Ukochany kłamca

Okładka książki Ukochany kłamca Nicole Byrd
Okładka książki Ukochany kłamca
Nicole Byrd Wydawnictwo: Amber Cykl: Saga rodziny Sinclair (tom 1) literatura obyczajowa, romans
Saga rodziny Sinclair (tom 1)
Dear Impostor
Amber
2010-01-01
2010-01-01
978-83-241-3776-3
Agnieszka Dębska
romans

Moje pierwsze spotkanie z książką Nicoli Byrd wypadło bardzo dobrze - świetna książka. Wartka, szybka akcja, perfidna intryga, dookoła mnóstwo niedopowiedzeń, komedia kłamstw i pomyłek sprawia, że historia wciąga i czyta się ją bardzo szybko.
Młoda dziewczyna chce mieć dostęp do swoich finansów, a te trzyma w garści jej wuj, znajduje ona jednak kruczek w testamencie, który pozwala jej znaleźć innego narzeczonego, niż syn wuja. Wymyśla plan i wynajmuje aktora mającego wcielić się w rolę jej narzeczonego. Wszystko zdaje się przemyślane i pasujące, tyle że... przypadek sprawia, iż trafia do niej mężczyzna uciekający przed zbirami, a nie wynajęty aktor. I tu zaczyna się maskarada i rozwija intryga - Gabriel jest dobrze urodzony, do tego przystojny i czarujący wszystkich wokół. Od początku też czuje się chemię między Psyche i Gabrielem i wzajemną fascynację - ich uczucie budowane jest powoli i dość długo czeka się pocałunek. Na Gabrielu ciąży rodzinny skandal, jest uznany przez ojca za mordercę i wygnany, wygrywa w karty posiadłość ziemską, do której zdąża, a na to nie chce pozwolić poprzedni właściciel i jego zbiry.
W krótkim czasie naprawdę dzieje się bardzo dużo. Dla mnie super pozycja.
Jest tylko jedna rzecz, jakby nie do końca jasno przedstawiona - Gabriel wyjeżdża i tu jakby akcja się zatrzymała...., nie bardzo wiadomo, czy na kilka godzin, na tydzień, na kilka tygodni?
Mimo wszystko polecam - sama z pewnością sięgnę po następną książkę o rodzie Sinclarów.

Bardzo ciekawa książka, polecam.

Bardzo ciekawa książka, polecam.

"Ukochany kłamca" w mojej ocenie to jedna z najlepszych powieści Nicole Byrd. Ma wszystko czego oczekuje od dobrego romansidła: intrygującą koncepcję na romans, wartką akcję, ciekawą intrygę oraz interesujących bohaterów (zarówno pierwszo i drugoplanowych). Na minus momentami totalny brak logiki (choć mniej rażący niż w serii o siostrach Applegate) i lekka niezdarność językowa (chociaż może to być wina kiepskiego tłumaczenia). Ogólnie polecam, spędziłam przy tej książce bardzo miły wieczór i z przyjemnością przeczytam kolejne części serii.

Początek bardzo ciekawy, fabuła też interesująca, lecz książka w sumie nie porywa, nie odczuwamy żadnego napięcia ani emocji.
Robi się nużąca.
Ciekawą postacią jest Circe.

Robi się nużąca.
Ciekawą postacią jest Circe.

Zabawna historia. Prawie jak komedia pomyłek z ognistym romansem. Spadek, aktor, który okazuje się bardziej zagadkowy i tajemniczy niż wszyscy myśleli, zdesperowana bohaterka. Łatwo, miło i przyjemne czytało się tą książkę.

Nie było tak źle, może trochę nazbyt rozwleczone... Ale w końcu najpierw padło wyznanie miłości, dopiero potem seks. Jak miło ;)

Nie znam Byrd. Przeczytałam jedynie Uwieść dżentelmena i oceniłam raczej słabo. Choć pamiętam treść, bo fabuła była niecodzienna. Więc oczywiście miałam obawy.
Początek jest fantastyczny. Zdecydowanie nietuzinkowy. Chciałam tylko zajrzeć jak mi się będzie książkę czytało, a wciągnęło mnie mocno. Bohaterka, która wynajmuje aktora, aby odgrywał rolę jej narzeczonego, aby uzyskać prawo do połowy spadku. Bohater, który przypadkowo wciela się w rolę aktora który ma cielić się w rolę nieistniejącego markiza. Od początku spojrzenia, bezpośredniość Gabriela, niezadowolenie Psyche, napięcie i chemia. Zapowiadało się rzeczywiście cudnie.
A potem było jeszcze lepiej. Na światło dzienne wydostały się tajemnice, grzechy przeszłości dały o sobie znać, odnaleźli się dawno niewidziani przyjaciele. Ucieczki, pogonie, bale maskowe i nienawistna rodzina. Do tego sznury zauroczonych Gabrielem panien, i zakochany w posagu Psyche kuzyn.
Bardzo fajna książka. Zabawna, wesoła, ale i z dopracowanym pomysłem na bohaterów. Fajne dialogi, mnóstwo chemii między bohaterami. W ogóle ta fascynacja, miłość, zauroczenie było stopniowane na tyle długo, że wydawało się znacznie bardziej prawdopodobne od tych par, które już, zaraz, od pierwszego spojrzenia. Tutaj rzeczywiście czekało się na pierwszy, drugi pocałunek. Wrażenia nie zginęły pod falami namiętności i oczarowania.
Czy można się przyczepić? Pewnie, że można, bo cała intryga szyta jest bardzo grubymi nićmi i niekiedy brakuje w niej logiki i konsekwencji. Ale akurat w tym przypadku nie wydaje mi się aby wskazane było rozbieranie tego na czynniki pierwsze i wyciąganie mankamentów. Bo całość wpisuje się w kategorię całkiem dobrze.
Fajny jest drugi plan. Siostra Psyche. Koledzy Gabriela. O nich będzie coś w kolejnych częściach sagi? Czy to zupełnie nie powiązane ze sobą historie?
Końcówka doprowadziła mnie do skrajnego wyczerpania. No jak można? Rozumiem, że Gabriel miał problemy, ale żeby, aż tak zgłupieć. Pewnie, że rozumiem po kiego groma musiał wybrać się/uciec do Hiszpanii i dlaczego musiało trwać to kilka tygodni, ale głupi był i tyle. Ale Psyche, jak na mądrą osobę przystało, cierpliwie poczekała aż facetowi głupota przejdzie i wróci. A jako, że głupota mu przeszła, wrócił, jak na moje oko deczko mało się kajał, a bohaterka wykazała się zaskakującą wyrozumiałością, żyli długo i szczęśliwie, w co nie wątpię ani przez chwilę.

