Ratownik

978-83-60740-28-6
Radosław Bolałek
manga komiks

Okładka książki Szczyt bogów #4 Jirō Taniguchi, Baku Yumemakura
Szczyt bogów #4 Jirō Taniguchi, Bak...
Okładka książki Szczyt bogów #3 Jirō Taniguchi, Baku Yumemakura
Szczyt bogów #3 Jirō Taniguchi, Bak...
Okładka książki Szczyt bogów #2 Jirō Taniguchi, Baku Yumemakura
Szczyt bogów #2 Jirō Taniguchi, Bak...
Okładka książki Szczyt bogów #1 Jirō Taniguchi, Baku Yumemakura
Szczyt bogów #1 Jirō Taniguchi, Bak...

Ważny "reportaż" o współczesnej Japonii. Doskonale kadry obrazują niestabilność świata, w którym żyją ludzie. Niebanalne ujęcie, kadrowanie dynamiczne. Jeśli ktoś szuka oryginalnych rozwiązań formalnych, to się zawiedzie, jeśli ktoś poszukuje wciągającej, ciekawie zwizualizowanej opowieści - będzie zadowolony. Wartościowy komiks.

Prosta opowiastka, ale pokazana tak jak dobry film z Brucem Willisem. Do tego świetna kreska.

Japońskie komiksy są inne. I bynajmniej nie tylko dlatego, że należy je czytać od tyłu. Bohaterowie porozumiewają się półsłówkami, zdania są urywane, na dobrą sprawę czytelnik musi wykazać się inteligencją, aby domyślić się wszystkich powiązań między postaciami. Czasami miałam wrażenie, że wyrazów dźwiękonaśladowczych jest więcej niż zdań niosących jakąś treść. Rysunki? Też specyficzne. Zastanawiam się, dlaczego postaci nie mają azjatyckich rysów twarzy? Nie da się narysować? Nie wierzę. Taki komiks nie będzie cieszył się popularnością? Może. Za to świetnie widać relacje międzyludzkie. Zasady japońskiego savoir-vivre w wielu miejscach różniącego się od tego znanego nam. Tematem przewodnim jest wspinaczka górska, lecz również problemy dorastających dziewczyn. Z pozoru trudne do połączenia sprawy, a jednak autorowi udało się mnie zaciekawić. Polecam.

Tak jak potrafił zaplanować atak na szczyt, tak teraz Shiga dąży prosto do obranego celu. Opiekuje się schroniskiem i zawsze służy pomocą rodzinie zmarłego przyjaciela. Nic więc dziwnego, że rozpaczliwy telefon z Tokio wywraca jego cały ten porządek. Shiga bez zastanowienia rzuca swoje poukładane życie i wyrusza do tokijskiej metropolii, by odnaleźć młodą Megumi. Policja, choć jest powiadomiona o zaginięciu dziewczyny, niewiele robi. Dlatego też Shiga zmnienia się z alpinisty w detektywa, nie zmienia się jedno: nadal jest ratownikiem.

Shiga doznaje jednak szoku. Nie tylko szokuje go wielkość miasta, ale przede wszystkim zajęcie młodocianych dziewcząt. Okazuje się, że mała Megumi ani nie jest już mała, ani nie jest grzeczna jak kiedyś. Z pełną premedytacją wykorzystuje, tak jak wiele jej koleżanek, dość dziwną dla nas, Europejczyków, ciągotę do ubranych w szkolne mundurki dziewcząt. Choć z drugiej strony i my mamy swoje galerianki przecież. Shiga w trakcie swojego prywatnego śledztwa powoli i ze sporą dawką niesmaku odkrywa kulisy świata sponsoringu. Im dalej się posuwa, tym trudniejsze i niebezpieczne staje się dla niego to zajęcie. Okazuje się, że jego doświadczenie we wspinaczce będzie i w tym przypadku przydatne.

Więcej na https://www.monime.pl/ratownik-manga-hanami/

Historia prosta, ale poprowadzona tak, że niezwykle angażuje.

