Marianna i barbarzyńcy

1988-01-01
1988-01-01
Ewa Życieńska
marianna barbarzyńcy baśń

Okładka książki Cat Stories Alice Adams, Stephen Vincent Benét, Maeve Brennan, Italo Calvino, Angela Carter, Ursula K. Le Guin, Steven Millhauser, Saki
Ocena 9,0
Cat Stories Alice Adams, Stephe...
Okładka książki Bedtime Stories Ambrose Bierce, A.S. Byatt, Angela Carter, Julio Cortázar, Isak Dinesen, Lord Dunsany, F. Scott Fitzgerald, Neil Gaiman, Nathaniel Hawthorne, Washington Irving, William Keepers Maxwell, Ursula K. Le Guin, Steven Millhauser, Haruki Murakami, Vladimir Nabokov, Robert Louis Stevenson, Herbert George Wells, Guy de Maupassant
Ocena 3,0
Bedtime Stories Ambrose Bierce, A.S...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Pomysł oklepany. Realizacja poniżej oczekiwań. Książka niczym koszmar, z którego chcesz się obudzić, ale szczęśliwie krótka. Jedyna rzecz warta uwagi to psychologia milości, bardzo trudnej i dziwnej, ale fascynującej.

Ekscentyczna to i gorzka książka. Trochę dziwna, żeby nie napisać dziwaczna, a jednocześnie fascynująca na swój oryginalny sposób. W ogóle Angela Carter to ekscentryczna autorka. Pisała co chciała i jak chciała, nie oglądając się na trendy i literackie mody.“Marianna i barbarzyńcy“ to niby antyutopia, niby fantazja, niby okrutna baśń. Wszystkiego po trochu. Autorka jest cudownie niekonsekwentna, choć kreuje bardzo sensualny i wiarygodny świat pozwala swoim prymitywnym barbarzyńcom prowadzić filozoficzne rozmowy i obdarza ich wyrafinowanymi i skomplikowanymi uczuciami.
Świat, jaki stworzyła w tej książce, jest apokaliptycznym krajobrazem po wielkiej wojnie, prawdopodobnie nuklearnej. Wieńczący opowieść opis wymarłego miasta pochłanianego stopniowo przez morze jest powalający. Świat stacza się z powrotem w chaos, człowiek z pana świata stał się wygnańcem żyjącym strzępkiem ledwo tlącego się życia. Nie ma boga. Religii. Społeczeństw. Cywilizacja umarła. Czy powstanie inna? I kto miałby ją stworzyć skoro człowiek nie jest już do tego zdolny, bo unicestwił świat i samego siebie. Warunkiem przeżycia są przemoc, gwałt, świadomość, że żeby przeżyć trzeba ukraść i zabić. Ale co się stanie , kiedy nie będzie już czego i komu ukraść? Angela Carter to bez wątpienia moje najnowsze odkrycie literackie. Oryginalna, niszowa autorka.

Książki pani Carter są bardzo przewrotne. Niech was nie zwiedzie uroczy tytuł (podobnie jak się to miało z "Magicznym sklepem...")i cukierkowy zarys fabuły . Książka jest ciężka, brutalna, a opisana na skrzydełku "miłość" to mieszanina gwałtu, nienawiści, niewyjaśnionego przywiązania i wzajemnych uprzedzeń związanych węzłem małżeńskim odgórnie narzuconym. Znajdziemy tu sugestywne opisy brzydoty, choroby tego świata, i tytułowych barbarzyńców, którzy nie są szlachetnym plemieniem dzikich stanowiących przyjemny kontrast dla kasty skostniałych myślicieli z której zbuntowana dziewczynka ucieka i znajduje swojego księcia, czułego barbarzyńcę.

Super

Super

Dodaj cytat z książki Marianna i barbarzyńcy