Radiance

Okładka książki Radiance Alyson Noël
Okładka książki Radiance
Alyson Noël Wydawnictwo: Square Fish Cykl: Riley Bloom (tom 1) fantasy, science fiction
Riley Bloom (tom 1)
Square Fish
2010-08-24
2010-08-24
Riley Bloom Ever śmierć

Riley jest martwa- co do tego nie ma wątpliwości. Zginęła ponad rok temu, w wypadku samochodowym. Jako duch korzystała z nowych możliwości, często też odwiedzała swoją siostrę- Ever. Nadszedł jednak moment, by w końcu przejść na drugą stronę mostu w Sumerlandzie. Nastolatce wcale nie jest tam łatwo- staje przed Radą i musi wytłumaczyć się ze wszystkiego, co robiła w swoim krótkim życiu. Nie dość, że nie dożyła do swoich trzynastu urodzin, to teraz zobaczyła jak bezwartościowe było życie, które wiodła. I wszyscy Tu słyszą jej myśli! Całe szczęście Rada przydzieliła jej zadanie poszukiwania na Ziemi dusz, które od wieków nie przekroczyły mostu. Pierwszym celem jest sprowadzenie Tu tajemniczego Promienistego Chłopca, w czym pomóc ma przewodnik- Frajer. Czy Riley poradzi sobie z pierwszym zadaniem?
Jak na tak cienką książkę, można o niej naprawdę dużo powiedzieć. Postać głównej bohaterki polubiłam już na samym początku cyklu "Nieśmiertelni". Cieszę się, że młodsza siostra dostała też własne książki, w których pełni główną rolę. Riley jest małą, niepogodzoną z własną śmiercią buntowniczką. Nie ma jej się jednak co dziwić- nie zdążyła nawet wkroczyć w wiek nastoletni. Los był wobec niej bardzo okrutny- w końcu jej jedynym marzeniem było mieć trzynaście lat. Nawet chamskie i pyskate komentarze powodują, że rośnie wobec Riley uczucie sympatii- ile nastolatek tak postrzega świat wokół siebie, a główna bohaterka po prostu zapomina, że wszystkie pozostałe duchy słyszą jej myśli. Do swojego zadania też podchodzi w typowy dla tego wieku olewczy sposób. Nie da się jednak zaprzeczyć temu, że jest to dobra, bardzo kochająca swoją rodzinę, wspierająca innych dziewczynka, która potrafi dostrzec swoje błędy i pracuje nad tym, by być lepszą dla innych. Podoba mi się też pomysł na Tu i Teraz. Dzięki niemu książka nie dzieli nikogo na dobrego i złego- każdemu może powinąć się noga, ludzie są zagubieni w swoich wyborach, a po śmierci czeka ich realizacja własnego przeznaczenia za pomocą zadań, które lubią. Podsumowując- "Aura" jest bardzo fajną książką dla młodszych nastolatek. Dzięki Riley poczują, że nie są ze swoimi uczuciami odosobnione.

Kojarzycie postacie poboczne? Takie, które są w historii tylko po to, żeby stworzyć tło wydarzeń, ale nie są jakoś bardzo ważne dla całości? Gdzieś tam kojarzymy, że taki ktoś był i coś tam mu się stało, ale co, jak, kiedy i gdzie? Czasami ciężko na to wpaść.

Główna bohaterka tej książki, a właściwie kolejnej serii Alyson Noel, to Riley, czyli młodsza siostra Ever, bohaterki „Nieśmiertelnych”. Jak wiadomo i z samego opisu, jak i z poprzednich tomów Riley wraz z jej rodziną i psem Maślanką zginęła w wypadku samochodowym, który wcześniej przeżyła Ever. I właśnie w tamtej serii była tą poboczną postacią, która miała grać rolę zmarłej siostry. Nic więcej.

Teraz jednak miałam okazję dowiedzieć się, co się z nią stało po śmierci. Co się stało z każdym, kto zmarł, ponieważ dowiedziałam się, czym jest Tu i Teraz, miejsce, do którego trafiła Riley i muszę przyznać, że cały pomysł na książkę bardzo mi się spodobał.

Jest ona krótka, dzięki czemu czyta się ją bardzo szybko i przyjemnie. Nie ma tu lania wody, czy czegoś temu podobnego. Jest po prostu spojrzenie dwunastolatki na swoje nowe życie i szczerze uważam, że jest to ciekawy dodatek do całej serii o Nieśmiertelnych. Coś zbędnego, ale jednocześnie potrzebnego dla osób, które nie chcą jeszcze puszczać tego świata. Dodatkowo jest napisana oczami małej, upartej dziewczyny, która jest jednocześnie drażniąca i urocza. Prawdziwa mieszanka. Cała historia jest bardzo ciekawa i wciągająca. Czytałam ją z uśmiechem na ustach i nie martwiłam się szczególnie o bohaterów, w końcu to duchy, czyż nie?

Według mnie jest to fajne urozmaicenie serii. Lekka i przyjemna książka, którą czyta się wręcz błyskawicznie. Jeśli ktoś nie chce opuszczać tego świata, to jest to idealna pozycja. Chętnie sięgnę po kolejny tom przygód Riley, bo nie chcę jeszcze wracać do świata bez nich.

