Rwący nurt historii. Zapiski o XX i XXI wieku

Okładka książki Rwący nurt historii. Zapiski o XX i XXI wieku Ryszard Kapuściński
Okładka książki Rwący nurt historii. Zapiski o XX i XXI wieku
Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Znak reportaż
reportaż
Znak
2007-01-01
2007-01-01
Rosja Islam Trzeci Świat Pacyfik Europa reportaż

Kolejna, po "Autoportrecie reportera" książka złożona z fragmentów wywiadów udzielonych przez Ryszarda Kapuścińskiego. W tym przypadku Autor nie dożył premiery, a co za tym idzie, osobiście nie zaakceptował wszystkich rozdziałów. Jak pisałam przy okazji innych tego typu książek - mam poważne wątpliwości co do racji bytu takich publikacji.

Tutaj raził mnie zwłaszcza brak kontekstu - oceny Kapuścińskiego miały inną wagę np. w latach 80., 90. czy w XXI wieku. Co prawda można na końcu książki podejrzeć, z kiedy owy fragment pochodzi, jednak mi to zaburza ciągłość odbioru, przez co poniechałam zaglądania do bibliografii (zresztą w większości zagranicznej),ze szkodą dla siebie samej.

Co można o tej książce powiedzieć? Wyłania się z niej obraz Kapuścińskiego jako osoby wykształconej, obytej w świecie, doskonałego prognosty, a przede wszystkim człowieka inteligentnego. Wiele (a w zasadzie większość) jego opinii i przewidywań jest aktualnych do dzisiaj. Kapuściński posiadał wielki dar analizy oraz syntezy - dlatego jego największe książki nie traktują tylko o miejscach wprost w nich opisanych, ale są uniwersalne. Bowiem mechanizmy władzy są wszędzie podobne. Bardzo przypadł mi do gustu rozdział o globalizacji - bardzo aktualny, dający trzeźwy pogląd na relacje rządzące światem XXI wieku.

Choć forma książki nie bardzo mi odpowiada, doceniam fakt, że dzięki tego typu wydawnictwu mogłam poznać wiele analiz i poglądów Kapu - w innym wypadku pewnie nawet nie wiedziałabym o ich istnieniu.

Tutaj raził mnie zwłaszcza brak...

Lubie reportaże ale ten mnie nie zachwycił i nie porwał.

Lubie reportaże ale ten mnie nie zachwycił i nie porwał.

Generalnie uwielbiam pana Kapuścińskiego, ale ta książka to raczej zbiór złotych myśli niż reportaż. Trochę o wszystkim i o niczym.

I jeszcze trochę o reportażu...

I jeszcze trochę o reportażu...

"Rwący nurt historii" zawiera spostrzeżenia, refleksje oraz komentarze Kapuścińskiego na temat obecnej i dawnej sytuacji w różnych zakątkach świata. Sporo autor pisze o miejscach dotkniętych wojną (wojnami),terrorem, nędzą, cierpieniem...

Dużo tu konkretnych, przejmujących, wstrząsających obrazów i przykładów. Znaczą część z nich znamy z reportaży Kapuścińskiego, ale warto sobie je przypomnieć, bo dają do myślenia. Jeśli ktoś nie czytał jeszcze reportażowych książek autora, może sięgnie po nie właśnie po lekturze "Rwącego nurtu historii".

W tych zapiskach nie ma pustosłowia, banałów, tanich chwytów. Mamy tu same konkrety, głębokie myśli, historiozoficzne podsumowania oraz puenty, które udowadniają, że ludzie nie potrafią uczyć się na własnych błędach. Dotyczy to zwłaszcza polityków i rządzących.

Nie wiem, czy jest to lektura do poduszki, gdyż niektóre opisy są drastyczne, ale na pewno warto poznać "Rwący nurt historii".
Ja wysłuchałam audiobooka w świetnej interpretacji Henryka Pijanowskiego.

Pouczająca i otwierająca oczy na świat analiza procesów społecznych i gospodarczych. Bardzo doceniam starania, aby ukazać w szczególności dynamikę zachodzących zmian, naszkicować genezę ich powstania oraz otoczenie historyczne i kulturowe.
Z każdego fragmentu tekstu przebija niezwykłość Ryszarda Kapuścińskiego, jego pokora wobec świata oraz mądrość, którą dały mu liczne podróże i kultury.

Trochę chaotyczne, ale bardzo ciekawe komentarze autora w oparciu o wiele własnych unikalnych doświadczeń.

Na okladce czytam:
"Zbiór wypowiedzi Ryszarda Kapuścińskiego o globalizacji, historii, a także poszczególnych regionach świata: Afryce, Ameryce Łacińskiej, Europie, Rosji. Wybór i układ rozdziałów został zaakceptowany przez Ryszarda Kapuścińskiego...."

A prawda jest taka, że po moim długim okresie milczenia (p. wytłumaczenie przy "Buszu po polsku"),recenzuję już dziesiątą jego pozycję, a wszystkie, z wyjątkiem "Imperium", to pozycje o mniejszym znaczeniu, to erzac dzieł takich jak wspomniane "Imperium", oraz "Cesarz", "Heban", "Rozmowy z Herodotem", "Szachinszach" czy "Wojna Futbolowa".

Oczywiście, wszystkie te książki czytałem, lecz wiele lat temu, ale nie mając obecnie do nich dostępu, wziąłem się za pozycje cenne, lecz o wiele mniej atrakcyjne bo są to zapiski w stanie surowym jak cykl "Lapidarium", materiały opracowane pośmiertnie, dotyczące Polski bądź poezje

W tym przypadku, jak najbardziej, doceniam starania Krystyny Strączek, tak w koncepcji jak i w opracowaniu tej książki, jednakże ustępuje ona wyraźnie wymienionym, a co gorsze, niewiele wnosi nowego, bo właściwie wszystko znam z innych pozycji.

Nie każdy jest tak stary jak ja, nie każdy więc czytał tego „cesarza reportażu” tyle co ja, przeto należy podkreślić jej wartość poznawczą i co bardzo istotne - w formie usystematyzowanej i transparentnej, a doceniam to, bo bałagan w „Lapidariach” zmęczył mnie okrutnie. Pewne 7/10

Na okladce czytam:

Idealna pozycja, aby zacząć przygodę z Kapuścińskim.

Idealna pozycja, aby zacząć przygodę z Kapuścińskim.

10/10. Za jednostkę w tłumie!

10/10. Za jednostkę w tłumie!

• Reportaż
  • Literatura faktu