Przysięga milczenia

Okładka książki Przysięga milczenia Linda Castillo
Okładka książki Przysięga milczenia
Linda Castillo Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Kate Burkholder (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Kate Burkholder (tom 1)
Sworn to Silence
Sonia Draga
2011-01-01
2010-10-01
2013-10-03
Jagna Jaskuła-Rapciak
amisze morderstwo kryminał

Dobrze skonstruowany, niestroniący od brutalnych scen kryminał. Przejmująca jest postać policjantki, byłej amiszki, wykluczonej ze wspólnoty. Świetnie rozumiem jej poczucie osamotnienia i jakiegoś rozdarcia pomiędzy przeszłością a obecnym życiem.

Przeczytałam w swoim życiu mnóstwo kryminałów, a ten wywarł na mnie wyjątkowo dziwne wrażenie. Z jednej strony dla osób oczytanych w tym gatunku literackim - zakończenie powieści było dosyć oczywiste, a mimo to lektura ta trzymała mnie w napięciu aż po ostatnią stronę. Za wszelką cenę chciałam zagłębić się w historię jeszcze bardziej. Polecam tę pozycję na okres wakacyjny!
Nie znam wielu dzieł tej autorki, jednak ta książka według mnie nadaje się dla osób o mocniejszych nerwach i zaprawionych w świecie brutalnych zbrodni

Kolejny świetny thriller, który trafił mi się w ostatnim czasie. Nie dla każdego, bo porcji brutalności jaką Castillo serwuje w „Przysiędze milczenia” nie powstydziłby się Carter, jednak dla czytelników o mocniejszych nerwach i żołądkach ta powieść to wyjątkowo kusząca propozycja. „Przysięga milczenia” to historia niezwykle drastycznych, wyglądających na rytualne, morderstw popełnianych przez grasującego od ponad 16 lat seryjnego mordercę. I tu pewnie sobie myślicie - o nie! - kolejna oklepana opowieść o zwyrodniałymi i bestialskim zabójcy, który jest reinkarnacją Teda Bundy. A właśnie, że nie! To co czyni powieść Castillo świeżą i na swój sposób oryginalną jest umiejscowienie akcji w rzadko ukazywanym w literaturze środowisku amiszów. Książkę uatrakcyjnia również mroźny, zimowy klimat i zaśnieżone krajobrazy Ohio. Sama intryga i śledztwo są prowadzone doskonale - jak u Hitchcocka - trzęsienie ziemi następuje już na pierwszych kartach powieści, a ekstremalne napięcie towarzyszy aż do ostatnich stron. Castillo może się pochwalić taką lekkością pióra i zdolnością do nakreślenia porywającej i niestroniącej od zaskoczeń, oryginalnej fabuły, że nawet nieco stereotypowi bohaterowie (obowiązkowo w thrillerach - policjanci z traumami z przeszłości) i wątek romantyczny nie rażą ani trochę.

Chociaż nie jestem zwolenniczką kryminałów i thrillerów (w końcu w realu dość mamy okrucieństwa),to muszę przyznać, że Linda Castillo pisze je znakomicie. Akcja wartka i logiczna, główni bohaterowie sympatyczni, a jej styl przykuwa uwagę czytelnika aż do ostatniego słowa. Sięgnęłam po wydanie, które było dla mnie dostępne – audiobook w języku niemieckim. To drugi tom z tej serii, jaki poznałam i mam zamiar sięgnąć po następne. Po polsku niewiele wydano, ale kto zna języki, może sięgnąć po oryginał w języku angielskim albo tłumaczenia na niemiecki. Warto, polecam.

Bardzo wciągający kryminał z wartką akcją i ciekawym tłem. Świetnie mi się czytało tę książkę, nie sposób było się oderwać. Szkoda, że nie ma więcej pozycji tej autorki.

