Zdobywca Indii: Robert Clive

Okładka książki Zdobywca Indii: Robert Clive George Bidwell
Okładka książki Zdobywca Indii: Robert Clive
George Bidwell Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Seria: Z medalionem powieść historyczna
208 str. 3 godz. 28 min.
Kategoria:
powieść historyczna
Seria:
Z medalionem
Wydawnictwo:
Wydawnictwo "Śląsk"
Data wydania:
1984-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1984-01-01
Liczba stron:
208
Czas czytania
3 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
8321603769
Tłumacz:
Anna Bidwell
Tagi:
Wielka Brytania Indie historia Indii imperium brytyjskie XVIII wiek Kompania Wschodnio-Indyjska kolonializm podboje
Średnia ocen

6,5 6,5 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,5 / 10
24 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
645
448

Na półkach:

Czytałem dość dawno. Teraz chętnie bym wrócił, ale niestety książka trudna do dostania :-/

Czytałem dość dawno. Teraz chętnie bym wrócił, ale niestety książka trudna do dostania :-/

Pokaż mimo to

avatar
725
114

Na półkach: , ,

Ta biografia pióra Bidwella przypomina nieco stare filmy hollywoodzkie (np. o starożytnym Rzymie). Sporo moralizatorstwa, pouczania i dobitne rozróżnianie dobra od zła (w filmach przejawiało się to np. blond włosy ogolony i dobry bez przerwy poucza, a ciemnowłosy, brodaty i zły jest pozbawiony jakichkolwiek dobrych cech). Autor (w przeciwieństwie do wielu innych biografii i ich autorów) jest bardzo krytyczny wobec własnego bohatera Roberta Clive – zdobywcy Indii (podkreśla dużo częściej złe cechy: pożądanie bogactwa, wymuszenia, oszustwa, niechęć do dzielenia się zdobyczami z innymi). O zdolnościach organizacyjnych i wojskowych też można poczytać, ale z czasem opis gorszej strony bohatera przysłania jego przygodowe poczynania.

Bidwell lubuje się w wymyślaniu ciętych dialogów, przemyśleń postaci historycznych (które zaraz celnie punktuje własnymi uwagami o intencjach bohaterów – momentami przypomina to nieco narratora z filmu Kubricka „Barry Lyndon”, który ironicznie krytykuje różnice między słowem, czynem, a złymi intencjami). Przyznam się, że jak dla mnie jest tu nieco za dużo dialogów, wnikania w głowy i przemyślenia przedstawionych postaci, a za mało skupienia na konkretnych wydarzeniach. Sporo tu mentorskiego tonu, podkreślania wszystkiego co złe spadło na Indie ze strony Clive’a, Kompanii wschodnio indyjskiej ( ale również Francuzów i ich administratora Dupleixa). Pod koniec książki oskarża Kompanię, że poprzez krótkowzroczną politykę rozgrabiania Indii doprowadziła do 10 mln ofiar podczas klęski głodu w Bengalu (1769-1773). Wszystko to zaskakujące, ale też potwierdzane przez nowsze prace naukowe (hinduskie i Williama Dalrymple’a). Nie tak dawno doszło do dalszej krucjaty antykolonialnej – między innymi zamierzano obalić pomnik Roberta Clive’a w Shrewsbury.

Wracając do książki – autor bynajmniej nie rezygnuje z częstego podkreślania własnego, mocno krytycznego zdania o kolonizatorach Indii. Trochę szkoda, że mniej miejsca poświęca głębszej analizie, danym liczbowym z czego jego krytyczne spojrzenie wynika (tego musimy już szukać w innych źródłach). Zaznajamiamy się jednak z walkami wewnętrznymi (konkurenci o trony) w Indiach, które ułatwiły wejście w te rejony Francuzom i Anglikom. Poznajemy nieco starcia francusko-brytyjskie i z miejscowymi władcami. Otrzymujemy też ciekawy opis funkcjonowania administracji i kupców Kompanii wschodnio indyjskiej (niskie gaże de facto zmuszały do wyzyskiwania miejscowych i do wojny o miejscowe podatki i przywileje). Wbrew zakończeniu, w którym autor wini już tylko Anglików za to co się stało z Indiami, autor opisuje też stosunki m.in. muzułmańskich władców Indii ze swoimi poddanymi (władza się zmieniała, a poddani służyli tylko jako dojni podatnicy dla coraz bardziej degenerującej się kasty rządzących – jakże często dobrze zapowiadające się dynastie muzułmańskie, kończyły swój żywot w bratobójczych zbrodniach salonowych).

Można przeczytać o ile nie przeszkadzają Wam dialogi i wyraźnie eksponowane poglądy autora.

Ta biografia pióra Bidwella przypomina nieco stare filmy hollywoodzkie (np. o starożytnym Rzymie). Sporo moralizatorstwa, pouczania i dobitne rozróżnianie dobra od zła (w filmach przejawiało się to np. blond włosy ogolony i dobry bez przerwy poucza, a ciemnowłosy, brodaty i zły jest pozbawiony jakichkolwiek dobrych cech). Autor (w przeciwieństwie do wielu innych biografii i...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1203
957

Na półkach: , , ,

Jeśli lubicie opowieści w stylu "od zera do bohatera" to życiorys i biografia Roberta Clive'a przypadnie wam do gustu. Oddany na wychowanie wujostwu denerwował wszystkich wokół, aż w końcu w młodym wieku wyjechał do Indii jako prosty kancelista w Kompanii Wschodnioindyjskiej z marną pensją. Następnie poświęcił się karierze wojskowej i dzięki swojej odwadze i sprytowi zaczął piąć się w hierarchii organizacji z czasem zostając gubernatorem Bengalu. Co ciekawe, Bidwell dość często krytycznie odnosi się do działalności Clive'a oraz samej Kompanii, ale jednocześnie wskazuje, że sam bohater był postacią niejednoznaczną, która po prostu korzystała z sytuacji wykreowanej przez Brytyjczyków w Indiach. Sama postać budziła i budzi kontrowersje, ze względu na ogromny majątek zgromadzony w mocno kontrowersyjnych okolicznościach, co też stało się przyczyną jego upadku. Trzeba jednak zauważyć, że Clive umiał szczęściu dopomóc, wygrywał bitwy, decydował się na odważne kroki na stopie militarnej, oszukiwał oszustów i na tym tle na pewno jawi się jako nieprzeciętna postać epoki, z której życiorysem na pewno warto się zaznajomić.

Jeśli lubicie opowieści w stylu "od zera do bohatera" to życiorys i biografia Roberta Clive'a przypadnie wam do gustu. Oddany na wychowanie wujostwu denerwował wszystkich wokół, aż w końcu w młodym wieku wyjechał do Indii jako prosty kancelista w Kompanii Wschodnioindyjskiej z marną pensją. Następnie poświęcił się karierze wojskowej i dzięki swojej odwadze i sprytowi zaczął...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2835
224

Na półkach: ,

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Warto przeczytać - jak większość biografii pióra Bidwella.
Nie jest to typowa biografia, suchy opis postaci i epoki - raczej opowieść o człowieku, jego zaletach i wadach oraz czasach, w których żył.
Bidwell nie stosuje schematu dobry/zły, nie dokonuje jednoznacznych ocen - i to właśnie przyciąga mnie do jego książek.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    50
  • Przeczytane
    32
  • Posiadam
    23
  • Historia
    4
  • Biografie
    3
  • Indie
    2
  • "W spadku"
    1
  • Teraz czytam
    1
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
    1
  • Typ D: Literatura faktu
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Zdobywca Indii: Robert Clive


Podobne książki

Przeczytaj także