Kraj nad Jangcy

literatura podróżnicza
Prószyński i S-ka
2008-01-01
2008-01-01
Chiny podróże reportaż literatura faktu literatura podróżnicza

Sporo ciekawych obserwacji z egzotycznego (wciąż przecież) kraju. Kultura (-y),rozwój, planowanie. I jeszcze trochę, jednak naiwnych - w dziedzinie stosunków społeczno-politycznych, choć może w tamtych latach (1956) i przy pobieżnym jednak oglądzie mogło to tak wyglądać.
Chciałoby się zobaczyć...

Chciałoby się zobaczyć...

Chwilami mozolne, ale duzo faktow, mnostwo historii, warto poswiecic czas

Chwilami mozolne, ale duzo faktow, mnostwo historii, warto poswiecic czas

książka mi się nie spodobała. Mało konkretów, a do tego, moim skromnym zdaniem, autor opowiada o Chinach z lekką ironią, poczuciem wyższości, nawet wtedy, gdy czuć, że coś go tam zachwyciło. Za dużo odniesień politycznych, za mało o samych Chinach. Informacje zdawkowe, wyrywkowe...

To dopiero mój drugi przeczytany reportaż w życiu, więc może mało widziałem, ale jestem autentycznie zdziwiony stosunkowo niską oceną jaką książka Jasienicy ma na łamach tego portalu!
Moim zdaniem "Kraj nad Jangcy" uczciwie zasługuje na 9 gwiazdek. Po pierwsze za piękną, niespotykaną już, polszczyznę jaką jest pisany. Po drugie za bardzo skromne i obiektywne relacjonowanie swoich obserwacji z Państwa Środka. W dobie blogów podróżniczych których autorzy, często po dwutygodniowym pobycie w jakimś miejscu, usiłują wyciągać ogólne wnioski na temat natury danego narodu, lektura Jasienicy jest przyjemną odmianą.
Czemu zatem tylko 9 gwiazdek? Jedną gwiazdkę obejmuję za częste dłużyzny i nadmierną szczegółowość niektórych fragmentów. Nie będę ukrywał, że niektóre z nich pomijałem... Bo co mnie może interesować jakiej maści był wół, który ciągną drewnianą sochę po polach pod Szanghajem - a często właśnie na takim poziomie operował autor.
Książkę mocno polecam - szczególnie osobom zainteresowanym Chinami!

Dziennik z podróży po komunistycznych Chinach. Opisy bez podtekstów politycznych i propagandowych. Rzeczowy opis życia narodu Chińskiego.

Trochę naiwne podejście, ale dobrze się czyta.

Trochę naiwne podejście, ale dobrze się czyta.

• Chiny
  • Reportaż