Historia Armenii

Okładka książki Historia Armenii Mirosława Zakrzewska-Dubasowa
Okładka książki Historia Armenii
Mirosława Zakrzewska-Dubasowa Wydawnictwo: Ossolineum Seria: Historie Krajów i Narodów historia
historia
Historie Krajów i Narodów
Ossolineum
1990-01-01
1990-01-01
Armenia Armeńczycy Ormianie Kaukaz Historia Kaukazu Historia Armenii Kultura armeńska

Okładka książki Słowiańszczyzna i dzieje powszechne : studia ofiarowane Ludwikowi Bazylowowi w siedemdziesiątą rocznicę Jego urodzin Władysław Bortnowski, Hieronim Grala, Elżbieta Hornowa, Ireneusz Ihnatowicz, Leszek Jaśkiewicz, Genowefa Kurpisowa, Zbigniew Kwiecień, Marian Leczyk, Zofia Libiszowska, Zygmunt Łukawski, Jerzy Maternicki, Jerzy Ochmański, Jerzy Purc, Izabella Rusinowa, Władysław Andrzej Serczyk, Jerzy Skowronek, Andrzej Skrzypek, Jan Sobczak, Zofia Sokolewicz, Andrzej Szwarc, Mieczysław Tanty, Elżbieta Trela-Mazur, Liliana Trzebska, Jan Tyszkiewicz, Maria Wawrykowa, Paweł Wieczorkiewicz, Tomasz Wituch, Andrzej Zahorski, Mirosława Zakrzewska-Dubasowa
Słowiańszczyzn... Władysław Bortnowsk...

Chaotycznie, nierzetelnie, ideologicznie. Jedyne lepsze fragmenty to rozdziały o Królestwie Cylicji oraz o Ormianach w I RP.

Czytałem starszą wersję, która kończy się na roku 1940. Być może późniejsza jest już pozbawiona poprawności politycznej, ale tu wątek ludobójstwa i próby budowania demokratycznego państwa po I wojnie światowej jest potraktowany raczej pobieżnie. Dużo natomiast można przeczytać o budowaniu socjalizmu w Armeńskiej SRR i zasługach Związku Radzieckiego w niesieniu postępu i kaganka oświaty na Zakaukazie... Niemniej w kontekście starożytności i średniowiecza książka dla laika interesująca, dużo zawartych informacji, także ze wskazówkami bibliograficznymi, ale im dalej tym niestety gorzej.

Ta książka to dla mnie duży zawód. Najbardziej interesująca mnie epoka (starożytność) została przedstawiona bardzo ogólnikowo i na dodatek z błędami: Rzymianie pokonali pod Magnezją Persów, a Artaksata i Artaszat to osobne miasta. Stosunkowo najlepiej został opracowany rozdział o działalności armeńskiej diaspory - ten temat wyraźnie interesował Autorkę. Ponadto bardzo obszernie omówiony został okres sowiecki, a narracja na temat XX-wiecznych dziejów Armenii obfituje w informacje o kolejnych otwartych elektrowniach i spadku poziomu analfabetyzmu (wszystko to oczywiście dzięki wsparciu dobrego rządu centralnego ZSRR). Przemilczę już rozdział o sowieckim podboju Kaukazu oraz ciągłe wracanie do kwestii narastającej walki klasowej. Dużo lepiej od tej książki wypadają "Armenia. Kolebka cywilizacji" Langa (starożytność armeńska) oraz "Tureckie przemiany" Witucha (trudne relacje armeńsko-tureckie). Trudno powiedzieć, że tę książkę polecam.

Tomasz Babnis

• Kaukaz