Historia filozofii t.2

Wydawnictwo Naukowe PWN
1999-01-01
1999-01-01
filozofia tatarkiewicz historia

Encyklopedie bardzo dobrze opisujące postaci, które wstrząsnęły ta piękną nauką.

Jeśli pragniesz to przeczytać, przygotuj sobie zawczasu słownik języka polskiego. Książka zawiera sporo terminów z zakresu filozofii, które dla laika są niezrozumiałe np. indyferentyzm albo koherencja itp. Jednak jest to zrozumiałe biorąc pod uwagę tematykę dzieła. Nie należy się nastawiać na łatwą przeprawę przez dzieje filozofii. Jest to względnie szczegółowe opracowanie które wymaga cierpliwości w czytaniu. Pozbawione "literackości" skupia się bezpośrednio na faktach.

Po przeczytaniu nie mówisz "uff nareszcie..." ale "warto było!". Myślę że jest to trafne podsumowanie lektury "Historii Filozofii".
Subiektywnie mogę dodać że kończąc czytanie czułem się mądrzejszy i zdecydowanie bogatszy w wiedzę :)

Wspaniale podana istota każdego z nurtów filozoficznych. Te książki się połyka. Tatarkiewicz Historią filozofii podbił z pewnością serca wielu filozofów domorosłych, jak i tych, którzy poszli filozofować na uczelniach. Przejrzysty przekaz, zrozumiały; wszystko skondensowane, wyjaśnione, opisane. Dzięki takim autorom właśnie pogłębia się chęć poznania. Obowiązkowa(e) pozycja(e) dla pasjonatów filozofii.

Jest to ostatni tom(trzeci) historii filozofii Tatarkiewicza. W nim autor opisuje historię filozofii od 1930 roku do drugiej wojny światowej(od pozytywizmu po egzystencjalizm i neopozytywizm). Książka ma podobny układ jak dwa poprzednie tomy. Książkę ze względu na tematykę ciężko się czyta, jednak polecam dla zainteresowanych filozofią.

Niektóre informacje są kompletnie zbędne,co prawda mają charakter wprowadzający do kolejnej epoki, lecz mimo wszystko można było opisać je dużo kròcej sama książka jest źródłem wielu informacji o filozofii.

Moja niezapomniana lektura z czasów akademickich. Czytana i studiowana z wielką dbałością o szczegóły. Mistrzowski wykład autora i bardzo dobra ocena w indeksie:)

uwielbiam.

uwielbiam.

Trudna lektura. Niestety trzeba przeczytać, by uchodzić za wykształconego i inteligentnego człowieka.

• Filozofia
  • Studia