Szóste, najmłodsze i inne opowiadania

Okładka książki Szóste, najmłodsze i inne opowiadania Józef Hen
Okładka książki Szóste, najmłodsze i inne opowiadania
Józef Hen Wydawnictwo: W.A.B. literatura piękna
W.A.B.
2012-01-25
2012-01-25
opowiadania bokser głód hitlerowcy II wojna światowa ironia literatura polska literatura rozrachunkowa obóz koncentracyjny rozrachunek z przeszłością zagłada

Jedne z najlepszych opowiadań jakie czytałam. Cudze chwalicie, swego nie znacie. Czytajmy i doceniajmy.

Jestem pod wrażeniem tych krótkich utworów Józefa Hena. Mają swoje lata ale są najbardziej aktualne z aktualnych. Poruszają do głębi. I te spointowania! Mistrzostwo!

To moja pierwsza książka Hena i Pisarz od razu skradł moje serce stylem pisania, soczystym, jasnym, wyrazistym językiem i świetnie skrojonymi opowiadaniami. Są one urozmaicone, że specyficznym poczuciem humoru , ale i " trzeźwym liryzmem". Okołowojenna rzeczywistość z bardzo rozmaitych perpektyw. Mądre i dobre.

W zbiorze opowiadań "Szóste najmłodsze i inne opowiadania" znajdują się opowiadania napisane na przestrzeni wielu lat.W zbiorze Szóste najmłodsze inne opowiadania znajdują się opowiadania o tematyce obozowej z drugiej wojny światowej jak Bokser i śmierć według mnie jedno z najlepszych w tym zbiorze,Krzyż walecznych krótkie opowiadanie o powrocie do rodzinnej wsi która została spacyfikowana.Znajdują się tu również opowiadania o sporcie,miłości,odnoszące się do klasyki dzieł literatury rosyjskiej jak choćby opowiadanie o Czechowie.
Szóste najmłodsze i inne opowiadania to zbiór opowiadania pisarza dziś zapomnianego Jóżefa Hena,który w swym zbiorze przedstawił opowiadania o różnorodnej tematyce przedstawiając opowiadania z różnych okresów swojej twórczości.

Józef Hen - to dla mnie synonim solidnej literatury. Nie muszę nic więcej dodawać. Pierwszy raz czytałam jego opowiadania i mogę z czystym sumieniem polecić! Uczta dla czytelnika!

1903

Część opowiadań jest stosunkowo stara, jeszcze z lat pięćdziesiątych, ale niewiele się zestarzały, czyta się to lekko, język jest potoczysty ale jakoś nie porywa.

... "kawał" solidnej prozy najwyższych lotów.... świetne

... "kawał" solidnej prozy najwyższych lotów.... świetne

28 opowiadań Józefa Hena różni czas, przestrzeń, bohaterowie. Spotykamy w nich walczących żołnierzy, więźniów obozu koncentracyjnego, ale również kobietę podróżującą na grób swojego męża, pisarza gotowego sprostać oczekiwaniom cenionego przez siebie krytyka, tajemniczą wielbicielkę jednego felietonisty. Jednak jest coś co te opowiadania łączy. Hen przedstawia różnorodne sytuacje, w których człowieka ciągnie do człowieka. Widać w tych opowiadaniach pragnienie bliskości, tęsknotę za kimś, dla kogo nie jest się obojętnym, napięcie z tą tęsknotą związane. Oddane jest to w sposób prostolinijny, bez zbędnego eksperymentowania formą. W rezultacie opowiadania Hena należą do najlepszych, jakie miałem okazję czytać. Po prawie każdym z nich potrzebna mi była chwila ciszy.

„ Mnóstwo ważnych spraw rozstrzyga na tym świecie przypadek ”

28 opowiadań jednego z mistrzów krótkiej formy , podzielonych na trzy części . W pierwszej części zatytułowanej od pierwszego w kolejności zamieszczonego w niej opowiadania '' Bokser i śmierć '', zawarły się historie głównie o tematyce wojennej, wojskowej i sportowej . Mimo że tematyka wojenna i sportowa nie jest moją ulubioną, opowiadania te są tak cudnie napisane, że czytałam je z nieładnie otwartymi ustami i pełna podziwu dla autora . Trudno byłoby mi wybrać jakieś najlepsze, ponieważ wszystkie są na tym samym wysokim poziomie, co rzadko się zdarza w przypadku zbioru opowiadań .Słowo które mi się narzuca na myśli w kontekście tych historii to '' żarliwe '' . Tak, wszystkie one oznaczają się gorliwością i zapałem Hena, przy ich pisaniu . To po prostu daje się zauważyć . Nic tu nie jest przypadkowe, wszystko dokładnie przemyślane i na swoim miejscu . Żadnego zbędnego słowa, czy zdania . Są bardzo przekonywujące, mimo że nie ma w nich nawet krzty patosu, którego ja wprost nie znoszę . Wszystkie zasługują na uwagę , nawet te najkrótsze na, dosłownie półtorej strony, noszące tytuł '' Ona '' , które opowiada o tym...jak pięknie pachnie nafta :). W tej części opowiadania pochodzą z lat 1940 - 1962 .
Część druga jest dość specyficzna spina ją klamra o tytule '' Powiernik serc '' . Pewien człowiek wpada na pomysł, że będzie wysłuchiwał opowieści . Daje ogłoszenie do prasy, że jest słuchaczem - powiernikiem serc . Nie doradza, nie odradza, tylko po prostu wysłuchuje kogoś, kto potrzebuje się zwyczajnie wygadać . Przyznaję,że historie opowiadane przez klientów słuchacza, są ogromnie ciekawe i naprawdę różnorodne i różnotematyczne , zawierają się w latach osiemdziesiątych , jedno tylko ostatnie '' Klarysa '' napisane zostało w roku 2006 . Trzecia część „ Niebo naszych ojców ”, zawiera trzy opowiadania nowe z roku 2010, 2011 , oraz jedno z roku 1964 . W tej części znajduje się opowiadanie które dało tytuł całej omawianej książce, czyli '' Szóste, najmłodsze '' , traktuje ono o Heidi, ostatniej najmłodszej córce państwa Goebbelsów i o tym co by było gdyby ona przeżyła...Polecam całą książkę, tym którzy potrafią docenić dobrą literaturę .

„ Mnóstwo ważnych spraw rozstrzyga na tym świecie przypadek ”

Nie jestem największą fanką opowiadań, a mimo to te pochłonęłam. Nie ulega wątpliwości, że autor doskonale odnajduje się w tej formie, przelewając na papier swoje najgłębsze przemyślenia. Ubiera w słowa myśli, których by może byśmy nie chcieli głośno wypowiadać.

Realia okołowojenne, które są tłem dla większości pozycji w zbiorze, dodają nieco patosu. To opowiadania niosące przesłanie, pokazujące po pierwsze to, że wcale się nie zmieniliśmy, a po drugie, że wolność i pokój należy cenić, a uczuć i pragnień nie wolno lekceważyć.

• 2015
  • Lit. polska