Historia prosta, ale poprowadzona tak, że niezwykle angażuje.

2028

Komiks ten to naprawdę bardzo dobrze napisany kryminał, w którym jednak zamiast strzelanin, pościgów czy szybkiej akcji, bardzo dużą rolę ogrywają rozmowy, napotkani ludzie oraz mroki metropolii. Wyraźnie widać, że autor ma spore doświadczenie w kreowaniu pozycji przesiąkniętych klasycznym klimatem Noir. Oczywiście wykorzystuje ona wspomnianą stylistykę w sposób dość plastyczny, wybierając z niej tylko to, co najlepiej będzie pasować do jego dzieła. Najbardziej wyczuwalne jest to w postaci głównego bohatera, który jest żywcem wyjęty z tego rodzaju tytułów. Twardy i charakterny mężczyzna, zmagający się ze swoją przeszłością, ale ciągle idący do przodu pomimo piętrzących się przed nim przeszkód. Osoba, która dąży do wyznaczonego sobie celu, niezależnie od tego, jakie będą tego konsekwencje. Niektóre kadry komiksu są dość wyraźnym odzwierciedleniem takich dzieł jak „Pijany anioł”, „Zbłąkany pies” czy prawdziwej klasyki jak „Chinatown”.

Jak to bywa w przypadku dzieł Taniguchiego, wierzchnia warstwa fabularna skrywa o wiele bardziej skomplikowane tematy, których autor nie boi się poruszyć. Tutaj mamy do czynienia z mocnym kontrastem pomiędzy światem dorosłych a nastolatków. Rodzice skupiający się na swoich karierach i zarabianiu pieniędzy, oddalający się od swoich potomków i kompletnie nierozumiejący ich obecnego świata. Nastolatki pozostawione same sobie, odczuwające presję rówieśniczą, szukającego sposobie na „zabawę”, często decydują się na krok, który będzie miał wymierny wpływ na całe ich późniejsze życie. W przypadku Ratownika mowa nie o alkoholu czy narkotykach, ale o prostytucji nieletnich. Młode dziewczyny skuszone „łatwą” forsą decydują się na sprzedawanie własnego ciała, aby móc zaimponować innym nowym modnym ciuchem, nowym telefonem czy innym drogim gadżetem. Zresztą nie zawsze decyduje o tym kwestia finansowa, często zdarza się, że decydują się na to dziewczyny, którym niczego nie brakuje.

Zarówno Shiga, jak i matka zaginionej, stopniowo zagłębiają się w mroczny świat nastolatków, odkrywając prawdę o dziewczynie. Jej rodzicielka szybko uświadamia sobie, że tak naprawdę nic nie wiedziała o swojej córce i poczuwa się do winy. Najważniejsze dla niej jest jednak odnalezienie dziecka, a o wszystkim innym będzie myśleć później. Trauma jaką przeżywa, odkrywając prawdę o swoim dziecku, jest przykryta mityczną miłością. Jest w stanie wybaczyć jej wszystko, aby tylko wróciła ona bezpiecznie do domu, tylko to się dla niej liczy.

Cała recenzja na stronie: PopKulturowy Kociołek

Spodziewałam się historii o górach lub czegoś podobnego, a jest to opowieść o ratowaniu jakieś smarkuli.

Śledztwo miejscami rozwija się z użyciem szczęśliwych przypadków, ale mimo to bardzo dobrze się to czyta. Rysunki pierwsza klasa. Finał trzyma w napięciu.

Ładne kady z widokami miasta (Tokio). Mniej wciągające niż odległa dzielnica. Nawzwałbym tą mangę jako obyczajową z elemtami kryminalnymi. Ciekawie pokazuje różne strony codziennego życia we współczesnej Japonii.

Kolejna bardzo ciekawa historia stworzona przez Taniguchi'ego. Porównując do zoo zimą i odległej dzielnicy ta opowieść podobała mi się akurat najmniej, ale i tak jest to interesująca i wciągająca lektura.

• Manga
  • Komiksy