Bies i czady oraz inne baśnie dla dzieci

Okładka książki Bies i czady oraz inne baśnie dla dzieci Mariola Jarocka
Okładka książki Bies i czady oraz inne baśnie dla dzieci
Mariola Jarocka Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura dziecięca
literatura dziecięca
Zysk i S-ka
2009-01-01
2009-01-01
baśnie czarownice krasnale magia

Kto nie chciałby przenieść się znów do dzieciństwa i nie wrócić do starych baśni opowiadanych przez babcie na dobranoc?
Niezależnie od tego, ile będę mieć lat, takie opowieści nigdy mi się nie znudzą i choć "Bies i Czady" skierowane są do dzieci, nie stoi to na przeszkodzie, by i dorosły nieco zabawił się w staropolskim, fantastycznym świecie pełnym diabłów, czarownic i starych obyczajów.
Do tego na końcu dodana jest bibliografia, z której możemy skorzystać do szukania jeszcze większej ilości takich cudów.

Super! Jeśli chcesz poznać polskie legendy to koniecznie musisz to przeczytać!

Super! Jeśli chcesz poznać polskie legendy to koniecznie musisz to przeczytać!

Uwielbiam wszelakie baśnie, legendy i podania. Gdy zobaczyłam powyższą książkę w promocji nie zastanawiałam się i ją kupiłam.
Jest w niej dużo baśni, tych bardziej znanych (Bazyliszek, Smok Wawelski) i tych mniej popularnych. Oprócz tego co kilka stron przewijają się kolorowe rysunki, pobudzające wyobraźnię. Z tyłu książki znajdziemy również przydatną bibliografię, jaką wykorzystała autorka.

Ocena : 7/10.

1933

Takich opowieści nigdy dość! Szczególnie takich właśnie półbaśni - półlegend.

Skarbiec polskiej kultury na szczęście jest nienaruszalny, chyba nic na szczęście zaszkodzić mu nie może. Dlatego z ochotą czytam wciąż o Rokicie, Borucie i innych diablikach, skarbach ukrytych od morza po Tatry, o bogactwie, biedzie i marzeniach o sprawiedliwości.

Zamierzeniem autorki, jak przypuszczam, było uwspółcześnienie mniej i bardziej znanych baśni za pomocą pozbawionego archaizmów, prostego, codziennego języka. I to właśnie jest przekleństwem tej książki. Znika gdzieś tajemnica, zawrót głowy powodowany brzmieniem słów, frazą, rytmem, nieuświadomioną urodą składni.
Można próbować inaczej opowiedzieć. Ale trzeba mieć pomysł, by nie zgubić tego, co naprawdę ważne: poezji w baśniowej prozie.
Tym razem się nie udało.

Takich opowieści nigdy dość! Szczególnie takich właśnie półbaśni - półlegend.

Zamierzeniem autorki, jak...

• 000 - Posiadam
  • 2017
  • Literatura dziecięca
  • Dla dzieci/młodzieży/lektury/ bajki, baśnie/komiksy🧜‍♀️🎅🧜‍♂️👼🧚
  • Bajki,baśnie,opowiadania,legendy
  • Czytane moim dzieciom

Dodaj cytat z książki Bies i czady oraz inne baśnie dla dzieci