Bez pamięci

Okładka książki Bez pamięci Lisa Jackson
Okładka książki Bez pamięci
Lisa Jackson Wydawnictwo: Amber Cykl: San Francisco (tom 1) Seria: Wszystko dla Pań literatura obyczajowa, romans
San Francisco (tom 1)
Wszystko dla Pań
IF SHE ONLY KNEW
Amber
2001-05-01
2001-05-01
Joanna Nałęcz-Żółtańska
romans

Duży plus dla Lisy Jackson za pomysł na intrygę, bo ta mnie zainteresowała, chociaż nie mogę powiedzieć, że przesadnie zaskoczyła swoją nieprzewidywalnością. Mimo to jest to najlepsza rzecz w „Bez pamięci”. Bo o wykonaniu nie mogę powiedzieć za dużo dobrego. Zawiązanie intrygi nie do końca trzyma się logiki, za dużo tu improwizacji i zbiegów okoliczności, żeby ktoś coś takiego mógł zaplanować, a potem realizować. Ponadto pierwsza połowa książki, jak to często bywa, jest przegadana i rozwlekła. Gdyby jeszcze przedstawiona tu psychika postaci była dobrze opracowana, nie czepiałabym się szczegółów, niestety, ta sfera jest słabiutka, dlatego też cała powieść, pomimo wspomnianej przyzwoitej intrygi, jest lekko naiwna. Ale oczywiście, da się czytać, jako rozrywka jest na dobrym (tylko!) poziomie.

Jak wszystkie książki tej autorki, również i ta jest godna polecenia, zwłaszcza miłośnikom thrillerów z wątkiem miłosnym. Fabuła wciąga i trzyma w napięciu od początku do końca. Młoda kobieta budzi się ze śpiączki, z amnezją. Nie pamięta swoich bliskich, nie poznaje miejsc, sama nie wie kim jest i czy na pewno jest tą osobą, za którą wszyscy ją uważają. Krok po kroku odkrywa mroczną tajemnicę swoją własną i swojej rodziny. Przy okazji oczywiście odnajduje miłość swojego życia. Wątek miłosny nieco przesłodzony, intryga trochę sztucznie skomplikowana, ale generalnie książkę czyta się nieźle, zwłaszcza w czasie wakacji.

Co do treści, jak można bez trudu się domyślić jest to jedna z tych książek w których pojawia się motyw amnezji. Jak w większości takich przypadków cierpiąca na tę przypadłość główna bohaterka próbuje odkryć własną tożsamość, a także wszystko to co się na ową tożsamość składa czyli miedzy innymi swoją przeszłość. I podobnie jak w większości tego typu książek, także i tu musi ona przede wszystkim polegać na tym co powiedzą jej „najbliżsi”, a ta wersja wydaje się niepokojąco niespójna z jej własnymi odczuciami i intuicjami. Zacznę jednak od początku.

Marla budzi się ze śpiączki w którą wpadła na skutek samochodowej kraksy. Z rozmów jakie słyszy zanim jeszcze otworzy oczy dowiaduje się z przerażeniem, że jest żoną która nie pamięta swojego męża, a także matką, która nie pamięta swoich dzieci. Do rodziny należy także energiczna teściowa Eugenia i czarna owca w postaci zbuntowanego szwagra Nicka. Szybko orientuje się także, że jej maż Alex jest właścicielem wielkiej korporacji a jej życie od zawsze opływało w luksusy i zbytki. Nie jest to jednak takie życie o jakim każda kobieta marzy. Nie dość, że dowiaduje się, że zbuntowany Nick był kiedyś jej kochankiem, to jeszcze nikt nie potrafi powiedzieć dokąd właściwie jechała w dniu w którym wydarzył się wypadek ani kim była jej towarzyszka, która wtedy straciła życie.

Fabuła nie należy do bardzo oryginalnych to fakt, ale sposób pisania pani Jackson, lekkość z jaką wciąga nas w opowiadaną historię rekompensuje jej braki. Nawet to, że niemal od początku wiemy kto stoi za „wypadkiem” nie przeszkadza w czerpaniu przyjemności z przewracania kolejnych stron. Mówiąc szczerze nie jest to według mnie najlepsza książka tej autorki, ale jako proste, relaksujące czytadło świetnie się sprawdza.

Moje główne zastrzeżenia dotyczą zwłaszcza wątku romansowego, żywcem wyjętego z pierwszego lepszego harlequina (nie żebym coś miała przeciw romansom, ale nastawiałam się na coś innego). On jest więc zbuntowanym, silnym i szorstkim mężczyzną, który poprzysiągł sobie, że już nigdy jej nie zaufa, ona zaś piękną i seksowną kobietą, którą musi strzec. Schemat ten tylko nieznacznie urozmaica skomplikowana przeszłość obojga, ale to właściwie chyba też typowe dla romansów.

Nie jest to wybitna, ambitny, ani rewelacyjna książka, co najwyżej zwyczajnie dobra. Polecam więc tym, którzy mają chwilę wolnego czasu.

Wszystkie książki tej autorki są fajne!

Wszystkie książki tej autorki są fajne!

ksiazka jest naprawde świetna , bardzo wciaga i juz sie nie moge doczekac az skoncze czytac :)

edit. juz przeczytalam i koncowka byla naprawde niezla ;)

edit. juz przeczytalam i koncowka byla naprawde niezla ;)

świetna :)

świetna :)

Bardzo ciekawa powieść o tym jak to czasem warto spojrzeć na siebie z boku i zastanowić się czy na pewno

Lisa Jackson to moja ulubiona autorka.Świetne pióro, ciekawa, nie przewidywalna, trzymającą w napięciu. Polecam.Biorę się za drugą cześć.

• Lisa Jackson
  • Z nutką niewiadomej
  • Stracił/a pamięć
  • Przeczytane 2014
  • Kiedyś ją dorwę...

Dodaj cytat z książki Bez pamięci