Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów

Okładka książki Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów
Arthur Schopenhauer Wydawnictwo: Wydawnictwo MG filozofia, etyka
filozofia, etyka
Die eristische Dialektik
Wydawnictwo MG
2020-09-30
1983-01-01
Jan Lenartowicz
dyskusja spór rozmowa erystyka

Lubię filozofię. Umiłowanie mądrości. W tej małej książeczce kultywuje się takie wartości jak honor, własne zdanie. Nie należy uginać się przed większością. Lektura na dosłowną godzinkę. Jednak za dużo przypisów, które umieszczono na końcu, to żadna przyjemność z czytania.

90/52/2022

90/52/2022

Książeczka sama w sobie ciekawa, jak pod względem wiedzy tak i informacji. Niestety nie wiem czy to wina tłumacza, ale ilość przypisów przeraża. Nie raz kilka razy na jednej stronie musiałam kartkować na sam koniec, aby sprawdzić przypis. Nie wiem dlaczego to taki problem napisać całą książeczkę po polsku a oryginalne obcojęzyczne zwroty w przypisach. Dużo fajnych sposobów prowadzenia sporów, ale brakowało i to mocno przykładów w praktyce. Dlatego mimo szczerych chęci, ciężko będzie zastosować ją w praktyce. Lekturka dla inteligentnych osób i z chociaż minimum wiedzy z filozofii lub logiki.

Treść rozwleczona do maksimum, równie dobrze można by ją zawrzeć na 20 stronach.

sam nie wiem, czego się spodziewałem... chyba współczesnego poradnika, co przyznaję, było oczekiwaniem mocno irracjonalnym ;) W zasadzie jednak, zasady prowadzenia sporów tu przedstawione, zdają się w większości ponadczasowe i z powodzeniem można je stosować i dzisiaj. Tylko przykłady nieco leciwe, no ale to już nie wina autora :)

Bardzo bardzo dużo prawdy o ludziach. Lektura potrzebna, choć niezbyt przyjemna. Za to zwięźle napisana.

Krótka książka opisująca co robić w dyskusjach jak wyłapywać w nich słabości, haczyki, manipulację.
Książka nie jest napisana łatwym językim. Przetłumaczona jeszcze w na język polski z ubiegłego wieku, stąd może nie podejść każdemu. Jednak jak przebrnię się przez warstwę języka to jest dobrą lekturą a wręcz ponadczasową. Czytając przykłady o błędach w dyskusjach, czesem miałem reminescencje z różnych debat polityków, bo to przychodzi pierwsze do głowy kiedy myślę o słabo prowadzenej dyskusji.
Krótka lektura, chodź nie łatwa i pewnie nie raz się będzie do niej wracać.

Świetny poradnik dotyczący tego, jak prowadzić spory. Książka uczy znajdowania błędów i nieścisłości w myśleniu przeciwnika w dyskusji. Pokazuje także jakich technik używać, by stać się bardziej wiarygodnym zarówno dla oponenta, jak i osób przysłuchującym się dyskusji. Gorąco polecam!

Trzeba przeczytać ze zrozumieniem, nie można stosować z rozmachem, żałośnie ślepo, wszystkich poleconych sposobów. Jeżeli nie uzyskałeś przy narodzinach własnego rozumu, tylko wtedy nie zobowiązuję Cię do odfiltrowania przekazanych doktryn, nie sięgaj nawet po tę książkę. Schopenhauer też czasem się myli, wtrącone archaizmy czy masowe obcojęzyczne zwroty utrudniają lekturę (część z nich jest istotnie pomocna). Najprostszy przykład pomyłki, tkwienia w błędzie: "rozum rozdzielony jest właściwie równo” – jak zinterpretować to, by nie było głupotą?
„Erystyka, czyli sztuka prowadzenia sporów” nie uczy znalezienia prawdy, a przede wszystkim zwycięstwa mimo wszystkiemu. Dlatego w prywatnej dyskusji z równym sobie nie przyda się, tak samo w kłótni nagrywanej – oszustwa można, zazwyczaj z wysiłkiem, zdemaskować. Umożliwia ci ona efektywniejsze wygrywanie wszelakich przepychanek słownych, cięższych krótkich rozmów, pojedynków na krętactwo, gdzie liczy się odniesienie zwycięstwa przed widownią.
Osobiście nie wydaje mi się, ażebym do wszystkich zawartych wniosków nie doszedł już wcześniej bądź nie wykluczył ich. Pamiętaj też, kochany czytelniku, że jeżeli nie potrafisz prowadzić dobrze dyskusji, najlepszym na to sposobem będzie wprawienie się, a nie zasiadywanie się w książkach. Niektórzy nie rodzą się z takimi umiejętnościami oraz ich nie wrodzą. Przykro mi.
Osobiście nie czuję, jakobym wyniósł z niej wiele, dlatego stawiam ocenę niższą.

Mimo tego, że mówione jest że to jest jakiś basic do dyskusji i wygrywania sporów, to moim zdaniem ta książka się okrutnie zestarzała i pewnie można znaleźć dużo lepsze poradniki, z tym że mi aż tak bardzo nie były potrzebne...

Studiowało się tą filozofię w sumie bodajże 6 lat, więc i troszkę filozoficznych książek się przeczytało. To książka z mojej półki "różności", wrzucam tu te setki książek które przeczytałem w życiu w latach 2000-2019.