Perła. Obsesje i namiętności Janis Joplin

2006-01-01
2006-01-01
Lidia Drapińska
biografia muzyka

Bardzo źle napisana książka, chaotyczna, zawalona nazwiskami i nieistotnymi szczegółami. Uwielbiam Janis, ale tego się nie da czytać niestety.

Widziałam wiele krytycznych opinii na temat książki a mi się czytało ją dobrze, być może dlatego, że patrzyłam na to nie jako fanka Janis a po prostu ze zwykłej ciekawości jaka to była osoba na co dzień, poza sceną. I nie można tu mieć pretensji do autora, że przedstawił Joplin jako osobę pełną uzależnień, bo taka właśnie Janis była. Nie wymagajmy idealizowania osób i robienia z nich natchnionych , wrażliwych ponad przeciętność, uduchowionych bohaterów, tylko dlatego , że mieli niesamowity głos i charyzmę na scenie. O tym już wiemy słuchając jej utworów a to co przedstawia autor po odbyciu wielu rozmów z osobami blisko związanymi z Joplin to inna bajka, która pokazuje to drugie „ja” artystki. Doceńmy jej głos i jej twórczość, ale nie róbmy z niej boginii, bo gdyby nie wiele zbiegów okoliczności , które pomogły jej ukazać światu ten talent to traktowalibyśmy ją jak tysiące innych osób uzależnionych od seksu i narkotyków …

Nie jest to typowa biografia. Autor postanowił przedstawić Janis z perspektywy przede wszystkim osób z nią związanych. Stąd ogromny szacunek dla pracy jaką musiał włożyć przeprowadzając tyle wywiadów i odwiedzając dziesiątki miejsc. Całość wyszła jednak co najwyżej średnia. Pierwszy rozdział przypominał osobistą wędrówką śladami Joplin. Autor odwiedził jej rodzinne miasto i zdawał z tego relację. Nudną, chaotyczną (jak całość książki) i, co najważniejsze, bardzo stronniczą. Sięgając po biografię Janis miałem nadzieję dowiedzieć się czegoś konkretnego o jej życiu a nie poznać prywatną opinię autora o Teksasie. Taki opis jak obecnie wygląda rodzinne miasto gwiazdy byłby bardzo ciekawym dodatkiem, nie główną częścią. Potem robi się już lepiej, ale dalej nie idealnie.
Odwołując się do kilku innych opinii, które przejrzałem: rzeczywiście obraz Janis jaki się wyłania to postać seksoholiczki, narkomanki i alkoholiczki. Niestety na tym skupia się autor i brakuje też szerzej nakreślonych jej innych stron osobowości. Nie uważam jednak, że należy całkowicie przekreślać tę pozycję z tego powodu. Jest to jedyna biografia Joplin z jaką miałem styczność ciężko więc mi powiedzieć jak ma się ona w stosunku do innych pozycji, jednak na pewno sporo brakuje jej do ideału.

Być może ta książka zniesmaczyła niektórych ludzi i całkowicie zmieniła ich nastawienie do Janis.Niestety tu jest opisane jej prawdziwe życie, a nie takie jakiego byśmy od niej oczekiwali.Momentami nużąco się ją czyta, gdy autor opisuje życie ludzi od strony,która w ogóle nie dotyczy Janis.Jednakże wielki plus za ukazanie prawdziwego oblicza Janis Joplin.Nikt nie jest idealny.

Zdecydowane nie dla tej książki.
Sięgnęłam po nią jakiś czas temu oczarowana głosem Janis. Chciałam poznać dziewczynę, która kryje się za tak specyficznym głosem.

Poznałam alkoholiczkę, narkomankę, seksoholiczkę i bardzo zakompleksioną osobę.

Jakoś z tego bagna nałogów trudno było mi zobaczyć Perłę, którą niewątpliwie Janis Joplin była. Nie wątpię, że mogą być osoby zachwycone takim opisem życia piosenkarki. Mnie jednak książka zniesmaczyła i powędrowała na śmietnik. Mogłam ją komuś oddać, ale stwierdziłam, że w jakiś sposób podpisałabym się pod jej treścią, a co za tym idzie sposobem przedstawienia bohatera ... a NIE ZGADZAM SIĘ.

Zdecydowane nie dla tej książki.

Poznałam alkoholiczkę, narkomankę, seksoholiczkę i bardzo zakompleksioną osobę.

Książka jest o Janis, czyli o seksie, narkotykach, alkoholu i muzyce.
Książka jest cudowna. Opowiada o cudownej, lecz zniszczonej kobiecie.
Janis. Kobieta, która ciągle pragnęła miłości, ale nie potrafiła być w stałym związku. Kobieta, która dzięki używkom próbowała uśmierzyć psychiczny ból i odrzucenia. Kobieta, która potrzebowała słów uznania.

Książka jest tak świetna i jest o tak cudownej osobie, że chyba nie można tego opisać. I dlatego będzie to krótka ocena.

Z niej dowiedziałam się parę faktów o życiu tej genialnej kobiecie, np. była w ciąży (?!). I autor nieco przybliżył mi jej życie.

Janis była nieszczęśliwa na ziemi, może tam gdzie teraz jest jej dusza jest szczęśliwa...

I chyba tyle ... po prostu warto ją przeczytać! I koniec! :)

I takie moje małe marzenie po przeczytaniu tej książki - pojechać nad wybrzeże kalifornijskie w pobliżu hrabstwa Marin, tam gdzie zostały rozrzucone jej prochy.

Książka jest o Janis, czyli o seksie, narkotykach, alkoholu i muzyce.
Książka jest cudowna. Opowiada o cudownej, lecz zniszczonej kobiecie.

Książka jest tak świetna i...

Powiem szczerze, że spodziewałem się więcej po tej biografii. Myślałem, że będzie wieloaspektowa. Że przeczytam coś więcej, niż tylko opowieść, z której przede wszystkim wynika, że Janis, poza śpiewaniem, jedynie bzykała się bez opamiętania, waliła wódę i grzała herę. To nie jest zła książka, jednak brakuje w niej odpowiednich proporcji. Autor próbuje kilkakrotnie ratować treść, wchodząc w psychologiczne rozważania na temat osobowości Janis, jej kompleksów, zranień, rozczarowań itp., ale te rzadkie fragmenty przytłoczone są przez narkotykowo-alkoholowo-erotyczne ekscesy. Dla poszukiwaczy sensacji - okej, dla tych, co chcieliby zgłębić osobowość gwiazdy - trochę za mało.

Chociaż bardzo cenię sobie twórczość Janis Joplin, to tej książki nie mogę ocenić dość wysoko. Książka jest dość chaotyczna,w niektórych momentach autorka przeskakuje z tematu na temat wprowadzając u czytelnika lekkie zamieszanie w chronologii wydażeń . Ogólnie samą książkę jako biografię oceniam bardzo nisko.

Genialna :)

Genialna :)

Janis. Nieprawdopodobny głos i tragiczna, bezsensowna śmierć. Kocham Janis Joplin i choć książka nie jest wybitna to warto ją przeczytać.

• Muzyka
  • Biografie