List do mojej matki

Okładka książki List do mojej matki Georges Simenon
Okładka książki List do mojej matki
Georges Simenon Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie biografia, autobiografia, pamiętnik
Lettre a ma mere
Wydawnictwo Literackie
1981-01-01
1981-01-01
83-08-00505-5
Anna Sochowa
listy wspomnienia matka

Wiwisekcja życia Simenona, przez pryzmat życia jego matki. To możliwie najbardziej obiektywne spojrzenie na to co było, na tego konsekwencje, na to co zostało bezpowrotnie utracone. Simenon unika uciekania się do uczuć, jego przemyślenia nie są napiętnowane ani goryczą, ani uwielbieniem. Daje sobie czas - konieczny - do zrozumienia.
To intrygująca forma jak i treść, zaskakująca i mocno refleksyjna.

To intrygująca forma jak i treść,...

Georges Simenon pisze list do niedawno zmarłej matki. Jest to list dość osobliwy. Króciutkie wyodrębnione fragmenty użyte zamiast akapitów tworzą z pozoru chaotyczną całość. To pozorne nieuporządkowanie daje jednak uderzający efekt końcowy. Pisarz zwraca się bezpośrednio do matki. Przywołuje sceny z własnego, jak i jej życia, nie gloryfikuje, ale też i nie oskarża, choć całkiem szczerze pisze o tym, czego mu brakowało w kontaktach z rodzicielką.

Lektura krótka, ale dobitna. Wiele fragmentów tego ostatniego listu do Matki autora wywołało u mnie duże poruszenie. Pisarz tak naprawdę pozostawiony sam sobie żegna się z umierającą Matką, a refleksjami dzieli się z czytelnikami. Taka forma tejże krótkiej książeczki sprawia, że tekst jest nadzwyczaj szczery, ale i prosty. Miejscami może się ten list wydawać chaotyczny, nieuporządkowany, jednakże całokształt jest piękny i wzruszający. Zdecydowanie godny zajrzenia przez każdego, kto choć na chwilę chce się oddać nastrojowi wspomnień i powagi.

Autor, znany głównie z powieści kryminalnych, wyczulony był także na psychologiczne aspekty działania jednostek, dlatego jego najambitniejsze dzieła porównywane były do utworów Camusa i zaliczane do literatury egzystencjalnej. W Liście do mojej matki Simenon żegna się ze zmarłą rodzicielką i w luźno skomponowanych obrazkach, wspomnieniach, uwagach, komentarzach, a także ostrych oskarżeniach kreśli obraz matki jako gdzieś tam logicznej, ale jednocześnie tajemniczej postaci, bliskiej, a jednocześnie niezwykle dalekiej. Forma epistolarna dodaje wymownego wyrazu, gdyż autor jako ten, który za życia matki zbyt wiele z nią nie rozmawiał decyduje się na zwrot bezpośredni, ale taki, który siłą rzeczy pozostanie bez odpowiedzi. Tekst jest wypełniony opisami różnych sytuacji z życia rodziny Simenonów, ale autor wiele uwagi poświęca także pustym miejscom w czasoprzestrzeni, takim swoistym lukom, których po śmierci matki nie można już wypełnić, bo nie można już o nic dopytać i trzeba snuć tylko domysły i zdać się na intuicję lub zaakceptować niewiedzę. Z doświadczenia wiem, że taka niemożność zapytania potrafi być bolesna i przygnębiająca, także pytajmy i rozmawiajmy z tymi, których mamy wokół.

• Poszukuję
  • Biografie i wspomnienia
  • Na sprzedaż
  • Literatura belgijska
  • Biografia/Autobiografia/Wspomnienia
  • Inne

Dodaj cytat z książki List do mojej matki