Sprawa opieszałego Kupidyna

Okładka książki Sprawa opieszałego Kupidyna Erle Stanley Gardner
Okładka książki Sprawa opieszałego Kupidyna
Erle Stanley Gardner Wydawnictwo: Hachette Polska Cykl: Perry Mason (tom 83) Seria: Mistrzowie i arcydzieła powieści kryminalnej [Hachette] kryminał, sensacja, thriller
Perry Mason (tom 83)
Mistrzowie i arcydzieła powieści kryminalnej [Hachette]
The Case of the Careless Cupid
Hachette Polska
1999-01-01
1999-01-01
Teresa Pisarek
powieść amerykańska - 20w.

Kolejna kryminalna perełka z Perrym Masonem, bohaterem którego nie sposób nie lubić. Piękny przykład, jak plenipotent winien działać na rzecz swego mandatanta, nawet gdy ten sprawy mu nie ułatwia. Zazdroszczę Amerykanom przejrzystości i szybkości procedur prowadzenia procesu sądowego. Jeszcze nie raz przyjdzie nam zatęsknić za kodeksem Krzymuskiego i Rappaporta. Póki jest jak jest, poczytajmy sobie jak być może.

"Sprawa opieszałego Kupidyna" to bardzo dobry, rasowy kryminał z nieszablonowym prywatnym detektywem Perrym Masonem w roli głównej. Mnie gość zauroczył i chętnie sięgnę po kolejne jego sprawy. Polecam 🙂
#perrymason, #ErleStanleyGardner, #kryminal, #lubimyczytac #hbo

#perrymason, #ErleStanleyGardner, #kryminal, #lubimyczytac #hbo

- Co jest główną zaletą tej książki?
- Tytuł... a nawet więcej, tytuł połączony z gatunkiem.

"Sprawa opieszałego Kupidyna" - to zdecydowanie intrygujące zwłaszcza, że mamy do czynienia z kryminalną zagadką. BA! Z morderstwem! I na tym się kończy dobro...

Nie jest źle, ale jest przeciętnie a to znaczy, że nie jest dobrze. Silną stroną są dialogi. Rozmowy prawników na dość wysokim poziomie. Główna bohaterka również budzi sympatię i chce się jej towarzyszyć. Jednak sama intryga... dość przewidywalna.

W skrócie historia otrucia sałatką męża pierwszoplanowej postaci. Afery poboczne i główna - MIŁOŚĆ! No cóż, z Miłością nie ma żartów. Z pieniędzmi również, zwłaszcza tymi dużymi - dużo na nie chętnych.

5/10

- Co jest główną zaletą tej książki?
- Tytuł... a nawet więcej, tytuł połączony z gatunkiem.

Biuro matrymonialne Perry'ego Masona

Erle Stanley Gardner (ur. 17 lipca 1889 w Malden, zm. 11 marca 1970 w Tescumeli) zadedykował tę książkę Johnowi Pilcherowi, wieloletniemu przyjacielowi oraz pionierowi w dziedzinie patologii sądowej. Obaj przez wiele lat byli członkami Amerykańskiej Akademii Nauk Sądowych.

W latach ’30 XX wieku, kiedy dzieje się akcja książki, John Pilcher był jedynym lekarzem sądowym w południowym Teksasie, w promieniu 75 mil. Zazwyczaj to sędzia pokoju działał jako koroner, zatem to sędzia oceniał czy śmierć ofiary nastąpiła w wyniku zabójstwa, samobójstwa lub z przyczyn naturalnych. Koroner, który nie jest dyplomowanym lekarzem patomorfologiem, może przeoczyć pewne istotne fakty związane z przyczyną śmierci. Natomiast towarzystwa ubezpieczeniowe, które za wszelką cenę pragnęły uniknąć wypłacania rodzinie zmarłego odszkodowania, miały własne metody prowadzenia dochodzenia. Łatwiej było także, popełnić morderstwo doskonałe.

