoki. Z jednej strony widzimy bogate towarzystwo, wystawne przyjęcia, piękne suknie, powozy, służbę, z drugiej obłudę, fałsz, żądzę władzy. Ludzi, którzy nazywają się najlepszymi przyjaciółmi, są największymi wrogami. Okazuje się, że najbardziej wykształcona warstwa społeczna jest zarazem warstwą najbardziej zepsutą i zdemoralizowaną. Małżeństwo to kontrakt, to możliwość szybkiego wzbogacenia się. Małżonkowie są nimi tylko z nazwy i dla oka. Na co dzień żyją własnym życiem, nie wyłączając z tego bogatego życia pozamałżeńskiego. Przekonała się o tym młodziutka Marianna. Życie nie oszczędzało jej, dlatego szybko musiała wydorośleć, stać się twarda i pewna siebie. Te cechy pozwoliły jej przetrwać w brutalnym świecie, w którym władzę absolutną dzierżyli mężczyźni.

"Marianna Gwiazda Napoleona" to książka bardzo dynamiczna. Akcja toczy się szybko, następuje w niej wiele zwrotów akcji. Czyta się ją błyskawicznie i przyjemnie.

Bardzo wciągająca, nie można się oderwać od czytania. Pełna szybkich zwrotów akcji.

• Romans
  • Historyczna
  • Literatura Piękna
  • Wieczorny relaks pod kocem i z herbatą
  • Przeczytane w 2015 roku
  • Wymienię