Już na samym początku, przeczytawszy zaledwie kilka stron, pomyślałam, że ta książka będzie dobra. Autorka nie ględzi niepotrzebnie, od razu przechodzi do konkretów, przedstawiając odbiorcy pierwszą zbrodnię. Pojawia się ciekawość i napięcie, które zostaje podtrzymane do ostatniej strony. Ponadto środowisko, w którym toczy się śledztwo, to także dom amiszów, co stanowi urozmaicenie wątku przewodniego i dodatkową atrakcję dla odbiorcy. Autorka pokrótce opisuje ich tradycje i zachowania społeczne. Główna bohaterka, będąc małą dziewczynką należała do społeczności amiszów, jednak wskutek tragicznych wydarzeń sprzed szesnastu laty, odeszła od nich, co ma swoje konsekwencje.

Polubiłam bohaterów tej powieści. W większości tego typu książek spotykałam się z komisarzami płci męskiej. Tutaj mamy przyjemne odstępstwo. Kate Burkholder polubiłam od samego początku. Pisarka zbudowała przyjazny wizerunek młodej, ambitnej kobiety z zasadami. Do gustu przypadli mi również jej podwładni charakteryzujący się skromnością i naturalnością. To chyba ta prostota i naturalność sprawiła, że przejmowałam się ich losami. Bardzo mi się też podobało, że oprócz wątku kryminalnego, mogłam poznać sferę prywatną postaci – ich problemy i przeżycia.

Opisy morderstw i okaleczeń ciał są bardzo szczegółowe i bestialskie. Krzywiłam się na sadyzm i tortury. Autorka dobrze wie, jak przestraszyć czytelnika. Morderca to zboczony psychopata czerpiący seksualną przyjemność w zadawaniu bólu. Nawet jeśli pod koniec domyślałam się kim on jest, to książka i tak sprawiła mi dużą frajdę. Jestem też zadowolona z zakończenia, które mnie zaskoczyło i usatysfakcjonowało. Ta historia bardzo mi się podobała i zapytana o dobry thriller, z pewnością będę ją polecała.

Kolejny strzał w dziesiątkę..
Pełny zwrotów akcji thriller.
W sennym miasteczku w stanie Ohio żyją obok siebie Amisze i Anglicy. Szesnaście lat temu nawiedziła ich brutalna seria zabójstw mlodych kobiet. Kate była Amiszka, szefowa policji przetrwała atak Rzeźnika. Jest przekonana, że pochodziła się z przeszłością, dopóki na zaśnieżonym polu policjant nie znajduje ciała młodej dziewczyny.....

Kolejny strzał w dziesiątkę..
Pełny zwrotów akcji thriller.

Przysięga milczenia- thriller po przeczytaniu okazał się świetnym kryminałem. Książka zawiera wszystko to czego poszukuje w bardzo dobrym kryminale.
Policjantka Kate, małe miasteczko w Poitners Mill, współpracownicy, zimowa i mroźna sceneria, zabójstwa młodych kobiet, brak jakichkolwiek śladów, konserwatywne zamknięte środowisko amiszów, i piękne odnalezienie się w uczuciach.
Tak w skrócie można opowiedzieć hasłowo książkę. Kiedy zaczynałem czytać, nie byłem przekonany co to jej zawartości, przez około 3/4 książki brak było dynamicznej akcji, ale pomimo tego czytałem ją z wielkim zapałem. Kiedy pod koniec akcja gwałtownie się rozwinęła, czułem ogromne emocje które mi towarzyszyły do samego końca.
Warta przeczytania, pokazuje tragedie życiowe głównych bohaterów, niezrozumienie i odrzucenie Kate przez rodzinę z względów religijnych, poczucie niskiej wartości i samotność życiową.
Polecam wszystkim tym, którzy lubią kryminały i mocne sceny nie zniechęcają ich do dalszego czytania.
Powodzenia w czytaniu!!

Znakomity kryminał/thiller. Dużo lepiej mi się czytało niż skandynawskie ksiązki o podobnej tematyce. Naturalne dialogi, mało (praktycznie w ogóle) dłużyzn, ciekawe tajemnice głównej bohaterki - polecam.

Fantastyczna książka. Jedna z najlepszych jakie czytałam. Można przy niej zarywać noce.

• Kryminał
  • Thriller / Sensacja / Kryminał

Dodaj cytat z książki Przysięga milczenia