Grzeszne rozkosze

Data 1. wydania:
2002-01-01
Robert P. Lipski
wampir dark fantasy horror grzech rozkosz cykl Anita Blake

To jest tak słabe, że nawet nie wiem jak to skomentować. Główna bohaterka, która miała być chyba żeńską wariacją na temat detektywów z kryminałów noir, dzieli z nimi jedynie łatwość zdobywania nieprzyjaciół. Zalicza się do nich również jej zleceniodawczyni. Humoru nie uświadczysz tu za grosz. A nie - przepraszam, raz parsknęłam, jak dotarłam do wyjaśnienia, że trumny z wampirami stały na katafalkach żeby uniknąć przeciągów...Serio? Bo co, przeziębią się bidulki? Ilość wrogów Anity Blake przyprawia o zawroty głowy, tym bardziej, że ich postaci nakreślone są w sposób trudny do odróżnienia. Naprawdę, w pewnym momencie zgubiłam orientację, kto jest kim i za co chcą ją lać. Zresztą sama Anita również przyprawiała mnie o zgrzytanie zębów. Raz się tych wampirów boi, raz chce je wszystkie pozabijać, raz się z nimi przespać.... no nie nadążysz. To była bardzo męcząca lektura.

Z buta się wchodzi w całą fabułę, jest bardzo prosta i lekka, dzięki czemu książkę bardzo szybko się czyta. Trochę szkoda, że niektóre sprawy są od góry przyjęte i występują niewielkie wyjaśnienia co i jak. Są wampiry, jest voodu i już. Po prostu. Niestety jest tu dużo niepotrzebnej paplaniny, gdyby nie to, książka byłaby mniej więcej o połowę krótsza. Czasami nawet dialogi się ze sobą nie łączą.
Główna bohaterka rzuca sarkazmem na prawo i lewo. Co w prawdzie jest plusem, bo niekiedy śmieszy. Cechuje ją nadmierna odwaga i w sumie głupota. Każdemu grozi i każdemu się odgryza. Wszyscy ją ranią i ciągle chodzi poobijana. Wyciąga wnioski z kosmosu, oparte są tylko na domysłach, co raczej nie jest dobre dla pani 'detektyw'.
"Nie byłam pewna, czy starał się stłumić uśmiech cisnący mu się na usta, czy raczej kwaśną minę. Może jedno o drugie. Mam taki wpływ na ludzi i już. " - stuprocentowa Anita Blake.
Zastanawiam się kto był bardziej irytujący Nikolaos czy Anita. Mogłyby wziąć udział w konkursie na najbardziej denerwującą postać i coś czuję, że obie dostałyby złoto. Nikolaos zatrudnia ją (w sumie to
zmusza), żeby wyjaśniła sprawę morderstw wampirów, a robi wszystko, żeby tylko ją zniechęcić ("krzywdzenie" Phillipa), delikatnie to ujmując. Odbiega to od jakiegokolwiek sensu. Mistrzyni jest ogólnie dziwna, nie rozumie zasady oko za oko.
Gdyby nie moja siostra - big fanka, i 10 książek z cyklu o Anicie stojące w wspólnej biblioteczce, raczej bym do niej nie sięgnęła.
Ale! Bądź co bądź, nie jest to takie złe. Na chwilę obecną daję maksymalnie 5.5, może kolejne części ciut bardziej mnie zachwycą.

Laurell K. Hamilton "Grzeszne rozkosze" 🧛‍♂️

Pierwsza powieść z tej serii przedstawia Anitę Blake, silną kobietę, nekromantę i licencjonowaną łowczynię wampirów znaną jako "Kat" oraz alternatywne współczesne społeczeństwo, w którym wampiry i inne paranormalne stworzenia, które uważamy za wymyślone lub legendarne, faktycznie istnieją, a Sąd Najwyższy przyznał im prawa. Kiedy najpotężniejszy wampir w St. Louis prosi Anitę o znalezienie osoby zabijającej niewinne wampiry, ta niechętnie się zgadza. Wampiry są teraz prawnie uważane za obywateli. Anita nie przepada za krwopijcami. Mimo, że jest częściowo odporna na ich moce, nadal całkowicie im nie ufa i nie patrzy im bezpośrednio w oczy (kontrola umysłu).
Podczas wieczoru panieńskiego przyjaciółki Anita zostaje zaciągnięta do klubu ze striptizem o nazwie "Grzeszne rozkosze", w którym występują męskie wampiry. Szef tej działalności to Jean Claude (od razu pomyślałam o tym słynnym aktorze Jean-Claude van Damme, i przez całą książkę miałam jego obraz; błagam, nie róbcie tak 🙈😄).
Następują przerażające bitwy, ponieważ Nikolaos, mistrz wampirów, okazuje się być czystym złem. Anita musi nieustannie walczyć o swoje życie, a także o innych.

Lubię powieści z motywem wampirów, lecz ta książka miała potencjał, ale gdzieś się rozpłynął w trakcie; zbędne niektóre szczegóły nie wnoszące nic do akcji.

