Kacper Ryx i tyran nienawistny

Okładka książki Kacper Ryx i tyran nienawistny Mariusz Wollny
Okładka książki Kacper Ryx i tyran nienawistny
Mariusz Wollny Wydawnictwo: Otwarte Cykl: Kacper Ryx (tom 3) powieść historyczna
powieść historyczna
Kacper Ryx (tom 3)
Otwarte
2010-10-14
2010-10-14
Kraków Stefan Batory Ryx

Cóż, kolejnego ciekawa część historii Ryxa. Tym razem osadzona w czasach panowania Stefana Batorego i historią Sauela Zborowskiego

Solidna lektura świadcząca o dużej wiedzy i przygotowaniu autora. Warto przeczytać.

Bardzo dobra książka z akcją osadzoną w historii. Jak się okazuje mnóstwo szczegółów ujętych w powieści, może w nieco innym czasie, lecz wydarzyło się naprawdę. Świetnie się tego słucha, ogrom pracy autora. Zdecydowanie polecam.

3cia już z cyklu. Tym razem wciąga nas w wojenną pożogę w czasach Stefana Batorego. I choć trochę przypominała mi Ogniem i Mieczem, to jednak jest bardziej dosadna, pokazuje wiele faktów historycznych choć od takiej bardziej bezpośredniej i okrutnej a momentami i sadystycznej strony.

Dla fanów serii, których wciągnęła narracja z wcześniejszych części.
Domyka sporo wątków z wcześniejszych części. Konieczne zachowanie kolejności.

Dla fanów serii, których wciągnęła narracja z wcześniejszych części.
Domyka sporo wątków z...

Kacpra Ryxa odsłona trzecia.
Mam wrażenie, że tym razem historia Kacpra stanowi tło, na pierwszym planie zaś mamy historię Rzeczypospolitej za panowania Stefana Batorego. To on, przez mającą się za wszechmocną szlachtę, nazwany jest tyranem nienawistnym. Na pewno był solą w ich oczach.
W oczach tych, którzy wychodzili z założenia, że szlacheckie urodzenie chroni ich przed wszelkimi konsekwencjami czynów, których się dopuszczali. Jako przykładem Autor posłużył się postaciami braci Zborowskich oraz Stanisława Diabła Stanickiego, których wyczyny mrożą krew i wzbudzają przerażenie, a którzy byli w tej powieści głównymi antagonistami Ryxa.
Mariusz Wollny w tej części nie pozwala swojemu bohaterowi na chwilę wytchnienia, rzuca go to na Krym, to gna przez Dzikie Pola. Rozdarty rozłąką z Janką, gnany strachem o jej los nie ma w tej części łatwego życia. Jego wrogowie nie śpią, czas nie działa na jego korzyść, jednak obowiązki wobec króla są najważniejsze. Radzi sobie nasz Kacper jak może, raz los mu sprzyja, raz idzie mu na rękę, aż strach pomyśleć co będzie kiedy karta się odwróci...
Przede mną ostatni tom, ciekawam bardzo co tam przygotował dla nas Autor, tymczasem polecam gorąco ten i wcześniejsze części cyklu.

Kacpra Ryxa odsłona trzecia.

„Kacper Ryx i tyran nienawistny” to już trzeci tom przygód sławetnego inwestygatora królewskiego. „Tyranem nienawistnym” nazywany był król Stefan Batory a inne jego przezwiska to „gwałciciel swobód szlacheckich”, „węgierski pies” i po prostu „tyran”. Oczywiście mówiono tak o nim za jego plecami, bo powszechnie bano się go i słuchano jak żadnego z władców elekcyjnych. Co mamy w tym tomie? Dość krwawy wątek Elżbiety Batory, siostrzenicy króla, która aby zachować urodę ponoć kąpała się we krwi młodych dziewic. Zaś Kacper Ryx nadal ma na pieńku ze Zborowskimi i ściga najgroźniejszego z nich- Samuela. Oprócz tego prowadzi śledztwa w niewyjaśnionych zabójstwach i kradzieżach. Wreszcie wyrusza na wojnę z Moskalami. Spotka go za to nobilitacja, ale nie chcę zdradzać treści. Tymczasem jego luba Janka tuła się gdzieś po królestwie, ciągle się z Kacprem rozmijając.
„Kacper Ryx i tyran nienawistny” to powieść historyczna o epickim rozmachu, niebanalnych bohaterach i mrożących krew w żyłach zbrodniach. Można się w niej rzeczywiście zaczytać i stracić poczucie czasu. Książka dopracowana też w najdrobniejszych szczegółach a dla dociekliwych zamieszczono w niej mapki oraz słowniczek staropolskich i łacińskich wyrazów. Według mnie dzieło kompletne i zasługujące na uwagę. Polecam. Mocne siedem gwiazdek (bardzo dobra).

Koejna część przygód Kacpra Ryxa, wciągająca jak dwie poprzednie. Chociaż tym razem Kacper nie przebywa tylko w swoim Krakowie, ale przemierza całe wschodnie połacie Rzeczypospolitej, walcząc na północy u boku króla Batorego i pokonując Dzikie Pola, docierając nawet na Krym w poszukiwaniu miłości swojego życia i walcząc ze swoim największym wrogiem.
Zakończenie książki sprawia, że z koniecznie trzeba sięgnąć po następną część.

Zakończenie książki...

Zacna pozycja, acan! Co się człowiek może historii nauczyć z powieści Mariusza W., wspaniała rzecz! Ten tom dużo lepszy niż drugi, choć to co się bohaterowi przytrafia i jak z tego wychodzi to już naprawdę bardziej jak z filmu akcji niż jak z powieści historycznej, ale... podoba mi się! Tyran nienawistny bardzo ciekawie i nieco tajemniczo został przedstawiony, a postać Szejtana mnie urzekła i rozbawiła.

Polecam, choć miejscami opis przygód moze byc lekko przydługi, to jednak wart jest zachodu ;)

Trzeci tom przygód Kacpra. Więcej sensacji i przygody niż w poprzednich tomach. Niesamowite tło historyczne. Dla mnie rewelacja!

• Historyczne
  • Audiobooki