Krwawiące drzewo

Salwator
2009-01-01
2009-01-01
978-83-7580-104-0
religia podróże wiara na świecie

OCENA-7/10 BARDZO DOBRA

„KRWAWIĄCE DRZEWO” to niezwykła i poruszająca książka misjonarza Hieronima Siwka, jest to zbiór opowiadań ukazujących życie mieszkańców dalekiej Tanzanii jednego z najbiedniejszych krajów Czarnego Lądu. Te krótkie opowiadania wprowadzają czytelnika w odległy dla Europejczyka świat, zmuszają do refleksji, opisy życia codziennego Afrykańczyków są tak wymowne, że chwytają za serce, uczą doceniać to co mamy, pomagają nam odnaleźć zagubione człowieczeństwo, wzruszają i wreszcie pozwalają w naszej wyobraźni odnaleźć lepszy świat.

To co nas różni od Afrykańczyków, to fakt iż oni potrafią się cieszyć małą skromną rzeczą, są szczerzy, prawdomówni, a swoją radość przenoszą na współbraci, dzielą się nią i obdarzają innych. Afrykanie do ludzie gościnni, wylewni okazujący swoją życzliwość, gdy przyjeżdżasz do Tanzanii pierwsze słowa które usłyszysz to: „karibu i asante” – „proszę i dziękuję”

Tytułowe „KRWAWIĄCE DRZEWO” to w języku polskim „MUKWA” drzewo szanowane i chronione przez Afrykańczyków po nacięciu czy skaleczeniu kory wypływają z niego gęste czerwone krople, jakby drzewo płakało czerwonymi łzami ten symbol jest zarazem krzykiem i płaczem autora nad cierpieniem Afryki, nad rozprzestrzeniającymi się chorobami zwłaszcza AIDS, ubóstwem, nad umierającymi z głodu dziećmi, bratobójczymi walkami, a przede wszystkim odwieczna już, bo sięgająca swymi korzeniami czasów kolonialnych, polityka wyzysku i segregacji rasowej prowadzona przez kraje europejskie.

Autor również płacze nad współczesnym światem, w którym powoli zatracamy człowieczeństwo, obojętniejemy na potrzeby drugiego człowieka, gubimy wartości moralne, stajemy się egoistami i patrzymy wyłącznie na siebie ile w tych słowach jest prawdy każdy z nas wie, książka godna uwagi i warta przeczytania. Pozdrawiam. Jack_

OCENA-7/10 BARDZO DOBRA

Niektóre wyrażenia, zdania autora wydawały mi się momentami nieco pretensjonalne, jakby czuł pewną wyższość (zresztą uzasadnioną długim pobytem w Afryce),ale książka jest generalnie ciekawa, wnikliwa, poruszająca. Polecam bardzo!

• Do kupienia
  • Afryka ukochana
  • Znalezione w domu
  • Siwek_Hieronim
  • Drzewiaste
  • +

Dodaj cytat z książki Krwawiące drzewo