Opowieści kanterberyjskie (Wybór)

Geoffrey Chaucer Wydawnictwo: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe Seria: Bibliofilska Edycja Miniatur Wydawnictw Artystycznych i Filmowych poezja
The Canterbury Tales
1987-01-01
Helena Pręczkowska
Bibliofilska Edycja Miniatur Wydawnictw Artystycznych i Filmowych
fabliaux XIV wiek

Średniowiecze kojarzy się Wam wyłącznie z religią i świętym trybem życia? Po lekturze tej książki będziecie musieli zmienić zdanie. Fakt, religia odgrywała wtedy ogromną rolę. Ta książka pokazuje jednak, że nawet podczas pielgrzymki myśli prostych ludzi mogą być zajęte o wiele bardziej przyziemnymi i niejednokrotnie grzesznymi sprawami.

W ramach wakacyjnego nadrabiania...

Przeczytane w oryginale

Rewelacyjna. W oryginale nie czytałam, ale mam nadzieje, że kiedyś będzie ku temu okazja. Jest zdecydowanie lepsza od "Dekamerona", choć miejscami może go przypominać. Polecam, szczególnie to moje ulubione, opowiadanie Damy z Bath.

Tą XIV-wieczną antologię opowiadań, będącą swoistą mozaiką przedstawiającą różne stany społeczne w średniowiecznej Anglii, poleciłbym szczególnie fanom niewybrednego, karczemnego i wręcz obscenicznego humoru. Nie wszystkie opowiadania mają charakter prześmiewczy, część zawiera pewnego rodzaju umoralniającą treść. Ja w każdym razie zaśmiewałem się w pewnych momentach do...

Całkiem fajny pomysł na książkę, niestety jest to średniowiecze, wiec dla współczesny czytelnika raczej nie do czytania. Tylko dla ludzi bardzo zafascynowanych literaturą brytyjską

Na półkach: , , , , , , , ,

Następna lektura, której nie trawił nikt poza mną. ;)

Realistyczna obserwacja średniowiecznej Anglii z humorem. ;) Szczególnie polecam Opowieść Młynarza. ;)

Szkoda tylko, że Ossolineum w serii Biblioteka Narodowa wydało jedynie wybrane opowieści, a nie całość. Nie rozumiem tego.

Uwielbiam to dzieło !!! Mam taką małą książeczkę miniaturkę, którą wspaniale się czyta i momentami jest bardzo śmieszna oraz ebooka z całym przekaładem prologu !!!

Zdecydwonie muszę sobie odświeżyć lekturę. Czytałam ją dawno temu, na 1 roku anglistyki bodajże. Pamiętam tylko dobrze fakt, że mimo pewnych wątpliwości ksiązka mi się spodobała, a nawet rozśmieszyła. Także na pewno do niej wkrótce wrócę :)

Geoffrey Chaucer pisząc "Opowieści kanterberyjskie" wzorował się na "Dekameronie" Boccaccia - podobnie jak w dziele włoskiego poety, mamy tutaj grupę ludzi (ok. trzydziestu), którzy opowiadają sobie różne historie w trakcie pielgrzymki do Canterbury. Największa różnica polega na tym, że Opowieści pisane są wierszem, a nie prozą. Oprócz tego, większość tych opowieści (a na...

na brit lit

• Literatura angielska