Klasyczny romans historyczny, niezły, ale nic więcej. Intryga oparta na komedii pomyłek. Niestety, dobry pomysł został rozmyty w beznamiętnym tekście. Najbardziej polubiłam małą Circe. Główni bohaterowie bez charyzmy.
Pierwsza powieść autorki, którą przeczytałam... Może dam szansę jeszcze jednej jej książce...

Psyche to dziewczyna nieprzeciętna.Atrakcyjna i inteligentna,bogata,choc bez dostępu do swoich funduszy.Kontrolę nad jej finansami sprawuje jej wuj,który na skutek niezbyt fortunnego zapisu testamentowego może nie tylko kontrolować jej wydatki,ale również wybierać jej męża.Poniekąd,bo oczywiście przebiegły wujaszek nie zamierza wypuścić z rąk aż takich pieniędzy,a przyszłego męża siostrzenicy upatruje we własnym synu.Percy to w zasadzie karykatura mężczyzny.Obleśny,z latającymi łapami i wilgotnymi ustami,pękaty samiec przekonany o własnej nieodpartej urodzie i powabie,powalającym rzesze kobiet.I pewnie taki jest,we własnej wyobraźni,bo rzeczywistość jest zupełnie inna.Psyche,jak przystało na inteligentną osobę nie chce się poddać dyktatowi mężczyzn.Studiując testament zauważa,że choc stryj musi się zgodzić na jej ślub i osobiście zaakceptować kandydata na jej męża,nie może jednak zaprotestować przeciw jej zaręczynom.A te otworzą dla niej połowę zapisanych jej funduszy.Wobec tego postanawia wynająć sobie narzeczonego...I pewnie wszystko potoczyłoby się zupełnie inaczej,gdyby nie to że miejsce wynajętego aktora zajął pewien dżentelmen.Gabriel jest dobrze urodzony, nie utrzymuje stosunków z rodziną a jego samego spowija cień dawnego skandalu.Jest oczywiście nieziemsko przystojny,a jego urok powala każdą kobietę,znajdującą się w jego zasięgu.Zaczyna się maskarada.I to piętrowa.Gabriel udaje aktora,wynajętego przez służącą Psyche wobec niej samej.Wobec innych udaje niejakiego markiza Torringtona,narzeczonego panny Hill.Przed dawnymi znajomymi też nie do końca zachowuje szczerość.Ucieka również przed pewnym jegomościem,od którego wygrał posiadłość ziemską,a niedawny właściciel majątku usiłuje go sprzątnąć z pomocą różnego rodzaju rzezimieszków.
Intryga się wikła coraz bardziej.Z jednej strony tzw.bon ton,który wszystko widzi,z drugiej wścibscy krewni z wściekłym stryjem Psyche i namolnym Percym na czele,z trzeciej osobisty wróg Gabriela...Oj,dzieje się...
Książka mi się podobała.Fajna intryga,ciekawa maskarada,interesujący bohaterowie...Mam tylko jedno zastrzeżenie.Ostatni rozdział jest trochę dziwny.Czytałam go kilkakrotnie i nadal nie do końca rozumiem zamierzenia pisarki,czy może tłumacza.A może to wina redaktora?Otóż poprzedni rozdział kończy się rozstaniem Psyche i Gabriela.On chce wyjechać za granicę w celach zarobkowych(jest karciarzem),w następnym wraca i jest to opisane w taki sposób,jakby wracał po godzinie,może dwóch.Tymczasem,jak wynika z następnych zdań upłynęło co najmniej kilka tygodni...Dziwnie to bardzo jest opisane...W dodatku zabrakło mi jego wyjaśnień,czołgania się,jakichś jej wyrzutów...Ot ,zobaczyła go i już wszystko jest ok.Za szybko trochę mu to poszło.
Mimo iż nie przepadam za pisarstwem Nicole Byrd,postanowiłam sięgnąć jeszcze po jej książki.Najpierw te ,które mam na półce,później zapewne po to by przeczytać o losach Circe.Zaciekawiła mnie jej postać...

Klasyczny romans historyczny, niestety bardzo przeciętny w swoim wyrazie. Czytało się go bezboleśnie, ale i kompletnie bez żadnych żywszych emocji, które wprawiłyby serce w drżenie i przyspieszyły krążenie krwi. Poprowadzony zgodnie ze wszystkimi kanonami gatunku, ale nie potrafiący porwać czytelnika, zainteresować perypetiami bohaterów i wciągnąć w opowiadaną historię. Dziś przeczytany, jutro popadnie w niepamięć. Nadaje się jako "zapchajdziura", lecz niestety nic ponad to.

• Romans historyczny
  • Romanse historyczne
  • Romans historyczny
  • Chce przeczytać Romans historyczny

Dodaj cytat z książki Ukochany kłamca