Chrystus z karabinem na ramieniu

Okładka książki Chrystus z karabinem na ramieniu Ryszard Kapuściński
Okładka książki Chrystus z karabinem na ramieniu
Ryszard Kapuściński Wydawnictwo: Czytelnik reportaż
reportaż
Czytelnik
2013-07-04
1976-01-01
reportaż polski

Na półkach: , , , , , ,

Kolejny tom reportaży Kapuścińskiego czytany wiele lat temu. Wbrew tytułowi składa się z trzech części, z których tylko druga poświęcona jest Ameryce Łacińskiej, a głównie Południowej i historii śmierci Che Guevary oraz tamtejszym guerillasom. Pierwsza dotyczy Izraela i Palestyny, zaś ostatnia Mozambiku.
Jak zwykle łatwo dać się uwieść opowieściom autora, umiejętnie dawkowanym informacjom obiektywnym oraz wrażeniom własnym, szczególnie z rozmów i obserwacji. Równie łatwo było wyrobić sobie własne zdanie, przypadkowo zbieżne z tym, z wyjątkiem właśnie części o partyzantach południowoamerykańskich i teologii wyzwolenia. W latach 90-tych były to tematy passé, zaś wektor ich oceny zmienił się w stosunku do PRL-owskiej propagandy o 180 stopni. Dziś pewnie się to nieco wyrównało, aczkolwiek nie sposób oprzeć się wrażeniu, że poza Urugwajem we wszystkich krajach Ameryki Łacińskiej rządzący,nawet jak wywodzą się z kontestujący społeczny porządek lewicy, w końcu stają się skorumpowanymi autokratami. Czasy się zmieniają, kulisy także (technika, media, mody kulturowe),ale tam gdzie była wielka bieda – jest taka nadal, tam gdzie była wojna – nadal trwa. Izrael jest inny, ale Palestyna ta sama. I tylko o Mozambiku już dziś nikt nie pamięta.
Zapis czasów powstania, ale i fatum poszczególnych miejsc.

Jak zwykle łatwo dać się uwieść opowieściom autora, umiejętnie...

Kolejny bardzo dobry reportaż Kapuścińskiego przeczytany przeze mnie tym,razem obejmuje kilka wydarzeń.
Chrystus z karabinem na ramieniu bardzo dobrze przedstawia konflikt izraelsko -palestyński, konflikt który nadal nie został rozwiązany. Oprócz tego otrzymujemy charakterystykę przewrotów w Ameryce Południowej. Dostajemy także sylwetki Che Guevarry i Salvadorra Allende.Jak to u Kapuścińskiego reportaż opowiedziany jest głównie przez bohaterów wydarzeń. Myślę że, to były jedne z lepszych reportaży napisane przez Kapuścińskiego.

Rzetelny reportaz, ktory czyta sie jak dobrej jakosci thriller polityczny. Ciarki przechodza po plecach.

Bardzo dobry reportaż. Jeżeli lubi się Kapuścińskiego to i tak książka nie zawiedzie. Czyta się szybko i przyjemnie.

Po tylu latach czytania reportaży wreszcie sięgnęłam po książkę Kapuścińskiego. Klasa sama w sobie.

Daje do myślenia - jedno z lepszych dzieł Kapuścińskiego.

Daje do myślenia - jedno z lepszych dzieł Kapuścińskiego.

Ciekawie wyjaśniony konflikt izraelsko-palestynski i iperialistyczna "polityka" U.S.A. w Gwatemali i Ameryce Pd.

Najbardziej w tej książce pociągnął mnie tytuł. Przeczytałem, jak każdą Kapuścińskiego, jednym tchem. Wiecie, co pamiętam. Prawie nie, ale wydaje mi się, że na czas lektury czułem proch pustyni w ustach i zapach pieczonej nad ogniem fasoli. Byłem w Ameryce Południowej, dwa dni.

Czytałam do matury.

Czytałam do matury.

Dla mnie "Guevara i Allende" najlepszy rozdział. Świetne, bardzo trafne porównanie tych dwóch postaci, tak różnych, ale w pewnym sensie - nieco podobnych.

• Reportaż
  • Reportaże