rozwińzwiń

Lapidarium III

Okładka książki Lapidarium III Ryszard Kapuściński
Okładka książki Lapidarium III
Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Czytelnik publicystyka literacka, eseje
182 str. 3 godz. 2 min.
Kategoria:
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo:
Czytelnik
Data wydania:
1997-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
182
Czas czytania
3 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
8307025699
Tagi:
Kapuścinski
Średnia ocen

7,2 7,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,2 / 10
139 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
391
94

Na półkach: , ,

Kapuściński, już przeszło 20 lat temu, szukał odpowiedzi na nurtujące go pytania. Dotyczące polityki, przeszłości, wojen i wszelkich aspektów ludzkiego życia. Autor przeskakuję z tematu na temat. Porusza wiele wątków, czasami wprowadzając, czytelnika w zamyślenie, albo burzy jego wizję świata. Tak bardzo różnorodnego w zależności od położenia geograficznego. Bariery, różnorodność, inność. Co nas czeka i w jakim kierunku podążamy?

Kapuściński, już przeszło 20 lat temu, szukał odpowiedzi na nurtujące go pytania. Dotyczące polityki, przeszłości, wojen i wszelkich aspektów ludzkiego życia. Autor przeskakuję z tematu na temat. Porusza wiele wątków, czasami wprowadzając, czytelnika w zamyślenie, albo burzy jego wizję świata. Tak bardzo różnorodnego w zależności od położenia geograficznego. Bariery,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
2112
202

Na półkach: , , ,

Przemyślenia mojego ulubionego Autora sprzed ponad 20 lat, a niektóre bardzo, bardzo aktualne - jakby dziś pisane.

Przemyślenia mojego ulubionego Autora sprzed ponad 20 lat, a niektóre bardzo, bardzo aktualne - jakby dziś pisane.

Pokaż mimo to

avatar
2446
2372

Na półkach:

Kolejność czytania z przyczyn ode mnie niezależnych: "Lapidarium II", następnie II, IV, V, I, a teraz III z 1997, które ma na LC 7,12 (111 ocen i 0 opinii). No cóż, czytelnicy wolą reportaże niż przemyślenia.

Zaczynam od truizmu, lecz bardzo istotnego (s.13):
„...Nie ma jednej pamięci. Każda pamięć pamięta co innego i pamięta inaczej. Znaczny jest bowiem wpływ naszych świadomych i podświadomych preferencji i pragnień na mechanizmy selekcji, które rządzą pamięcią...”

W grudniu 1995 Kapuściński odnotowuje śmierć Emmanuela Levinasa, którego cenił Tischner, a lekceważył Kołakowski (s.17):
„...Filozofia Levinasa to problematyka Innego. Levinas domaga się, abyśmy dostrzegli jego obecność, poczuli się za niego odpowiedzialni. W spotkaniu z drugim człowiekiem jest zawarte etyczne wyzwanie. Więź człowieka z Bogiem realizuje się nie poprzez kosmos, lecz poprzez Innego człowieka...”

Ciekawie pisze (s.19-21) o mistrzu Herberta – Henryku Elzenbergu (1887 – 1967)
W rozważaniach o sztuce przypomina żartobliwe stwierdzenie Czechowa (s.29):
„...Wyrzeźbić twarz w marmurze to tyle, co usunąć z bryły wszystko, co nie jest twarzą..”

Przytacza myśl amerykańskiego eseisty Jonathana Schella (s.39):
„...Paradoks naszych czasów polega na tym, że rozwojowi informacji towarzyszy wzrost niewiedzy. Może i żyjemy w epoce informacji, lecz informacja ta najwidoczniej przechowywana jest gdzie indziej niż w umysłach obywateli. Wygląda na to, że podczas gdy komputery zapchane są informacją, w umysłach straszy coraz większa pustka...”

Długie rozważania o reportażu jako gatunku literackim i jego „prawach i obowiązkach”, czyli o tym, o czym pisał Domosławski i co spowodowało mój zakaz wewnętrzny recenzowania Kapuścińskiego (p. recenzja „Buszu po polsku”)

Następny temat to ból, cierpienie śmierć. O tej ostatniej banał (s.86):
„...W perspektywie śmierci najtrudniejsza jest myśl o samotności tego doświadczenia. Nawet kiedy jesteśmy w takim momencie otoczeni przez najbliższych – umieramy sami i im śmierć jest bliżej, tym bardziej jesteśmy samotni..”

Ze względu na ból i cierpienie, jakie stały się moją codziennością, nie kupuję rozważań zdrowego autora pisanych na 11 lat przed odejściem.

A w ogóle przestałem nadążać za szybkością zmian tematu przez autora. Śmiem powiedzieć, że to beztroska paplanina, co mu przyjdzie do głowy to notuje, skacze na inny temat, by za chwilę wrócić do pierwotnego. Odbieram to jako brak troski o czytelnika, bo ludzie Kapuścińskiego i tak kupią.

Zmęczony nadmiarem i różnorodnością tematów, wyławiam jeszcze z ostatnich stron trafną diagnozę naszej słabości:
„...Nasz słaby instynkt państwowy nasza niezdolność do myślenia kategoriami państwa, nasze klanowe zacietrzewienie, nasz kult prywaty – oto, co w rzeczywistości czyni nas słabymi i bezbronnymi wobec sąsiadów..”

Mimo pomieszania wynurzeń różnej wartości, polecam Państwu i daję, jak przy innych tomach – 7/10

Kolejność czytania z przyczyn ode mnie niezależnych: "Lapidarium II", następnie II, IV, V, I, a teraz III z 1997, które ma na LC 7,12 (111 ocen i 0 opinii). No cóż, czytelnicy wolą reportaże niż przemyślenia.

Zaczynam od truizmu, lecz bardzo istotnego (s.13):
„...Nie ma jednej pamięci. Każda pamięć pamięta co innego i pamięta...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    198
  • Chcę przeczytać
    84
  • Posiadam
    50
  • Ulubione
    4
  • Teraz czytam
    2
  • Ryszard Kapuściński
    2
  • Polskie
    1
  • 03. Literatura faktu
    1
  • 52/2015
    1
  • XX wiek
    1

Cytaty

Więcej
Ryszard Kapuściński Lapidarium III Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także