Diabeł na dzwonnicy

1998-01-01
1998-01-01
83-87021-43-1
literatura polska kresy

Okładka książki Antologia WYSPY. Port pierwszy Józef Baran, Ernest Bryll, Wojciech Chmielewski, Stefan Chwin, Przemysław Dakowicz, Jacek Dehnel, Martyna Deszczyńska, Małgorzata Goraj-Bryll, Wacław Holewiński, Tomasz Jastrun, Wojciech Kaliszewski, Wojciech Kudyba, Krystyna Lars, Marek Ławrynowicz, Janusz Majewski, Monika Małkowska, Piotr Matywiecki, Piotr Milewski, Marek Nowakowski, Kazimierz Orłoś, Tomasz Różycki, Elżbieta Sawicka, Adrian Sinkowski, Tadeusz Sobolewski, Rafał Wojasiński
Antologia WYSP... Józef Baran, Ernest...
Okładka książki Jak żółwik Skorupka domek remontował Opowieści dla starszaków - część 3 Jakub Należyty Jan, Kazimierz Siwek Jan, Marek Ławrynowicz, Krejzler Marek, Wojciech Próchniewicz
Jak żółwik Sko... Jakub Należyty Jan,...

Wzruszająca saga rodzinna.
"Żyli, byli, przeminęli" - pozostaje pamięć i śmiech przez łzy, zwłaszcza, że historia dotyczy kresowiaków.

Wysłuchałam "Diabła" czytanego fantastycznie przez Henryka Machalicę. Z kresowym zaśpiewem, poczuciem humoru i lektorskim wyczuciem.
Po wszystkich Apoloniach spacerujących Aleją Róż - niedosłuchanych i skomentowanych słowami nie nadającymi się do upublicznienia spełniło się!
Cierp, duszo moja - a trafisz na perełeczkę.

Wzruszająca saga rodzinna.

Słodko-gorzka opowieść o czasach i miejscach, których już nie ma i nigdy nie będzie, bo zmiotła je bezpowrotnie sowiecka pożoga. Marek Ławrynowicz ze swadą i humorem opowiada o swoich przodkach i ich perypetiach w okresie wojny oraz czasach stalinowskich, niezwykle celnie odmalowując rozmaite absurdy tamtych lat. Opowieść przypomina trochę niewiarygodne bajduły, jakie przy szlachetnym trunku mógłby snuć baron von Münchhausen, i wzbudza szczere rozbawienie, nawet jeśli chwilami doprawione nostalgią i smutkiem.

Wysłuchałam audiobooka w interpretacji Henryka Machalicy, który przedstawia całość stylem gawędziarskim, miejscami odrobinę ironicznym, nadając historii dodatkowego smaczku i charakteru opowieści snutej przy biesiadnym stole, zwłaszcza że nie zabrakło tam ani poziewywania, ani bełkotliwych czasem, nie do końca na trzeźwo ciągniętych przyśpiewek, ani tym bardziej kresowego zaciągania.

Szczerze polecam - doskonała zabawa, a i ziarenka wzruszenia się trafią.

Ależ się ubawiłam przy słuchaniu tego audiobooka - przede wszystkim dzięki treści powieści Marka Ławrynowicza, ale także dzięki świetnej interpretacji Henryka Machalicy.

Autor w brawurowy, niezwykle barwny i zabawny sposób opisuje historię dwóch rodzin - swoich przodków. Dużo miejsca poświęca obu dziadkom i babciom oraz stryjom, wśród których nie brakuje oryginałów.
Z czasem poznajemy także rodziców oraz samego narratora, który szczegółowo odtwarza swoje przyjście na świat i pełną niespodzianek drogę ze szpitala do domu; potem przychodzi czas na okres dzieciństwa, które przypadło na pierwsze powojenne lata.

Cały czas jest i śmieszno, i straszno, gdyż akcja obejmuje burzliwy okres - dwie wojny światowe i stalinizm. Historyczne wydarzenia przetaczają się z wielkim hukiem przez życie bohaterów, przerzucając ich z miejsca na miejsce, by ostatecznie wyrwać z Kresów na tzw. Ziemie Odzyskane.

Wielką zaletą jest gawędziarski styl, suto okraszony zabawnymi powiedzonkami, barwnymi, plastycznymi, nieraz groteskowymi opisami postaci i ich perypetii. Pełne humoru są również dialogi i wewnętrzne monologi bohaterów. W ten świat pełen śmiechu wkradają się jednak i tragiczne wydarzenia, śmierć, prześladowania, jednak narrator relacjonuje je z właściwym sobie wisielczym poczuciem humoru, jakby chciał oswoić strach i płynące z niego konsekwencje.
I w wojennym, i powojennym świecie śmiech, kpina oraz dystans do rzeczywistości zdają się być sposobem na przetrwanie. W tym kontekście literackim majstersztykiem jest na przykład opis zakładania kołchozu przez jednego ze stryjów, który miesiącami nagminnie i z wielkim zaangażowaniem upijał się z mieszkańcami wioski, chcąc przekonać ich do "socjalistycznych idei".

"Diabeł na dzwonnicy" to opowieść dynamiczna, barwna i zapadająca w pamięć. Poszczególne postacie przesuwają się przed oczyma czytelnika jak żywe, a ich przygody raz bawią, raz wzruszają, raz skłaniają do refleksji.
Autorowi udało się świetnie połączyć powagę z poczuciem humoru, a nie jest to łatwe, bo przy tematyce wojennej i związanej z komunistycznym reżimem można szybko przekroczyć cienką granicę dobrego smaku.

Polecam z czystym sumieniem!:)

Z...

Nostalgia za czasami dawno i bezpowrotnie minionymi i lekki,niekiedy frywolny wręcz humor mimo ciężkich czasów, o jakich traktuje przypowieść. W kwestii fabuły i treści - to kilku pokoleniowa saga przesiedlonych w głąb Polski wileńskich rodzin, z punktu widzenia i słyszenia tego najmłodszego.W kwestii języka i odczuć - dostałem więcej niż oczekiwałem. Urocze.

Nic specjalnego! Bardziej takie COŚ, byleby tylko jakoś zająć czas, który został bezpowrotnie stracony. Ale nawet przy tak niskich wymaganiach jakie miałem do tej książki to stwierdzam, że to było żenujące. Zdecydowanie nie polecam. Lepiej już sięgnąć po coś innego niż to. Ta się do niczego nie nadaje. To była mordęga! Coś czego nie chciałbym powtórzyć! Całe szczęście, że mam to już za sobą! Wolałbym już nie więcej nie trafić na tego typu książki, niestety tego się nie uniknie. Zawsze znajdzie się coś podobnego:/

Opowieść o czasach niełatwych, o przedwojennych, wojennych i powojennych perypetiach pochodzącej z Wilna i okolic polskiej rodziny. O międzywojennej wielokulturowości. O przesiedleniach i układaniu sobie życia w komunistycznej Polsce. Na szczęście bez uderzania w tony męczeństwa, lecz z przymrużeniem oka, bez którego życie byłoby nieznośne.

nie jestem obiektywnym odbiorca tworczosci Pana Ławrnowicza- uwielbiam go niemal bezkrytycznie.
Ta ksiazka jest dla mnie magiczna podroza do czasu i miejsc, ktorych juz nie ma.

lekka, zwiewna i przyjemna

lubię taki humor i takie historie
chce więcej

Bardzo sympatyczna ksiazeczka.

Bardzo sympatyczna ksiazeczka.

Na wesoło perypetie kresowej rodziny.

Na wesoło perypetie kresowej rodziny.

• II wojna światowa
  • PRL