Opowieść kosmopilota Patryka

Wydawnictwo Literackie
1984-01-01
1984-01-01
83-08-01188-8
fantastyka science fiction przygoda podróże kosmiczne

Całkiem przyjemna przygodówka. Myślę, że dla dzieciaków to fajna propozycja.
Wraz z Patrykiem i jego kolegami podróżujemy po innych planetach,w tym głównie po jednej zwaną Planetą Główną, są tam wyspy charakteryzujące dane społeczności min Wsypa Niezależnych, Wyspa Bogaczy, Wyspa Gościnna itd są to króciutkie odwiedziny w trakcie których mniej więcej poznajemy życie mieszkańców.

Całkiem przyjemna przygodówka. Myślę, że dla dzieciaków to fajna propozycja.

A oto polska odpowiedź na „Czarnoksiężnika z Archipelagu” Ursuli K. Le Guin! Okay, okay – żartowałem. Obie książki mają tylko to wspólne, że ich akcja toczy się na świecie pełnym wysp i wysepek.

„Opowieść kosmopilota” nosi podtytuł „Powieść dla młodzieży”. Jednak nawet na rok 1984, w którym się ona ukazała, jest to pozycja bardzo naiwna i nie mająca z literaturą SF prawie nic do czynienia. To zbiór prostych dydaktycznych przypowiastek o tym, jak to pieniądz człowieka szczęśliwym nie czyni, lub jak to pewna rodzina królewska pracuje ciężko na roli, byleby tylko ostatni leniwi mieszkańcy nie opuścili wyspy i tym samym nie uczynili króla panem bez poddanych.

Przypuszczam, że nie byłbym zbytnio zadowolony, gdybym otrzymał tą książkę jako prezent urodzinowy w roku 1984. I więcej pisać o niej chyba nie trzeba.

• 🚀 Fantastyka naukowa
  • Fantastyka naukowa