Laurell K. Hamilton "Grzeszne rozkosze" 🧛‍♂️

Mam ogromny sentyment do Anity Blake. Czytałam jako nastolatka, po latach wróciłam do cyklu i ponownie bawię się świetnie zagłębiając się w świat St. Louis pełen wampirów i niebezpiecznych zwrotów akcji.

Seria o Anicie bardzo mi się podoba głównie chodzi o pomysł jednak jest gorzej z realizacją. Czytając kolejne tomy znajdujemy masę błędów które popełnia autorka np. na początku serii Jean-Claude ma około 200lat a kolejnych ta ilość się zwiększa nawet do 600 lat. Tak samo jest z innymi osobami raz Damien ma 1000 lat w innym tomie tylko 600. Jak poznała Micah była już 1,5 roku z Jean-Claudem a w następnym tomach pisze że była z Jean-Claude do 7 lat a z Micah od 3 jaka tu konsekwentność.
Dodatkowo bardzo denerwujące jest też to że we wcześniejszych tomach Anita nabyła pewne umiejętność a w kolejnych zachowuje się jakby ich w ogóle nie miała i ich nie wykorzystuje.
Mnie dodatkowo bardzo rozpraszają ciągłe opisy tych samych osób jak wyglądają ile mamą wzrostu jakie maja włosy, oczy, ramiona, nogi itp. i dlaczego takie a nie inne. Rozumiem to jak wprowadzane są nowe osoby ale poco co chwilę o tym pisać chyb że ma płacone za ilość nie za jakość.
Serię polecam ale trzeba się uzbroić w cierpliwość i przymknąć oko na masę nieścisłości.

Przyjemnie i szybko się czyta. Jednak zupełnie nie odpowiada mi charakterystyka wampirów w tym uniwersum.

Cała książka jest bardzo ciekawa. Lekko i przyjemnie się ją czyta, chociaż trudno było mi się wgryźć do tego świata.
Anitę średnio polubiłam, denerwuje mnie to, że zawsze wszystko jej się udaje...

Książka jest wypełniona akcją. Tutaj co chwilę się coś dzieje, nie ma miejsca na spokój - jak w życiu Anity. W moim odczuciu tych wydarzeń było zbyt wiele i żadne z nich nie było ważniejsze od reszty. Przez co brakowało emocji i wszystko było zbyt spłycone...

Chociaż nie powiem, zaciekawiła mnie relacja Anity i Jean - Claude'a :)

Anitę średnio polubiłam, denerwuje mnie to, że zawsze wszystko jej się udaje...

Akcja dzieje się w Stanach Zjednoczonych, gdzie zalegalizowano wampiryzm. Więc wampiry są wszędzie, mają nawet swoje prawa.
Anita Blake, jest animatorką, jej praca polega na ożywianiu zmarłych. Oprócz tego jest łowcą wampirów. Jest dobra i znana w swoim fachu, więc pomaga policji rozwiązywać zagadki zabójstw nieśmiertelnych. Zaczynają ginąć wampiry i to nie jakieś przeciętniaki, tylko jedne z silniejszych. Sprawe bada policja, a Anita jej pomaga.
Dostaje ofertę pracy nie do odrzucenia od mistrzyni miasta, ponad tysiącletniego wampira. Ma dowiedzieć się, kto zabija wampiry??? Czy jej się to uda???
Cały przedstawiony świat jest ciekawy. Mamy tu nie tylko wampiry, są też zombi, ghule, a nawet szczurołaki. Ten świat jest krwawy i brutalny, a wampiry poczynają sobie śmiało.
Bardzo mi się spodobała postać Anity, jej sarkazm często sprowadzał na nią kłopoty, każdego potrafiła zdenerwować. Do tego trzeba mieć talent🤣.
Momentami dłużyła mi się ta historia, jak dla mnie za dużo tu różnych opisów. Ale oprócz opisów akcja jest ciekawa. Choć trochę czuję niedosyt po zakończeniu. Mimo wszystko to była ciekawa historia. Jeżeli lubicie książki o wampirach, to śmiało możecie to przeczytać.

Mam bardzo mieszane uczucia po przeczytaniu tej pozycji. Opisany świat jest ciekawy, styl autorki całkiem sympatyczny a postacie interesujące. Natomiast pozycja napakowana jest taka ilością wydarzeń a akcja toczy się tak szybo że mam wrażenie że biedna Anita przeżyła w ciągu kliku dni więcej niż niektórzy bohaterowie w ciągu roku. W związku z tym, autorka żeby ze wszystkim zdążyć stosuje skróty i niedopowiedzenia. Pewne emocje są sztucznie narzucane lub tłumaczone podejściem bohaterki ( no bo już taka jest to musi...). Nie podoba mi się w ogóle. Brakuje czasu na dialogi, na nawiązywanie prawdziwych relacji. Dlaczego czarnowłosy przystojniaczek upatrzył sobie Anitę? Powierza jej tak ważną rolę a nie jest to kompletnie umotywowane. Sięgam po kolejną część bo mam nadzieję że autorka nieco zwolni, inaczej będę musiała wysiąść z tej kolejki górskiej ;)

Ciekawa, wciągająca, choć potem nieco schematyczna.

Ciekawa, wciągająca, choć potem nieco schematyczna.