Moja piękna Afryka

2009-01-01
2009-01-01
Afryka

OCENA-8/10 REWELACJA

Lubię książki podróżnicze, sięgam po nie z prawdziwą przyjemnością. Od zawsze interesowały mnie podróże, zwłaszcza w odległe zakątki świata, dlatego postanowiłem zapoznać się z książkę "Moja piękna Afryka" misjonarza Hieronima Siwka.

Książka niezwykle ciekawa, oddająca urok tak odległego kontynentu, jakim jest Afryka. Książka przybliża czytelnikowi środkowo-wschodnią część Afryki, a dokładniej tereny Tanzanii, gdzie autor tej książki pełnił misję.

Książka ukazuje prawdziwe oblicze Afryki, wyjaśnia, czym jest Afryka dla Afrykanina, opisuje obyczaje ludów Bantu. W książce znajdziemy też trochę historii, zwłaszcza dosyć subtelnie opisany okres kolonializmu w Afryce, a właściwie jak on wyglądał na terenach Tanzanii. Był tam podzielony na trzy okresy: tzw. kolonializm arabski, niemiecki i brytyjski, wszystkie jego odłamy, jeśli można to tak nazwać, sprowadzały się wyłącznie do jednego: mianowicie do ogromnego obciążenia i wyzysku miejscowej ludności i ograniczania jej swobód i wolności.

Myślę, że każdy tę książkę powinien przeczytać, momentami opisy są drastyczne, nawet powiedziałbym barbarzyńskie, ale w pełni oddające to, co działo się w Afryce wtedy i jak wygląda to dziś. Książka wzrusza, czasami bawi, jest to zbiór różnych opowiadań, niepowiązanych ze sobą w całość, w jakąś jedną historię, to jest spojrzenie misjonarza na problemy jakie nękają Afrykę.

Ciekawe są też opisy zwierząt, przyrody, chorób, które nękają każdego Afrykańczyka, opisany jest ból, cierpienie i walka o każdy dzień życia. Książka jest swoistym przesłaniem, obrazem, krzykiem, że świat niewiele robi, aby zmienić życie tych ludzi na lepsze. Najciekawsze w tym wszystkim jest to, że pomimo tylu cierpień, jakich doznają Afrykańczycy każdego dnia, są oni mimo wszystko szczęśliwi i dziękują Bogu za każdy kolejny dzień życia.

Polecam tę książkę każdemu, kto kocha książki, a zwłaszcza tym, których interesuje Afryka, jej piękno i egzotyczna flora i fauna, obyczaje, kultura, wierzenia i religia oraz życie codzienne ludów Bantu. Pozdrawiam. Jack_

OCENA-8/10 REWELACJA

• Afryka