Kwestia przyczyny śmierci męża Selmy Anson stała się osnową fabuły „Sprawy opieszałego Kupidyna”.
Kiedy poznajemy Selmę Anson jest już od roku wdową, ma nieco ponad pięćdziesiąt lat, świetną figurę i prowadzi samodzielne życie, z czego jest bardzo dumna. W czasach, w których osadzona jest powieść, nie było wielu takich kobiet, o których można było powiedzieć, że są samodzielne.
Przyjaciel państwa Ansonów, Delane Arlington, był wdowcem od wielu lat. Po śmierci męża Selmy, nawiązał z nią romans. Delane Arlington nie miał własnych dzieci, ale miał bratanice i bratanków, po swoich zmarłych braciach, a także był bardzo bogaty.
Natomiast Selma Anson, została uposażona przez męża, który wykupił podwójne ubezpieczenie na życie. Wdowa dostała więc dużą sumę pieniędzy, którą jeszcze pomnożyła grając na giełdzie.

Mamy zatem duże pieniądze oraz wielu chętnych, aby uszczknąć z nich jak najwięcej czyli krewnych i towarzystwo ubezpieczeniowe. Mamy też nieboszczyka, którego śmierć przyniosła jego żonie niezły majątek.

Życie bogatego Amerykanina jest narażone na tyle niebezpieczeństw, że posiadanie własnego prawnika jest nieodzowne. A jeśli potrzebny jest prawnik, to tylko najlepszy. Czy jest w Kalifornii lepszy adwokat niż Perry Mason? Oczywiście, że nie ma.
Perry Mason to specjalista od spraw wydawałoby się beznadziejnych, ogromnie zawikłanych i trudnych do udowodnienia. Jego sekretarka Della Street w lot łapie spojrzenie swego szefa i wspomaga go w wielu sytuacjach.

Z książki możemy także poznać technikę jawnego detektywa i wtyczki, jaką stosowała (może nadal stosuje) policja, ale i inne osoby, które chcą się czegoś dowiedzieć. Jawny detektyw chodzi za wybraną osobą tak, żeby śledzony zorientował się. Budzi to jego niepokój. Jednocześnie, przypadkiem poznaje kogoś, kto ma podobne do niego zainteresowania. Zaprzyjaźniają się. Poznana osoba jest wtyczką i najpierw została starannie dopasowana do śledzonej osoby oraz poznała jej zainteresowania oraz nawyki. Zadaniem wtyczki jest w obliczu niepokoju z powodu bycia śledzonym, wyciągnięcie od namierzonej osoby informacji, które mogą pomóc kogoś zdemaskować, dowieść, że oszukał towarzystwo ubezpieczeniowe etc.

Ach! A opieszały Kupidyn. W oryginale raczej nieostrożny, niedbały. Czyżby kolejna rola Perry’ego Masona?

Serdecznie polecam sprawdzić samemu!

Biuro matrymonialne Perry'ego Masona

W latach ’30 XX wieku, kiedy dzieje się akcja książki, John...

Zaskakująca :D

Zaskakująca :D

Świetny kryminał pokazujący jak wiele można zrobić z chęci zysku i zazdrości :) Na uwagę zasługują wywody prawnicze Masona i szybkość wyjaśnienia sprawy przez sąd. Polecam!

Energiczny obrońca, rozwiązuje sprawę w niespodziewany sposób.

Energiczny obrońca, rozwiązuje sprawę w niespodziewany sposób.

Ten tom spodobał mi się. Odejmuje gwiazdki za zbyt dużą ilość informacji dydaktycznych - nie posuwających akcji do przodu. Książka jest specjalnie dedykowana naukowcowi- może przez to autor zamiescił dużo informacji naukowych.

Co do głównej bohaterki (podejrzanej) -to wsadziłbym ją do pierdla za głupotę -tak chociaż na parę dni. ;)Natomiast szermierka słowna Masona to mistrzostwo świata.

• Kryminały
  • Poszukuję