Książka tej autorki to utwór, który czyta się bardzo szybko i lekko. Fabuła sama w sobie nie jest zbyt skomplikowana i nie wymaga od czytelnika wielkiego nakładu myślowego i nie wiadomo jakich rozważań. Ot, tak można sobie poczytać w wolnej chwili dla rozluźnienia.
Sam pomysł miał potencjał. W moim przekonaniu jednak nie został wykorzystany w pełni, a wręcz okrojony. Sam pomysł, aby uczynić główną bohaterką trzynastolatkę nie byłby niczym złym, gdyby nie fakt, jakie zadanie zostało jej przydzielone. Osoby, które wydawały zadania, w moim przekonaniu były trochę niespełna rozumu. Dwaj małoletni mieszkańcy Tu i Teraz postawieni przed tak trudnym i odpowiedzialnym zadaniem? W porządku, wszystko by było bezproblemowe, gdyby nie fakt ich wieku. W moim przekonaniu zostało to nieco przesadzone, a sama osoba Railey wyniesiona na wyżyny nad wyraz zbyt wysokich umiejętności i kompetencji, względem braku jakiegokolwiek doświadczenia.
Książka nie jest zła, jednak moim zdaniem został zmarnowany potencjał, na coś naprawdę dobrego.

Książka świetna. Przyjemnie się czyta. Ciekawa. Na początku miałam mieszane uczucia co do książki ale okazała się idealna na leniwe letnie popołudnia w hamaku. Niestety (lub stety) czyta się ją aż za szybko. Nie mogę się doczekać kiedy dostane część 2.

Ta książka według mnie jest ciekawa, wciągająca, pokazująca pośmiertne życie od zupełnie innej strony.

Niezbyt fajna książka. Opowiada o 12 - latce, która żyje po swojej śmierci. Musi iść do nowej szkoły, tyle że ta szkoła jest dosyć.. dziwna. Zostaje przydzielona do grupy "Łowcy dusz", a jej pierwszym zadaniem będzie sprowadzenie "Promienistego Chłopca" na most....
aksamitne-stronice.blogspot.com

aksamitne-stronice.blogspot.com

Opinia zawiera spojlery !
Saga "Nieśmiertelni" zrobiła na mnie dobre wrażenie. Nic więc dziwnego, że postanowiłam również sięgnąć po tą nową serie połączoną z Nieśmiertelnymi. Dobrze znałam świat w Nieśmiertelnych, gdzie była akcja na Ziemi, w Summerlandzie i kilka scen w Shadowlandzie. W "Aurze" autorka stworzyła świat po drugiej stornie mostu zwany "Tu i Teraz", którego muszę bliżej poznać w kolejnej części. Dodatkowo dodała nowych bohaterów, m.inn. Radę, przed którą dusze stają po śmierci. Patrząc pod kątem bohatera mimo dziecinnych tekstów Riley co należy tłumaczyć jej młodym wiekiem jest o wiele rozsądniejsza, odważniejsza i mądrzejsza od swojej siostry. Bardziej było mi prościej polubić Riley niż zmienną Ever. Nie spodobało mi się stwierdzenie Riley, że jej szef jest przystojny, ponieważ daje to możliwość powstania w kolejnych częściach wątku romantycznego, co w tej książce jest zupełnie nie potrzebne. Książka jest krótka, nie zajmuje dużo czasu więc nawet jak denerwowałoby wrażenie czytania książki dla dzieci to myślę, że warto ją doczytać do końca.

Opinia zawiera spojlery !

Nie dawno miałam okazje przeczytać te książkę. Cykl nieśmiertelni bardzo mi się spodobał dlatego postanowiłam przeczytać to.
Jest to na sto procent książka dla młodszych nastolatek, nie znaczy to że starsi nie mogą jej przeczytać.
Bardzo nie spodobało mi się przedstawienie Bodhiego, w opisie był przedstawiony jako tajemniczy, na mnie nie wywarł takiego wrażenia. Jestem widocznie za stara na tę książkę i nie powinnam jej czytać. Normalnie nie przeszkadza mi że w niektórych książkach czytam o młodszych bohaterkach, tu jednak było to nie do zniesienia.
Jeżeli chodzi o akcje, podczas czytania śmiałam się że właśnie takie będzie zakończenie. Nie było mi do śmiechu gdy skończyłam czytać, to było do przewidzenia.
Nie mam zamiaru zniechęcać młodszych czytelników.(Polecam od 10 do 13 lat w tym wieku na sto procent się spodoba ;) ) Niektóre książki podobają się w odpowiednim wieku później mogą być męczarnią.
Książkę mogę polecić tak jak wyżej pisałam młodszym nastolatkom lub komuś kto nie miał zbyt wielu styczności z książkami i zamierza to zmienić. Ta książka jest dobra(a nawet bardzo) na początek!
Ale z całego serca polecam wam przeczytanie "Ever" książka tej samej autorki ;)

słaba akcja. myślałam że będzie to ciekawsze. książka dla młodzieży. nie wiem co mogę jeszcze napisać... zwykła obyczajówka

Książkę czyta się migiem można rzecz ze jest na jedno posiedzenie 😉 zdecydowanie idealna dla młodzieży która zaczyna czytać

Alyson Noël Aura Zobacz więcej