Bez skrupułów

Okładka książki Bez skrupułów
Tess Gerritsen Wydawnictwo: HarperCollins kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Keeper of the Bride. Under the Knife
HarperCollins
2011-02-23
2011-02-23
Monika Krasucka, Maria Świderska
kryminał romans

Dobre, aczkolwiek schematyczne kryminały, z wątkiem romantycznym.

Dobre, aczkolwiek schematyczne kryminały, z wątkiem romantycznym.

Jedna książka dwie powieści. Fajne połączenie romansu i kryminału.

Jedna książka dwie powieści. Fajne połączenie romansu i kryminału.

Bardzo rozczarowała mnie ta książka. Pierwsze opowiadanie "Z zimną krwią" to totalnie nudne romansidło z wątkiem kryminalnym,na które szkoda czasu. Wynudziłam się jak nigdy i ledwie dobrnęłam do końca. Drugie opowiadanie "Czarna loteria" to historia lekarki Kate,którą oskarżono o błąd lekarski i spowodowanie śmierci operowanej pielęgniarki oraz prawnika Davida,który ma wytoczyć proces przeciwko tej lekarce,ale w świetle nowych dowodów,sprawy się komplikują. Pojawiają się kolejne zgony,ktoś czyha na życie lekarki,a prawnik i pani doktor zakochują się w sobie. Dosyć ciekawe,ale też bez szału.

Jako, że usiłuje znaleźć książkę pani Gerritsen, której jeszcze nie czytałam... uzupełniam przeczytane pod innymi tytułami, powieści.
Tą czytałam jako " z zimną krwią" - opinia poniżej..

***************
Wspominałam już kilkukrotnie, ze Tess Gerritsen pisze świetne thillery medyczne. I genialne powieści sensacyjne. Równie dobrze spisuje się w książkach z tłem historycznym. I wspaniale w sensacyjnych romansach. I wlaśnie skończyłam kolejny przykład romansu z sensacją w tle, który jest co najmniej równie dobry jak poprzednie.
Nie czytuję Harlequinów (odkąd ukończyłam 13 rok życia, no może 15) - są płaskie. Zaskoczyło mnie jednak niepomiernie, że ksiązka pani Gerritsen "Z zimną krwią" została, jak informuje karta redakcyjna, uzgodniona z wydawnictwem Harlequin. Wniosek? Nie należy kierować się szablonami i stereotypami. Harlequinom mówimy nasze zdecydowane i stanowcze "być może", bo jak się okazuje, i romans zaakceptowany przez Harlequin, może trzymać w napięciu, być genialnie przeprowadzoną akcją i doskonałą powieścią sensacyjną. Tak jak w tym przypadku. A że w tle jest romans? A komu to przeszkadza?
Jeżeli miałabym się przyczepiać to jedyne do czego bym ewentualnie mogła, to przesłodzona nieco końcówka. Można było zostawić niedopowiedzenie, ale.. nie czepiajmy się już. Dobrzy autorzy mają tego pecha (podobnie jak dobrzy sportowcy, aktorzy i inni) że czeka się na pomyłkę, niedociągnięcie z wypiekami na twarzy. Coś co sprawi, ze ów autor/aktor/sportowiec, wyda nam się bardziej ludzki, człowieczy, bo błędy go nie omijają. Zatem - przestańmy doszukiwać się minusów :) książka jest lekka, łatwa przyjemna i akurat na wieczór z kotem na kolanach. Polecam.

Tą czytałam jako " z zimną krwią" - opinia poniżej..

***************

Prosząc panią bibliotekarkę, żeby znalazła mi jakieś książki Tess Gerritsen (wszystko jedno jakie, bo żadnych jeszcze nie czytałam) nie spodziewałam się, że dostanę Harlequina! Logo niewielkie, było ukryte na ostatniej stronie. Gdybym zauważyła, tobym nie wzięła. A tak, trudno, przeczytałam. No i typowy Harlequin: schematyczny, przewidywalny. Piękna kobieta prześladowana przez mordercę, jej przystojny, odważny obrońca, początkowo nie powinni być razem, ale wiadomo, jak to się to skończy. Wątek kryminalny też znany z licznych filmów sensacyjnych. No ale może Tess była pierwsza, bo obie książki były wydane w latach 90- tych. Za pierwszą opowieść 2 gwiazdki, za drugą 4, bo wątek kryminalny lepszy. W sumie 3. Teraz wiem, że Tess Gerritsen zanim została mistrzynią thrillera medycznego chciała być druga Norą Roberts. I dobrze, że nie została! A ja wiem, że po książki z serii romans kryminalny tej autorki więcej nie sięgnę.

