Dwa razy Matterhorn

reportaż
Sport i Turystyka
1980-01-01
1980-01-01

Opis dwukrotnego zdobywania ściany północnej Matterhornu przez najwybitniejszy polski żeński zespół wspinaczkowy, ośmielę się tak stwierdzić. Mniej znane, niemniej utalentowane i utytułowane (Czerwińska to nawet bardziej),niż słynna Wanda, co to Niemca chciała.
Czerwińska i Palmowska piszą ze swadą, nie dziwota, że w latach późniejszych obie poszły w pisanie książek. Pozycja rzetelna i wciągająca.

To dosyć krótka opowieść, a raczej streszczona relacja z dwukrotnego zdobywania Matterhornu latem i zimą polskich alpinistek. Autorki podzieliły książkę na dwie części. Część pierwsza to relacja z letniego zdobywania szczytu przez Annę Czerwińską i Krystynę Palmowską, a następnie zimowego przejścia tej samej ściany w 1978 roku (północna ściana Matterhornu) w zespole: Wanda Rutkiewicz, Anna Czerwińska, Irena Kęsa i Krystyna Palmowska. Polki zdobywają szczyt mierząc się z ogromnymi trudnościami technicznymi i warunkami pogodowymi. Pokonują skomplikowaną północną ścianę, ale niektóre w bardzo kiepskim stanie. Wydarzenie to zapisało się na kartach alpinizmu światowego i do dziś uważane za pionierskie i najpoważniejsze w historii.

Góra i ściana sławna, no i nasz świetny zespół kobiecy, który zrobił ją w lecie. I następna premiera w zimie, co wzbudziło nie lada sensację, oczywiście z powodu problemów w końcowej fazie wejścia. Jak mówił Andrzej Zawada, nic tak nie podgrzewa atmosfery medialnej jak zimny trup. Tutaj na szczęście go nie było, choć niewiele brakowało...

Miałem olbrzymi szczęście czytać tę książkę, gdy w Polsce panowały wysokie mrozy. To dawało dodatkowy klimacik lekturze. Polecam ją wszystkim maniakom gór wysokich - pierwsza połowa może momentami trochę znudzić, ale druga to prawdziwa petarda.

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej ksiązki.
Wyczynem jakim popisały się panie Czerwińska, Palmowska, Rutkiewicz i Kęsa - pokazuje jak ponad 3o lat temu Panie potrafiły "łoić".

Fotografie na końcu ksiązki kapitalnie dopełniają całość!

Jestem pod ogromnym wrażeniem tej ksiązki.

Fotografie na końcu ksiązki kapitalnie dopełniają całość!

Piękna historia kobiet, które się nie poddają. Kobiet, które połączyła miłość do wspinaczki i gór. Autorce udało się zabrać mnie wraz z bohaterkami pod Matterhorn i razem z nimi przezywać trudy wyprawy mimo, że siedziałem na kanapie.

• Literatura górska
  • Góry