Terapia prowokatywna

Jeff BrandsmaFrank Farrelly Wydawnictwo: METAmorfoza nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Provocative Therapy
Tomasz Szokal-Egierd
METAmorfoza
Provocative Therapy
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tomasz Szokal-Egierd

Książka opisuje terapię, w której terapeuta jest autorytetem ze względu na szerokość wachlarzu reakcji. Może zachowywać się jak kolega, czasami jak błazen pytając kolejny raz jaki jest problem, ze zdziwieniem lub jako ekscentryczny naukowiec, który rozpracowuje badania naukowe. Działając prowokatywnie balansuje pomiędzy rożnymi etapami rozwiązania i zrozumienia problemu ze...

Książka ma bardzo fajne przykłady. Dla nich naprawdę warto ją przeczytać. To takie interwencje terapeutyczne, które są i zabawne i pouczające, i intuicyjnie trafne. Wszystko to jest świeże. Niektóre sformułowania także zapadły mi w pamięć – np. „Czułem się jakbym brodził po kolana w diamentach”.

No ale książka ma także sporo minusów. Na przykład tytuł jest zupełnie...

Czy terapeuta musi być śmiertelnie poważny? Współczujący i empatyczny? A może zdynstansowany?

Frank Farelly prezentuje nam swoje podejście do terapii i pacjentów. Czasem zabawne, prowokujące i śmieszne. Czasem bezpośrednie, wręcz bezczelne. Za to zawsze z wielkim sercem i wiarą w ludzi i ich potencjał.

O odkrywaniu metody prowokatywnej i jej skuteczności z pierwszej...

Nie przekonałam sie do końca, co do skuteczności terapii, ale książkę czyta się bardzo dobrze i daje szersze spojrzenie na możliwości terapeutyczne

Terapia prowokatywna jest tematem kontrowersyjnym. Sięgnęłam po tą książkę przypadkiem i przeczytałam z zainteresowaniem.
Zawiera oczywiście ogólny opis założeń ale też studia przypadków. I właśnie te ostatnie czynią książkę tak ciekawą.
Co prawda są to opisy przypadków amerykańskich pacjentów ale można je spokojnie odnieść do naszych warunków.

Książka napisana jest...

• Psychoterapia
  • Psychologia
  • Rozwój osobisty
  • Chcę w prezencie
  • Posiadam2
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Terapia prowokatywna