Bardzo cenię twórczość Tess Gerritsen, ale tej pozycji nie mogę niestety ocenić wysoko.
Cieszę się też ogromnie, że na książkę "Bez skrupułów" trafiłam dopiero teraz, po przeczytaniu wielu, świetnych kryminałów tej autorki.
Gdyby kolejność była odwrotna, obawiam się, że nie poznałabym już innych książek, bo po tej, totalnie bym się zraziła.
Nie jestem fanką harlekinów, dlatego ta pozycja zupełnie mojego serca nie skradła. Miałka, naiwna, przewidywalna...
W książce znajdziemy dwie historie, drugie opowiadanie trochę lepsza, ale lekturę bez straty, można sobie darować i od razu sięgnąć po znacznie lepsze pozycje pisarki. Polecam choćby cykl: Rizzoli/Isles.

Nie jestem fanką harlekinów,...

Część pierwsza: "Z zimną krwią"
Książkę czyta się jednym tchem. Trzeba jednak przyznać, że to zdecydowanie bardziej romansidło niż kryminał. Nie znaczy to jednak, że dla odmiany...
Zwykle w tego typu pozycjach śledzimy zagadkę, myślimy o przestępcy, przyglądamy się bohaterom. Tu jednak często pojawia się pytanie - czy się zakochają? Czy będą ze sobą?

Pozycja na jeden dzień, aby oderwać się od rzeczywistości. Myślę, że za tydzień nie będę już o niej pamiętać. Czasem jednak miło przeczytać coś "lekkiego".

Część pierwsza: "Z zimną krwią"

Pozycja na jeden...

Jak każda jej książka rewelacyjna.

Jak każda jej książka rewelacyjna.

"Bez skrupułów" składa się z dwóch opowiadań: "Z zimną krwią" i "Czarna loteria".

1. Z zimną krwią
Los głównej bohaterki Niny, zależy od psychopatycznego człowieka, który słynie z podkładania bomb. Nina nie wie dlaczego jest na celowniku. Czytelnik dość szybko dowiaduje się kim jest ów szaleniec i dlaczego chce zrobić Ninie krzywdę. Nasza bohaterka znajduje schronienie w ramionach heroicznego policjanta.
Nie wiem co napisać o tym opowiadaniu. Chyba tyle, że jestem nim zawiedziona. O ile uwielbiam typowe kryminały Tess Gerritsen, tak do romansów kryminalnych nie jestem do końca przekonana. Czyta się szybko, przyjemnie. Ale jednak szukałam tutaj czegoś więcej. Coś co mnie zaskoczy, niestety muszę stwierdzić, że ani część kryminalna mnie nie poruszyła, ani ta romantyczna. Ta romantyczna już szczególnie. Strasznie irytowała mnie bohaterka w kontaktach z policjantem. Choć policjant wcale nie mniej był irytujący. Ich romans był mdły i pozbawiony polotu.
Nie było to opowiadanie złe, jednak byłam nastawiona na coś więcej.

2. Czarna loteria
Poznajemy bohaterkę - Kate, inteligentną lekarkę, dla której blok operacyjny to drugi dom. Wydawałoby się, że na skutek błędu, jaki popełniła, umiera jej znajoma ze szpitala. Czy jednak to był naprawdę błąd? Prawdy docieka z nią prawnik, który notabene miał reprezentować drugą stronę.
I tutaj mamy do czynienia z romansem kryminalnym. Jednak zarówno romans, jak i kryminał jest tu lepszy, ciekawszy niż w poprzednim opowiadaniu. Może powodem tu są zabójstwa związane ze światem lekarzy (za który tak bardzo polubiłam autorkę), a może też kreacja bohaterów, którzy są o wiele ciekawsi, nie nudni i nie mdli.

Podsumowując, pierwsze opowiadanie podobało mi się mniej, niż drugie. Drugie zdecydowanie przyjemniej się czytało i wzbudzało więcej emocji. "Bez skrupułów" na pewno nie zostało moją ulubioną książką Tess Gerritsen, jednak opowiadania nie są złe i mimo to nie dłużą się i zaciekawiają czytelnika.

1. Z zimną krwią

Tak chwalone połączenie kryminału i romansu jest po prostu słabe. Inne książki autorki są o niebo lepsze. Unikać szerokim łukiem.